Advertisement

STAĆ SIĘ CZĘŚCIĄ POTRZEB KLIENTA W NOWEJ RZECZYWISTOŚCI

Z Pat Romanek, członkiem Zarządu Butcher’s Pet Care rozmawiała Katarzyna Mazur


Co zadecydowało o Pani zawodowym sukcesie?

Jednym z najważniejszych czynników jest moja wrodzona cecha optymizmu. Jestem typem osoby, która wierzy, że rzeczy są możliwe do zrobienia i to popycha mnie do działania. Moim autorytetem jest Steve Jobs, który wierzył w robienie rzeczy, które pozornie wydawały się niemożliwe, ale jednocześnie właśnie dlatego były rozwojowe i ciekawe. Wierzę również w jakość. Korzystałam z okazji oraz wyzwań, które się pojawiały. Bardzo ważni są też ludzie jacy mnie otaczali, oraz wsparcie, począwszy od bliskich, zespołu, właściciela firmy, czy wreszcie platformy retailowej a na końcu klientów.

Polski rynek karmy dla zwierząt, w momencie kiedy wprowadzała Pani na niego markę Butcher’s, był rynkiem zdominowanym przez globalnych graczy. Co sprawiło, że udało się Pani z nową, mało komu znaną marką nie tylko wejść na rynek, ale wykroić z niego solidny kawałek tortu?

Dla mnie w procesie tworzenia planu wzrostu biznesu najistotniejsze jest patrzenie w przyszłość, które pozwala wszystkim interesariuszom zobaczyć wymierne korzyści. To było kluczem do stworzenia długoterminowej strategii, która odniosła sukces. Zawsze na końcu najważniejszy jest klient, a ja wierzyłam, że powinien mieć dostęp do szerokiej dystrybucji wysokiej jakości produktu, ponieważ ludzie kochają zwierzęta i dlatego powinni mieć wybór. Kolejny czynnik to elastyczność działania. Szybko reagowaliśmy na potrzeby klienta. Wprowadzaliśmy zgodnie z trendami zdrowe produkty, jakich poszukiwał, a ważne jest, aby podkreślić, że trendy z jedzenia dla ludzi mają odzwierciedlenie w karmie, a klient to docenił.

Wchodząc do Bucher’s, weszła Pani do firmy rodzinnej. To specyficzna formuła – zazwyczaj wewnątrz panują ściśle określone zasady, relacje, wartości. Przyjęła Pani wszystkie, czy ma poczucie, że sama także coś wartościowego wniosła do tej struktury?

Jeśli chodzi o zasady i wartości, to bezkompromisowość dotycząca jakości produktu, a będąca częścią misji firmy, czyli naturalne żywienie zwierząt, jest mi osobiście niezwykle bliska. W rozwoju nie był najważniejszy wolumen, ale to co wnosimy na rynek i co realnie trafia do misek naszych pupili. Takie podejście ma właściciel firmy i ja je bardzo szanuję. Marzył on, aby firma stała się międzynarodową, ja wniosłam nowe spojrzenie, pokazałam strategię, jak to osiągnąć i finalnie ją zrealizowałam. Dzięki nowej strategii rynkowej marki i operacji zmieniliśmy firmę brytyjską w międzynarodową.

Jak pandemia wpłynęła na sposób, w jaki zarządza Pani zespołem? Czy stanęła Pani w obliczu konieczności przeniesienia części pracy do online’u, a jeśli tak, jakie umiejętności, dotychczas mniej wykorzystywane, musiała Pani uruchomić?

W strukturach firm rodzinnych wiele procesów zachodzi przez interakcje, więc zmiana sposobu pracy na zdalną wpłynęła właśnie na nie. Na pewno wyzwaniem było utrzymanie jedności zespołu i w tym przypadku położyłam nacisk na znalezienie dodatkowego czasu dla zespołu, aby wspierać jego członków, wysłuchać, z jakimi problemami się borykają. Dużym wyzwaniem był pierwszy lockdown, kiedy zamknięto centra handlowe, a tam właśnie, w hipermarketach była istota naszego biznesu. W ekspresowym tempie zmieniliśmy nacisk na inne kanały sprzedażowe, ofertę oraz komunikację zewnętrzną i wewnętrzną. Dzięki pracy zespołu, który się wspierał, udało się też w tym czasie poszerzyć dystrybucję.

Przed jakimi wyzwaniami stoi obecnie firma i jaka jest Pani w niej rola?

Dynamicznie się rozwijamy, wdrażamy strategię multichannelową, a ponieważ jestem odpowiedzialna za strategię rozwoju na rynku, wyzwaniem jest przygotowanie strategii marki, w taki sposób, aby wyróżnić ją w nowych kanałach sprzedaży, a jednocześnie aby stała się częścią potrzeb klienta w nowej rzeczywistości.

Najnowsze

Umiejętnie budować relacje i korzystać z wiedzy zespołu

Głębokie zmiany na rynku pracy powodują konieczność nowego spojrzenia na zarządzanie zespołami. Kim jest dziś skuteczny lider? Mentorem, przewodnikiem,...

Z roku na rok podnosimy poprzeczkę

Choć Pekao TFI istnieje już ponad 30 lat, to można zaryzykować tezę, że prawdziwą gwiazdą jakości zarządzania staliście się...

Cyfrowa transformacja w branży prawniczej

Jak Kancelaria Panfil wdraża projekty IT. W ostatnich latach praca hybrydowa stała się dominującym trendem, zmieniając także sposób zarządzania zespołami...

Transformacja w odpowiedzi na ewolucję rynku

Z Pat Romanek, CEO marki Obsessive, rozmawia Justyna Szymańska. Marka Obsessive przeszła rebranding. Dlaczego ten krok był konieczny i jak wyglądał...

MOTYWUJE MNIE RYWALIZACJA

Z MARTINEM KACZMARSKIM, właścicielem i prezesem Zarządu Kaczmarski Group, rozmawiała Katarzyna Mazur. Przeszedł Pan dość specyficzną drogę – od człowieka, który był...