Advertisement
Advertisement Advertisement

50 najbardziej wpływowych kobiet w Polsce

2020 r. to rok wyjątkowy pod wieloma względami. Jedni postrzegają go w kategoriach ograniczeń i straty, ja dostrzegam przepływ energii, której od lat nie widziałam w społeczeństwie – energii do działania. Odzwierciedliła się ona także w aktywności kobiet. Kiedy doświadczyliśmy pierwszego lockdownu, to właśnie na panie spadło gro obowiązków do pogodzenia: praca z domu, opieka nad dziećmi, które uczyły się online, codzienne zadania związane z prowadzeniem gospodarstwa domowego. I to wszystko przy ograniczonej możliwości przemieszczania się i korzystania z usług, które dotychczas przynosiły nam chwile wytchnienia: z siłowni, basenów, miejsc spotkań w postaci kawiarni, klubów, restauracji i innych. Mimo tego stanęłyśmy na wysokości zadania, korzystając ze swojej „kobiecej” podzielności uwagi i zakodowanych genetycznie doświadczeń całych pokoleń pań wstecz. Przyszedł też w tym trudnym czasie moment na wyrażenie emocji, frustracji, niezadowolenia – wyrażenie zbiorowe w postaci Strajku Kobiet. Bez względu na to, jak oceniamy podłoże, na którym doszło do komasacji tychże emocji, jedno bez wątpienia trzeba przyznać – pokazałyśmy, że mamy głos i że chcemy, by nas wysłuchano. Komunikowanie to niezwykle ważny element w każdym procesie – także tym związanym ze ścieżką zawodową. Jeśli jasno określimy cele i wyraźnie je nazwiemy, przekazując swoje przemyślenia światu, mamy szansę na sukces. Tak zrobiły bohaterki naszego zestawienia – panie, które w swoim zawodowym życiu postawiły na osiągnięcie celu i do niego doszły. Jak? O tym przekonacie się, poświęcając chwilę analizie biogramów i lekturze materiałów przygotowanych przez zaproszone na nasze łamy ekspertki.       

  1. Anna Lewandowska

trenerka fitness

Anna Lewandowska

Sportsmenka, była zawodniczka karate KK Pruszków oraz była reprezentantka Polski w karate tradycyjnym. Specjalistka ds. żywienia, trenerka, motywatorka. Wielokrotna medalistka Mistrzostw Świata, Europy i Polski. Prezes Olimpiad Specjalnych Polska. Właścicielka marki Foods by Ann. Żona piłkarza Roberta Lewandowskiego. Od 2013 r. prowadzi bloga Healthy Plan by Ann, w którym udziela porad żywieniowych i sportowych wraz ze swoim zespołem. W 2017 r. wydała DVD z ćwiczeniami dla kobiet w ciąży „Healthy Mom By Ann” oraz książkę „Healthy mama. Poradnik zdrowej mamy”. W marcu 2018 r. udostępniła do sprzedaży aplikację Diet & Training by Ann.

2. Ewa Błaszczyk

aktorka teatralna i filmowa, założycielka kliniki Budzik

Ewa Błaszczyk

Zadebiutowała jako studentka w 1977 r. na scenie Teatru Współczesnego w Warszawie. Film Wiesława Saniewskiego „Nadzór” przyniósł jej główną nagrodę aktorską na Festiwalu Filmów w Gdańsku. Szeroką popularność zdobyła dzięki podwójnej roli Kasi i Mariana w serialu „Zmiennicy” Stanisława Barei i stała się laureatką telewizyjnego Wiktora – nagrody publiczności. Poza rolami filmowymi i teatralnymi, ma na swoim koncie także m.in. występy w serialach, teatrach telewizji, programach muzycznych i rozrywkowych. Współzałożycielka i fundatorka istniejącej od 2002 r. organizacji Akogo?, która pomaga dzieciom w śpiączce. Fundacja ta wybudowała Klinikę Budzik – pierwszą w Polsce placówkę, w której leczone i rehabilitowane są dzieci po najcięższych urazach mózgu.

3. Iga Świątek

Tenisistka

Iga Świątek

Zwyciężczyni French Open 2020 w grze pojedynczej, triumfatorka juniorskich turniejów wielkoszlemowych: Wimbledonu 2018 w grze pojedynczej oraz French Open 2018 w grze podwójnej dziewcząt w parze z Caty McNally. Jest finalistką juniorskiego Australian Open 2017 w grze podwójnej w parze z Mają Chwalińską oraz złotą medalistką Letnich Igrzysk Olimpijskich Młodzieży 2018 w grze podwójnej dziewcząt w parze z Kają Juvan. W dniach 7–8 grudnia WTA powiadomiła o przyznaniu jej dwóch spośród kilku najważniejszych dorocznych nagród przydzielanych przez tę organizację: WTA Fan Favorite (dla ulubionej zawodniczki z punktu widzenia kibiców) oraz WTA Most Improved Player of the Year (dla zawodniczki, która w ciągu minionego sezonu uczyniła największy postęp w swoim poziomie gry). Nadto jej główny trener Piotr Sierzputowski otrzymał nagrodę WTA Coach of the Year (dla najlepszego trenera tenisowego na przestrzeni ocenianego roku). 9 stycznia w ramach organizowanego przez „Przegląd Sportowy” plebiscytu na najlepszego sportowca 2020 roku zajęła 2. miejsce.

