Kobiety i mężczyźni w jednym zespole to wspaniała wymiana energii!

Mariusz Budrowski  i Agnieszka Juncewicz,

współautorzy projektu „Odmładzanie na Surowo”

Kobiecą ręką, czyli o „kobiecym” stylu zarządzania – czy różni się od „męskiego”, a jeśli tak, to, czym? 

Jesteśmy partnerami w prowadzeniu projektów – każdy spełnia się w innym obszarze i wzajemnie się uzupełniamy. Projekt „Odmładzanie na Surowo” nie istniałby bez mojej Partnerki Agnieszki Juncewicz – to właśnie ona mnie inspiruje i motywuje każdego dnia do działania na rzecz naszej społeczności. To ona sprawia, że społeczność może korzystać z cudownych przepisów na witariańskie dania. To ona jest współautorką naszych książek „Surowe Zdrowie”, „Przepisy na Surowo” i „Wierszykowo na Surowo”. Z kolei Regina, która kilka miesięcy temu rozpoczęła z nami współpracę – wnosi świeżość, wiedzę związaną z budowaniem wizerunku i relacji między ludźmi – dodając naszym wspólnym projektom dodatkowej energii i światła. 

O wyrównywaniu szans, czyli czy kobietom wciąż potrzebne wsparcie w budowaniu kariery zawodowej? 

Każdy z nas potrzebuje wsparcia czy to w budowaniu życia prywatnego, czy kariery zawodowej – czy to mężczyźni, czy kobiety. Jesteśmy wielcy tam, gdzie czujemy się sobą, gdzie możemy odnaleźć dla siebie miejsce. Razem budujemy to, co mamy.  

Czy szkolenia dla kobiet są potrzebne, czyli czy w kobiecym gronie inaczej się rozwijają? 

Wiedzę trzeba zgłębiać cały czas, non stop warto się rozwijać. Kobiety we własnym gronie z całą pewnością odnajdują takie wsparcie, jak nigdzie indziej. To kobiety częściej niż mężczyźni łączą się w grupy, w kręgi, oferując sobie czas i przestrzeń potrzebną do empatycznego wysłuchania. Pokazują nam mężczyznom, jakie to ważne, by być razem i wzajemnie z siebie czerpać.  

W poszukiwaniu własnej ścieżki – o kobiecych karierach i drogach na szczyt. 

Gdy obserwuję moją partnerkę Agnieszkę czy dziewczyny, z którymi współpracuję przy różnych projektach, widzę, jak wspaniale one wszystkie sobie radzą, jak dążą do celu, jak osadzają się w nowych rolach, jak doskonale radzą sobie ze znajdowaniem równowagi i spełnienia. Każdy dzień to dla nich wspaniała możliwość kolejnych poszukiwań siebie we wszechświecie. Są dla mnie prawdziwą inspiracją. 

O barierach w rozwoju kobiecych karier – społecznych, psychologicznych i wewnątrzfirmowych. 

Bariery upadają, jeśli robimy to, co kochamy. Nasza determinacja i siła wynikają właśnie z miłości – bo to, co robimy, pomaga wielu ludziom na całym świecie. Ich wdzięczność nakręca nas, by robić jeszcze więcej. 

Rola równowagi płciowej w budowaniu kompetentnego, inspirującego i aspirującego zespołu.  

Równowaga płci to coś, co daje właściwą energię i sprawia, że projekty toczą się we właściwą stronę. 

Branże, w których kobiety świetnie się odnajdują. 

Nasza branża związana ze zdrowiem i odżywianiem to z całą pewnością wspaniały obszar zarówno dla kobiet jak i mężczyzn. 

Najnowsze

Nie idziemy na kompromisy jakościowe

Rozmowa z Pat Romanek, członkiem Zarządu Butcher’s Pet Care.

Intuicja to mój istotny kompas w biznesie

Rozmowa z Beatą Drzazgą, prezes Zarząd BetaMed.

Jakich liderów dziś potrzebujemy?

Rozmowa z Ewą Małyszko, prezes Zarządu PFR TFI.

Rola menedżera w kryzysie

Rok 2020 upłynął pod znakiem pandemii, pierwszy kwartał 2021 r. również. Mamy za sobą już ponad rok funkcjonowania w nowym świecie, który funkcjonuje głównie online i jest mobilny. Ta sytuacja wymaga innych kompetencji niż czasy przed pandemią, bardziej miękkich niż twardych, zrozumienia, empatii i elastyczności. Stare wzorce się już nie sprawdzają. Trzeba więcej słuchać, niż mówić - mówi Iwona Kossmann, prezes Zarządu Deni Cler.

Logistyka jako barometr gospodarki

Wysoka liczba zakłóceń w łańcuchach dostaw w pandemii spowodowała, że operatorzy logistyczni oraz ich klienci musieli zewrzeć szyki i znaleźć rozwiązanie w trudnej sytuacji - mówi Rafał KRAJEWSKI, dyrektor generalny GEFCO Polska..