Łamiąc stereotypy

Joanna Olszewska

prezes BPO Network, prowadzi spokojne życie jako żona z trzydziestoletnim stażem, szczęśliwa mama dwóch dorosłych już córek, które również realizują  się zawodowo i spełniają swoje marzenia.

Z pewnością nie można stwierdzić, że kobiecy i męski styl zarządzania jest taki sam. Bardzo często kobiety w większym stopniu wykorzystują swoją inteligencję emocjonalną oraz empatię, co umożliwia im utożsamienie się ze swoimi pracownikami, członkami zespołu. To powoduje, że podejmując decyzje, biorą pod uwagę wiele pobocznych czynników i są bardziej skłonne do negocjacji. Mężczyźni natomiast z reguły kładą większy nacisk na osiągniecie określonych celów biznesowych i zakończeniu projektu, z mniejszym uwzględnieniem odpowiedniej motywacji pracownika, rozwoju i elastyczności. Oczywiście, coraz częściej te granice zacierają się, co wynika z dywersyfikacji zespołu oraz potrzeby zmian w środowisku pracy.

Ze wsparciem

Każdy potrzebuje wsparcia w dokonywaniu wyborów i szukaniu odpowiedniej ścieżki. My kobiety, mamy skłonności do umniejszania swoim umiejętnościom i przekonywania, że my i nasze doświadczenie nie są wystarczająco dobre, żeby osiągnąć zamierzony cel. A przecież dobrze wiemy, że to nie jest prawdą. Dlatego w każdym momencie zwątpienia wsparcie przy planowaniu kariery może być niezbędne, aby pozostać w przekonaniu, że obrana droga jest najlepsza i uda się osiągnąć zamierzony cel. Można na przykład posiłkować się szkoleniami. Te w gronie kobiet są niezbędne do zwiększenia wewnętrznej świadomości i otwartej rozmowy o tym, że jesteśmy silne i możemy wszystko. Z pewnością nie ograniczałabym się tylko do szkoleń w takiej postaci, ponieważ to właśnie może zmniejszyć naszą moc w starciu w biznesie. Treningi w grupach mieszanych pomagają nabyć odpowiednią pewność siebie i umiejętność współpracy, która jest niezbędna na rynku pracy. 

Szukaj,  a kiedy znajdziesz będziesz wiedzieć, że to jest to!

Brzmi przepięknie, ale bardzo często rzeczywistość jest zupełnie inna. Wątpliwości, zwątpienia i negatywna krytyka pojawiają się bardzo często na naszej drodze. Ogromną umiejętnością jest zbudowanie własnej siły i samoświadomości, która nie zostaje zachwiana nawet w trudnych momentach. Kiedy kobieta poczuje, że jest w czymś dobra i widzi szerszy cel w swoich działaniach, to nabiera odwagi do zdobywania szczytów i odnoszenia sukcesów dla siebie i dla innych.

Pokonując bariery

Z barierami można i należy małymi krokami walczyć. Musimy zacząć od wzajemnej motywacji i nauki umiejętności mówienia o swoich potrzebach i celach. Aby osiągnąć szczyt, musimy wiedzieć, że tego chcemy i umieć o to zawalczyć. Pracownik pewny swoich umiejętności, rozwijający się i osiągający swoje plany, z większą łatwością osiągnie awans. Oczywiście, nie każdy pracodawca zachowa się w odpowiedni sposób, lecz innych osób nie jesteśmy w stanie zmienić. A nasze myślenie, motywacje i siła to małe-wielkie kroki, od których trzeba zacząć.

Zachować równowagę

Wiele badań potwierdza, że zwiększona dywersyfikacja i równowaga zwiększają efektywność, motywację zespołu i mogę to z pewnością potwierdzić na podstawie własnego doświadczenia. Im większa mieszanka umiejętności, charakterów, preferencji, tym zespół pracuje lepiej, ma większą motywację, chęć do działania, lubi sobie stawiać wyzwania.  

Łamiąc stereotypy

Bardzo cieszy mnie trend wśród młodych kobiet na decyzje o podjęciu studiów, a następnie pracy w ścisłych obszarach. Coraz więcej z nich rozpoczyna prace w technologii, informatyce, inżynierii i dzięki doskonałym umiejętnościom oraz kobiecej inteligencji, świetnie sprawdzają się na swoich stanowiskach. Kobiety uwielbiają pracę z innymi ludźmi, mają świetne umiejętności rozwiązywania problemów i radzenia sobie w kryzysowych sytuacjach. Kobiety są  najlepsze wszędzie tam, gdzie dużo się dzieje i mogą zrobić coś dla innej osoby. Branża nie musi nas ograniczać, należy szukać środowiska pracy, które nam odpowiada, w którym świetnie się czujemy i spełniamy. 

Najnowsze

POLSKIEGO STOWARZYSZENIA MARKETINGU SMB: Projekt ustawy Prawo komunikacji elektronicznej przyniesie negatywne skutki dla całego biznesu

Zaproponowany ostatnio projekt nowej ustawy – Prawo komunikacji elektronicznej zawiera propozycje zmian prawa, które przyniosą daleko idące oraz negatywne skutki nie tylko dla branży marketingu oraz e-commerce, ale generalnie dla całego biznesu.

Polskie Stowarzyszenie Magazynowania Energii i Krajowa Izba Klastrów Energii podpisały list intencyjny

Polskie Stowarzyszenie Magazynowania Energii (PSME) i Krajowa Izba Klastrów Energii (KIKE) podpisały list intencyjny. Podczas spotkania powzięto decyzję o zacieśnieniu współpracy oraz intensyfikacji działań na rzecz rozwoju energetyki odnawialnej w Polsce.

Łamiąc stereotypy

nie można stwierdzić, że kobiecy i męski styl zarządzania jest taki sam. Bardzo często kobiety w większym stopniu wykorzystują swoją inteligencję emocjonalną oraz empatię, co umożliwia im utożsamienie się ze swoimi pracownikami, członkami zespołu. - mówi Joanna Olszewska, prezes BPO Network.

Kobiety i mężczyźni w jednym zespole to wspaniała wymiana energii!

Kobiety i mężczyźni w jednym zespole to wspaniała wymiana energii - mówią Mariusz Budrowski i Agnieszka Juncewicz, współautorzy projektu „Odmładzanie na Surowo”.

CHCIAŁABYM DOPROWADZIĆ DO ZNIESIENIA KRZYWDZĄCEGO ZAKAZU PRACY NA ŚWIADCZENIU PIELĘGNACYJNYM

Kobiecy styl zarządzania nie różni się od męskiego niczym. Jeśli jesteśmy profesjonalistami, zarządzamy tak samo. Liczy się fachowość i zaangażowanie. Można oczywiście mówić, że kobiety bywają bardziej empatyczne niż mężczyźni, ale nie jest to regułą. - mówi Agnieszka Oczkowska, mama trójki niepełnosprawnych dzieci, z wykształcenia prawniczka, z powołania Superbohaterka.