4. Dorota Hryniewiecka-Firlej

prezes Zarządu Pfizer Polska, dyrektor działu Internal Medicine, wiceprezydent Pracodawców RP od 2016 r.

Dorota Hryniewicka-Firlej

Ma ponad 20 letnie doświadczenie w branży farmaceutycznej. Przez wiele lat pracowała na stanowiskach kierowniczych w wiodących firmach farmaceutycznych. Od kilkunastu lat związana z Pfizer, jedną z czołowych firm farmaceutycznych na świecie, gdzie łączy wizję dyrektora generalnego z perspektywą zorientowaną na ludzi. Wyznaje zasadę, że najważniejsi są ludzie i wierzy, że autentyczność powinna być podstawą budowania relacji. Dlatego stara się budować kulturę integracji, środowisko tolerancji i szacunku dla różnorodności zarówno w życiu prywatnym, jak
i zawodowym. Jej wizja dalszego rozwoju biznesu koncentruje się na umieszczaniu ludzi w centrum wszystkiego, głęboko wierząc, że sukces zapewniają zespoły, a nie
jednostki. Takie podejście spowodowało, że została mianowana w europejskich
strukturach Pfizer na współprzewodniczącą Rady ds. Różnorodności i Włączenia
Społecznego. Pełni kluczowe funkcje przywódcze w wiodących organizacjach i stowarzyszeniach branżowych w Polsce. Jest wiceprezesem największej organizacji pracodawców – Pracodawców Rzeczpospolitej Polskiej, gdzie jest również współzałożycielem inicjatywy Human Rights & Business. Pełni także funkcje zarządcze w organizacjach i stowarzyszeniach, takich jak Executive Club, Business Centre Club oraz Forum Dialogu Polsko Żydowskiego. Jest absolwentką Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, gdzie uzyskała specjalizację i tytuł doktora w dziedzinie chorób wewnętrznych. Nie tylko prowadzi aktywne życie zawodowe, lecz także działa na rzecz lokalnych społeczności.

5. Beata Kozłowska–Chyła, 

prezes Zarządu, PZU

Beata Kozłowska–Chyła

Uzyskała stopień naukowy doktora nauk prawnych, a następnie stopień naukowy doktora habilitowanego nauk prawnych. Jest wykładowcą na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego w Katedrze Prawa Handlowego. Wykonuje zawód radcy prawnego, jest arbitrem rekomendowanym w Sądzie Arbitrażowym przy Krajowej Izbie Gospodarczej w Warszawie. Pełniła funkcję członka Rady Nadzorczej PZU, członka Rady Nadzorczej TFI PZU i PTE PZU oraz dwukrotnie była członkiem zarządu PZU. Zasiadała również w zarządzie PZU Życie. Obecnie pełni funkcję przewodniczącej Rady Nadzorczej Grupy Lotos. Autorka kilkudziesięciu publikacji naukowych z zakresu prawa spółek, prawa papierów wartościowych oraz prawa ubezpieczeniowego, opublikowanych w renomowanych czasopismach polskich i zagranicznych, a także autorką artykułów popularyzatorskich.

6. Agata Kornhauser-Duda

Pierwsza Dama RP

Agata Kornhauser-Duda

Urodziła się 2 kwietnia 1972 r. w Krakowie. Ukończyła krakowskie I Liceum Ogólnokształcące im. Bartłomieja Nowodworskiego. Po otrzymaniu w 1991 r. świadectwa dojrzałości, podjęła naukę na Uniwersytecie Jagiellońskim na Wydziale Filologii Germańskiej, uzyskując w 1997 r. tytuł magistra. Po studiach początkowo zatrudniona była w prywatnej prywatnej firmie, a od października 1998 r. do 2015 r. pracowała jako nauczycielka języka niemieckiego w II Liceum Ogólnokształcącym im. Jana III Sobieskiego w Krakowie. Poza działalnością pedagogiczną zajmowała się między innymi organizowaniem międzyszkolnych wymian uczniowskich z krajami niemieckojęzycznymi. Od 1994 r. jest żoną Andrzeja Dudy.

7. Magda Gessler

restauratorka, prowadząca programy „Kuchenne rewolucje” i „Master Chef”

Magda Gessler

Córka Mirosława Ikonowicza, korespondenta PAP. Dzięki wiązanej z częstymi wyjazdami pracy ojca Magda Gessler miała okazję poznać najbardziej egzotyczne smaki świata, którymi dziś dzieli się w swoich restauracjach. Od 2 września 2012 r. jest jurorką polskiej edycji programu „MasterChef”. Od października 2017 prowadząca program „Sexy Kuchnia Magdy Gessler”. 16 grudnia 2010 r. została wyróżniona przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi za promocję polskich produktów. Zaprojektowała również własną kolekcję obrusów i serwet dla Fabryki Lnu Żyrardów. Okazjonalnie pojawia się w serialach telewizyjnych. W 2008 wystąpiła gościnnie w jednym z odcinków „Niani”, zaś na początku 2014 r. w „Na Wspólnej”. W 2011 r. użyczyła głosu żółwicy Magdzie w filmie animowanym „Mniam!”. W 2018 r. wystąpiła w polskim zwiastunie szóstego sezonu serialu Netfliksa „Orange Is the New Black”.

8. Beata Daszyńska–Muzyczka

prezes Zarządu, BGK 

Beata Daszyńska-Muzyczka

Beata Daszyńska-Muzyczka jest związana z sektorem bankowym od ponad 25 lat. W latach 1994–2016 pracowała w Banku Zachodnim WBK (obecnie Santander Bank Polska), w którym zarządzała wieloma obszarami. Kierowała między innymi wdrożeniami strategicznych projektów, jak nowy model oddziału czy bankowość elektroniczna MiniBank24. Odpowiadała za restrukturyzację i optymalizację procesów bankowych. Kierowała Obszarem Logistyki i Nieruchomości, pełniła funkcję przewodniczącej rady nadzorczej spółki BZ WBK Nieruchomości. Odpowiadała za projekt transformacji kultury organizacyjnej „Bank Nowej Generacji”. Pełniła też funkcję dyrektora Obszaru Partnerstwa HR. Od 2015 r. była członkiem Zarządu BZ WBK. Beata Daszyńska-Muzyczka jest 20. prezesem BGK od powstania banku niemal 100 lat temu. Pod jej kierownictwem bank intensywnie angażuje w realizację rządowej Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju Polski. Prezes Daszyńska-Muzyczka jest także pomysłodawcą i inicjatorem powołania najważniejszego przedsięwzięcia finansowego w Europie Środkowo-Wschodniej – Funduszu Trójmorza i od 2019 r. pełni w nim funkcję przewodniczącej rady nadzorczej. Beata Daszyńska–Muzyczka jest członkiem kapituły Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP oraz przewodniczącą rady programowej Federacji Przedsiębiorców Polskich. Jest także członkiem kapituły rady Nagrody Gospodarczej Forum Wizja Rozwoju oraz rady programowej Kongresu ICAN Management Review. Uhonorowana wieloma nagrodami, m.in. Nagrodą Prometejską im. prezydenta Lecha Kaczyńskiego czy Bankowym Menedżerem Roku 2018 przez „Gazetę Bankową”. Znalazła się także w Top 10 Polskich Menedżerek magazynu Forbes. Absolwentka uczelni ekonomicznych o specjalności zarządzanie finansami przedsiębiorstw, Advance Leadership Programme w ICAN Institute oraz Judge Business School na Uniwersytecie w Cambridge. Prywatnie miłośniczka lotnictwa, robi licencję pilota.

9. Ewa Chodakowska-Kavoukis

trenerka fitness

Ewa Chodakowska-Kavoukis

Pochodzi z Sanoka. Absolwentka Pilates Academy Athens oraz IAFA College Athens. Odkryła fitness podczas pobytu w Grecji, gdzie poznała trenera personalnego Lefterisa Kavoukisa. Po powrocie do Polski

prowadziła blogi propagujące fitness w programach śniadaniowych: „Pytanie na śniadanie” (TVP2) oraz w „Dzień dobry TVN”. Dziennikarze programu „Uwaga!” w TVN uznali ją za „polską królową fitnessu”. Wydała kilkanaście płyt DVD z programami treningowymi. Ma na swoim koncie rekord Guinnessa w największym otwartym treningu fitness i cykliczne warsztaty fitness „Be Active Tour”.

10. Olga Tokarczuk                                  

pisarka, laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury

Olga Tokarczuk 

Pisarka, eseistka, poetka i autorka scenariuszy, laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 2018. Laureatka The Man Booker International Prize 2018 za powieść „Bieguni” oraz dwukrotna laureatka Nagrody Literackiej „Nike” za powieści: „Bieguni” i „Księgi Jakubowe”. Zadebiutowała w 1979 r. na łamach pisma „Na przełaj”, gdzie pod pseudonimem „Natasza Borodin” opublikowała pierwsze opowiadania. Jako powieściopisarka zadebiutowała w 1993 r. wydaną wówczas „Podróżą ludzi Księgi”. Książka uzyskała nagrodę Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek.Publikowała m.in. w „Mandragorze”. Od 2015 r. organizuje w Nowej Rudzie i okolicach Festiwal Góry Literatury przy współudziale Karola Maliszewskiego, Stowarzyszenia Kulturalnego „Góry Babel” oraz miasta i gminy Nowa Ruda.

11. Katarzyna Kieli

prezes i dyrektor zarządzająca Discovery na Europę, Środkowy Wschód i Afrykę

Katarzyna Kieli

W 2000 r. założyła polskie biuro Discovery, potem obejmowała coraz wyższe stanowiska w firmie. Dziś jest jedną z najbardziej wpływowych osób branży medialnej nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Jako prezes i dyrektor zarządzająca Discovery EMEA, odpowiada za rozwój biznesu w największym w skali globalnej regionie Discovery. Obejmuje on łącznie ponad miliard widzów i 140 rynków. Przez ostatnie lata Katarzyna Kieli była szefową Discovery w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, Bliskiego Wschodu i Afryki. Przeprowadziła z sukcesem wiele fuzji i akwizycji na rynkach międzynarodowych, m.in. zlokalizowanej w Dubaju firmy Takhayal Entertainment wraz z marką Fatafeat. Jedną z ostatnich transakcji, którą nadzorowała, było stworzenie JV z ProSiebenSat 1 w Niemczech. Kieli odpowiedzialna była także za integrację kanałów i platform Eurosportu w całym regionie po akwizycji w 2015 roku. Katarzyna Kieli jes absolwentką AMP w Harvard Business School. Ukończyła także studia MBA i zdobyła dyplom Uniwersytetu Calgary. Uzyskała również dyplom Uniwersytetu Notre Dame w stanie Indiana (USA), na którym prowadziła zajęcia zaraz po studiach.

12. Irena Eris

współwłaścicielka, dyrektor ds. badań i rozwoju, dr Irena Eris

Irena Eris

Ukończyła Akademię Medyczną w Warszawie, doktorat obroniła na berlińskim Uniwersytecie Humboldta. Od początku działalności firmy zajmuje się kreacją nowych produktów i zarządza procesem ich powstawania. Laureatka wielu prestiżowych nagród, m.in.: Dama biznesu dziesięciolecia (Business Centre Club, 1999), Biznesmen roku 1999 (tytuł nadany przez studentów SGH, 2000), Nagroda Kisiela za stworzenie wielkiego, średniego przedsiębiorstwa (tygodnik „Wprost”, 2000), Perły Biznesu 2003 za stworzenie najcenniejszej polskiej marki z nazwiska (miesięcznik „Businessman”, 2003). W 2004 zajęła wysoką, 20., pozycję na liście najbardziej wpływowych kobiet w dziejach Polski – kobiet, które odwróciły bieg wydarzeń, przełamały stereotypy, zainicjowały nowy sposób myślenia (Poczet Kobiet Wpływowych, tygodnik „Polityka”, 2004). W 2014 została nominowana w plebiscycie „Ludzie Wolności”, zorganizowanym na 25-lecie Solidarności w kategorii biznes. 5 czerwca 2014 r. za wybitne zasługi dla rozwoju i promocji polskiej przedsiębiorczości, za osiągnięcia w działalności społecznej została odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

13. Małgorzata Rozenek-Majdan

prawnik, prezenterka telewizyjna

Małgorzata Rozenek-Majdan

W latach 2012–2014 była gospodynią programu „Perfekcyjna pani domu”. W 2013 r. była jurorką reality show TVN „Bitwa o dom”. 4 grudnia, nakładem Wydawnictwa Pascal, ukazał się poradnik „Perfekcyjna pani domu. Poradnik ”. 14 maja 2014 r. wydała drugi tom serii – „Perfekcyjny ogród. Poradnik”, a 22 października trzeci – „Perfekcyjny rok z perfekcyjną panią domu.” W marcu 2015 r. została prowadzącą program „Piekielny hotel”. 21 października 2015 r. ukazał się jej czwarty poradnik „Jak dbać o siebie perfekcyjnie”. W kolejnych latach wydała jeszcze trzy poradniki: „Perfekcyjny organizer” i „Perfekcyjne maniery” (2016) oraz „Perfekcyjny ślub” (2017). Latem 2016 TVN wyemitował program „Projekt Lady”. Wiosną 2018 na antenę TVN trafił reality show „Iron Majdan” z udziałem Małgorzaty i jej męża Radosława Majdana. W 2018 r. została prowadzącą program „Warsztat urody”. W 2019 r. ukazała się jej książka „In vitro. Rozmowy intymne”.

14. Anna Rulkiewicz

prezes zarządu, Lux Med

Anna Rulkiewicz

Anna Rulkiewicz pełni funkcję prezesa Grupy LUX MED od 2007 r., a od końca 2011 r. pełni także funkcję dyrektora zarządzającego LMG Försäkrings AB, którego oddział działa w Polsce pod marką LUX MED Ubezpieczenia. Absolwentka Stanford Executive Program na Stanford University Graduate School of Business. Jest także absolwentką Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu i Uniwersytetu w Hamburgu, studiów podyplomowych w Polsko-Francuskim Instytucie Ubezpieczeń przy Instytucie Francuskim oraz cyklu szkoleń z zakresu m.in. zarządzania, sprzedaży, komunikacji, marketingu (w tym 3-letnich studiów menedżerskich) w ramach certyfikowanego programu branży ubezpieczeniowej LIMRA „Marketing Strategies for ExecutiveAdvancement” (LIMRA Executive Development Group). Ukończyła wiele kursów z zakresu zarządzania, sprzedaży, finansów, marketingu oraz bankowości. Uczestniczy w pracach zespołu problemowego ds. usług publicznych powołanego w ramach Rady Dialogu Społecznego. Jest również wiceprzewodniczącą Rady Polskiego Komitetu Olimpijskiego. W lipcu 2016 r. została mianowana Wiceprezydentem Pracodawców RP a w czerwcu 2017 r. została wybrana na kolejną kadencję na stanowisko Prezesa Pracodawców Medycyny Prywatnej. W 2018 r. została powołana przez Ministra Zdrowia do Rady Społecznej ogólnopolskiej debaty „Wspólnie dla Zdrowia – słuchamy, rozmawiamy, działamy”. Zasiada również w Kapitule programu prowadzonego przez Ministerstwo Zdrowia – „PracoDawca Zdrowia”. W latach 2013–2017 pełniła funkcję członka Rady Nadzorczej Banku Handlowego SA (Citi Handlowy).

15. Joanna Przetakiewicz

projektantka mody, przedsiębiorca, założycielka i dyrektor modowej marki oraz dyrektor kreatywna domu mody La Mania, radca prawny; inicjatorka akcji Era Nowych Kobiet

Joanna Przetakiewicz

Będąc na trzecim roku studiów, wraz ze swoją ówczesną bratową założyła w 1992 firmę Vita-Dent Centrum Stomatologiczne, jedną z pierwszych sieci klinik dentystycznych w Polsce. We wrześniu 2010, z pomocą Karla Lagerfelda, utworzyła markę odzieżową La Mania, której celem jest stworzenie linii preta-porter. W 2019 założyła firmę „La Mania Home”. Była jurorką polskiej edycji programu TVN „Project Runway” (2014–2015) oraz uczestniczką reality show „Azja Express” (2017). W 2018 r. zainicjowała akcję Era Nowych Kobiet.

16. Katarzyna Bonda

pisarka, autorka bestsellerów

Katarzyna Bonda

Pisarka, autorka książek dokumentalnych. Z wykształcenia dziennikarka i scenarzystka. Urodzona w 1977 r. w Białymstoku. Obecnie mieszka w Warszawie. Wszystkie jej powieści zyskały status bestsellerów. Jest autorką trylogii kryminalnej z Hubertem Meyerem („Sprawa Niny Frank”, „Tylko martwi nie kłamią”, „Florystka”), dokumentów kryminalnych „Polskie morderczynie” i „Zbrodnia niedoskonała” oraz podręcznika „Maszyna do pisania”. Ogromną popularność oraz prestiżowe nagrody przyniosła jej seria z profilerką Saszą Załuską: „Pochłaniacz”, „Okularnik”, „Lampiony”. „Pochłaniacz” otrzymał Nagrodę Publiczności na Międzynarodowym Festiwalu Kryminałów 2015, a „Okularnik” – nagrodę Bestsellery Empiku 2015. Prawa do wydań zagranicznych zakupiły największe wydawnictwa na świecie, m.in. Hodder & Stoughtoni Random House.

17. Joanna Jędrzejczyk

Mistrzyni boksu tajskiego

Joanna Jędrzejczyk/Instagram

Trzykrotna zawodowa mistrzyni świata, dwukrotna mistrzyni Europy oraz czterokrotna amatorska mistrzyni świata, trzykrotna mistrzyni Europy i pięciokrotna mistrzyni Polski w boksie tajskim, wicemistrzyni Polski w amatorskim boksie z 2011. Pierwsza Polka w organizacji MMA – Ultimate Fighting Championship oraz mistrzyni tejże organizacji w wadze słomkowej (do 52 kg) w latach 2015–2017.

18. Anna Dymna

działaczka społeczna, założycielka i prezes Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko”

Anna Dymna

Choć Anna Dymna ma na swoim koncie sporo ról filmowych i teatralnych, wielu z nas kojarzy ją przede wszystkim z działalnością społeczną. Angażowała się w działalność Obywatelskiego Komitetu Ratowania Krakowa, uczestniczyła w akcjach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, Stowarzyszenia „Wielkie Serce”, Fundacji Mam Marzenie, Fundacji Akogo? i Fundacji Nuta Nadziei. Została także ambasadorem

Stowarzyszenia Debra Polska „Kruchy Dotyk” skupiającego osoby cierpiące na epidermolysis bullosa. W 1999 r. rozpoczęła współpracę z Fundacją im. Brata Alberta, pomagając m.in. przy realizacjach inscenizacji Teatru „Radwanek”, którego aktorami są osoby niepełnosprawne intelektualnie. W 2003 r. założyła w Krakowie Fundację Anny Dymnej „Mimo Wszystko”, obejmując społecznie funkcję prezesa tej instytucji.

19. Iwona Kossmann,

prezes Zarządu, Deni Cler

Iwona Kossmann

W październiku 2019 r. została nominowana na stanowisko prezesa Zarządu Deni Cler Group. Wcześniej, od roku 2018 była prezesem Revo Technologies. W 2012 r. założyła firmę Kossmann Fashion. Do listopada 2011 r. była prezesem spółki Bonnier Business Polska, wydawcy „Pulsu Biznesu”. W latach 2008-2010 pełniła funkcję prezesa DCG. W latach 2001-2008 zarządzała marketingiem i sprzedażą spółek telekomunikacyjnych w grupie Orange. Od 2001 do 2005 r. pełniła funkcję dyrektora marketingu firmy PTK Centertel, operatora sieci Orange. W 2005 r. została powołana na członka Zarządu ds. marketingu i sprzedaży (2005-2007), a następnie – po przejęciu PTK Centertel przez TP SA – weszła do zarządu spółki jako członek Zarządu
ds. rynku masowego (2007-2008). W latach 2000-2001 pełniła funkcje dyrektora marketingu w Coty Polska. Od 1994 r. zarządzała międzynarodowymi markami w filiach Coty Polska, Coty Hungary, Coty Germany. Karierę rozpoczęła w 1992 r. w Unilever Polska (1992-1994). Od 2014 r. wiceprezes ZPPM Lewiatan (Związek Producentów Przemysłu Mody). Ukończyła Szkołę Główną Handlową z tytułem magistra nauk ekonomicznych oraz studia podyplomowe na kierunku zarządzanie i marketing na Uniwersytecie Erazmusa w Rotterdamie w Holandii

20. Ewa Małyszko,

prezes Zarządu, PFR TFI

Ewa Małyszko

Menedżer z bogatym doświadczeniem w zarządzaniu instytucjami finansowymi. Zarządzała instytucjami takimi jak PKO BP Bankowy PTE, KGHM TFI, SEB TFI. Współautorka projektu Pracowniczych Planów Kapitałowych. Aktywnie promuje długoterminowe oszczędzanie, edukację finansową oraz nowe technologie w sektorze finansowym. Z wykształcenia jest ekonomistką oraz absolwentką Podyplomowego Studium Zarządzania Funduszami Emerytalnymi i Podyplomowego Studium w zakresie metod ilościowych w analizie rynków finansowych w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Ukończyła również prestiżowy Programme for the
Executive Development dla kadry menedżerskiej wyższego szczebla w IMD Institute w Lozannie oraz program z zakresu zarządzania organizacją w Wallenberg Institute w Szwecji. Jest członkiem Rady Fundacji EFPA Polska działającej na rzecz standardów doradztwa finansowego oraz przedstawicielem EFPA Polska w Standards and Qualifications Commitee EFPA.

21. Joanna Seklecka, 

prezes Zarządu, eService

Joanna Seklecka

Joanna Seklecka jest znaną postacią rynku płatności bezgotówkowych, laureatką
licznych nagród i wyróżnień, wśród których wymienić można m.in. tytuł najbardziej wpływowej kobiety branży płatniczej 2020, czy dwukrotnie nadany tytuł Osobowość Roku Świata Bezgotówkowego Cashless Congres. W styczniu 2020 r. została jednogłośnie wybrana przewodniczącą Komitetu Agentów Rozliczeniowych. Jest absolwentką SGH w Warszawie oraz studiów doktoranckich na kierunku zarządzania. Ukończyła elitarny Stanford Executive Program, prowadzony przez Stanford University Graduate School of Buisness. Karierę w eService rozpoczynała
w 2004 r. jako dyrektor departamentu finansów i księgowości, a następnie, już jako wiceprezes Zarządu odpowiadała za obszar biznesu i finansów eService, należącej do
PKO Banku Polskiego. Koordynowała wejście spółki w skład notowanej na NASDAQ, Grupy EVO Payments. Objęła w niej stanowisko General Manager’a na Polskę, a w 2017 r. stanowisko prezesa Zarządu eService w którym odpowiada też za obszar CEE
Grupy EVO,

22. Agnieszka Kłos-Siddiqui,

Prezes Zarządu, Provident Polska

Agnieszka Kłos-Siddiqui

Agnieszka Kłos-Siddiqui posiada wieloletnie doświadczenie menedżerskie w sektorze finansowym. Pracę w Provident Polska rozpoczęła w 2007 r. Od roku 2016 była członkiem Zarządu w Provident Polska i zajmowała stanowisko dyrektora sprzedaży i obsługi klienta. Wcześniej pracowała na stanowisku dyrektora ds. rozwoju biznesu, a także była dyrektorem departamentu finansów. Zanim dołączyła do Provident Polska swoje doświadczenie zawodowe zdobywała w firmie Ernst & Young Audit, z którą była związana przez ponad 8 lat i w angielskiej firmie Greig Middleton zajmującej się doradztwem i usługami maklerskimi. Jest absolwentką Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, posiada kompetencje biegłego rewidenta i FCCA. Prezesem Provident Polska jest od stycznia 2018 r. Objęła to stanowisko, jako pierwsza kobieta i pierwsza Polka. Agnieszka Kłos-Siddiqui jest także członkiem Rady Pracodawców RP, a jednocześnie przewodniczą platformy „Kierunek: Kobieta Biznesu”, działającej przy tej organizacji.

23. Aneta Podyma-Milczarek

prezes Zarządu, Unum

Aneta Podyma-Milczarek

Posiada imponujące doświadczenie menedżerskie: karierę zaczynała w Merrill Lynch, uruchamiała polski oddział BlackRock, tworzyła i przewodziła AXA TFI i była szefem Genworth Financial w regionie. Studiowała we Wrocławiu i w Paryżu. W pracy kładzie nacisk na oparte na wartościach etyczne relacje z klientami, oferowanie transparentnych produktów finansowych i najwyższą jakość obsługi. Dostrzega i docenia ludzi, wierzy w ich potencjał i pomaga im się rozwijać. To według niej klucz do biznesowego wzrostu i osobistych sukcesów otaczających ją osób. Jest otwarta na potrzeby innych i zaangażowana społecznie. W 2011 r. współtworzyła ogólnopolską  inicjatywę „Koalicja Prezesów Wolontariuszy 2011” znaną dziś jako Liderzy Pro Bono,  której nadal jest aktywnym uczestnikiem.  Od 2012 r. przewodniczy Radzie Fundacji Młodzieżowej Przedsiębiorczości, jest jej aktywnym członkiem i działaczem. Angażuje się w rozwój rynku ubezpieczeń pełniąc funkcję Wiceprzewodniczącej Komisji Rewizyjnej przy Polskiej Izbie Ubezpieczeń. Jej dojrzałość biznesowa, efektywne przywództwo i standardy zarządzania zostały wyróżnione tytułem Mistrza Biznesu (Businessman.pl). Została również ujęta w gronie 50 najcenniejszych kobiet w raporcie Rzeczpospolita Babska 2019 („Gazeta Finansowa”) oraz wśród 25 najlepszych menedżerów roku 2019 („Home &Market”), a także wśród Top 10 Menadżerów w Finansach 2020 („Gazeta Finansowa”).

24. Anna Jakubowski

dyrektor generalna Avon na Polskę i kraje bałtyckie

Anna Jakubowska

Anna Jakubowski pracowała w Marie Brizard Wine & Spirits, gdzie pełniła funkcję dyrektora generalnego na Polskę i kraje bałtyckie. Wcześniej przez trzy lata (do czerwca 2016 roku) była dyrektor generalną Coca-Cola Poland Services. Od 2011 roku pracowała w Coca Cola Hellenic Bottling Company w Atenach jako international group category director. Ponad 20 lat była związana także z Procter & Gamble – ostatnio jako associate director – brand manager. Jest członkiem rady nadzorczej Banku Millennium i wiceprezesem oraz członkiem Zarządu International Advertising Association (IAA) w Polsce. Anna Jakubowski ma polskie korzenie, choć urodziła się i wychowała w Kanadzie – ukończyła z wyróżnieniem Wilfrid Laurier University w Ontario w Kanadzie.

25. Magdalena Kowalewska

Country Manager Operations, członek Zarządu, IMMOFINANZ w Polsce

Magdalena Kowalewska

Od 2009 r. związana z IMMOFINANZ, gdzie kolejno zajmowała stanowiska: Head of
Asset Management Offices & Logistics Poland, Country Manager Offices & Logistics Poland, aby w 2016 r. rozpocząć pełnienie funkcji członka Zarządu oraz objąć stanowisko Country Manager Operations i zarządzać polskim portfelem nieruchomości o wartości ponad 1 mld euro. Obecnie odpowiedzialna jest za wszystkie działy operacyjne spółki IMMOFINANZ w Polsce: Asset Management, Leasing, Development i Center Management. Jej działania koncentrują się na dwóch strategicznych obszarach działalności spółki: nieruchomościach biurowych i handlowych. W ramach pełnionej funkcji odpowiada również za działania z zakresu HR-u, marketingu i PR-u spółki w Polsce. Podczas ostatnich lat swojej pracy z powodzeniem wdrażała strategię rozwoju trzech marek IMMOFINANZ: marki biurowej myhive, marki parków handlowych
STOP SHOP oraz marki centrów handlowych VIVO!. Magdalena Kowalewska jest absolwentką marketingu na University of Chicago, Międzynarodowych Stosunków Gospodarczych w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie i Filologii Angielskiej na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach.

26. Nina Terentiew

dziennikarka, dyrektor programowa Telewizji Polsat

Nina Terentiew

Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim. Pracę w Telewizji Polskiej rozpoczęła w 1971 roku w redakcji publicystyki kulturalnej. W 1980 r. roku została kierownikiem redakcji publicystyki TVP, a w 1986 r. szefem zespołu artystycznego TVP2. W 1991 r. została dyrektorem ds. artystycznych TVP2 a także uzyskała nominację na stanowisko zastępcy dyrektora ds. programowych TVP2. Od 1998 r. pełniła funkcję dyrektora programowego TVP2. W 2006 r. złożyła rezygnację ze współpracy z TVP. Od 1 października 2006 do kwietnia 2007 r. była doradcą programowym właściciela oraz zarządu Telewizji Polsat ds. produkcji polskiej. Od kwietnia 2007 r. jest dyrektorem programowym Polsatu.

27. Janina Ochojska

działaczka społeczna

Janina Maria Ochojska-Okońska

Urodziła się w 1955 r. i podczas pierwszych miesięcy życia zachorowała na chorobę Heinego-Medina, inaczej polio. Większość dzieciństwa spędziła w szpitalach i ośrodkach rehabilitacyjnych. W 1980 r. ukończyła astronomię na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, i do 1984 r. pracowała w Pracowni Astrofizyki PAN w Centrum Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika. W 1984 r. wyjechała do Francji na operację. Tam po raz pierwszy spotkała się z ideą pomocy humanitarnej, działając jako wolontariuszka w Fundacji EquiLibre. W 1992 r. ruszyła z pierwszym transportem leków do pogrążonego w wojnie Sarajewa. Po powrocie skierowałam apel do Polaków o pomoc ludności cywilnej Sarajewa – odpowiedź przerosła jej oczekiwania. W efekcie wyruszył pierwszy transport z pomocą dla mieszkańców oblężonego Sarajewa, który w pełni zorganizowany był przez Polaków. W 1994 r. utworzyła Polską Akcję Humanitarną (PAH). Od początku swojej działalności PAH udzieliła pomocy w 44 krajach, pomagając ofiarom konfliktów zbrojnych i katastrof naturalnych. PAH działa również na terenie Polski – od 1998 r. prowadzi program dożywiania dzieci Pajacyk, w ramach którego przekazano prawie 10 mln. ciepłych posiłków w polskich szkołach.

28. Anja Rubik

supermodelka pracująca w Stanach Zjednoczonych, projektantka mody, prezenterka telewizyjna, osobowość medialna i działaczka społeczna

Anja Rubik

Karierę modelki rozpoczęła w wieku 15 lat. Pierwszy raz wyszła na wybieg w Mediolanie. Dwa i pół roku później wyjechała do Paryża, gdzie ukończyła brytyjskie liceum. Po maturze przeprowadziła się do Nowego Jorku. Należy do agencji: Next (Londyn, Mediolan, Nowy Jork, Paryż), Modelwerk (Hamburg), D-Vision (Warszawa). Uczestniczyła w kampaniach reklamowych marek: Valentino, Versace, Dior, Emporio Armani, H&M, Dolce & Gabbana, Emanuel Ungaro, Ralph Lauren, Chanel, Gucci, Apart. Otwierała pokazy projektantów, m.in. Stelli McCartney i Proenzy Schouler. Pojawiła się na wybiegach następujących projektantów i domów mody: Yves Saint Laurent, Paco Rabanne, Carolina Herrera, Dolce & Gabbana, Donna Karan, Karl Lagerfeld, Marc Jacobs, Vera Wang, Moschino, Gucci, Givenchy, Roberto Cavalli, Kenzo, Alexander McQueen, Atsuro Tayama, Christian Lacroix, Chanel, Óscar de la Renta, Matthew Williamson, Ralph Lauren czy Victoria’s Secret. We wrześniu 2018 nakładem wydawnictwa W.A.B. ukazała się jej książka pt. #SEXEDPL. Rozmowy Anji Rubik o dojrzewaniu, miłości i seksie. W listopadzie ogłoszono, że tytuł sprzedał się w 100 tys. egzemplarzy. Od stycznia 2019 prowadzi internetowy program SexEdPL ROOM, w którym omawia kwestie związane z seksem. Za swoją działalność dotyczącą edukacji seksualnej młodzieży została w 2018 roku wyróżniona nagrodą „Zacnego Uczynku”

29. Katarzyna Nosowska

Piosenkarka, autorka tekstów

Katarzyna Nosowska

Polska piosenkarka, autorka tekstów, wokalistka zespołu rockowego Hey, laureatka nagrody Paszport „Polityki” (1993) i trzydziestu dwóch Nagród Muzycznych „Fryderyk”; członkini Akademii Fonograficznej Związku Producentów Audio-Video (ZPAV); felietonistka. W 2019 po raz trzeci została dyrektorem artystycznym Męskiego Grania, na potrzeby promocji trasy nagrała utwór „Sobie i wam” z Tomaszem Organkiem, Krzysztofem Zalewskim i Igorem Walaszkiem]. Oprócz tego wystąpiła w spotach reklamowych ING Banku Śląskiego. W 2020 wzięła udział w akcji #hot16challenge2, promującej zbiórkę funduszy na rzecz personelu medycznego pracującego w czasie trwania pandemii COVID-19 i wydała drugą książkę pt. „Powrót z Bambuko”.

30. Agnieszka Wrońska,

prezes Zarządu LINK4

Agnieszka Wrońska

Posiada bogate doświadczenie ubezpieczeniowe zdobyte zarówno w finansach jak i technice ubezpieczeniowej. W LINK4 jeszcze jako dyrektor techniczny kierowała departamentem odpowiedzialnym między innymi za rozwój i tworzenie produktów, ich wycenę oraz ocenę ryzyka ubezpieczeniowego. Do 2010 r. pełniła funkcję głównego aktuariusza spółki. Z branżą finansową związana jest od początku kariery. Zaczynała od pracy w firmie konsultingowej Ernst & Young, gdzie przez 4 lata brała udział w projektach doradczych oraz badaniach sprawozdań finansowych ubezpieczycieli majątkowych w Polsce. Ukończyła Szkołę Główną Handlową na kierunku Metody Ilościowe oraz Systemy Informacyjne. Posiada licencję aktuarialną oraz jest członkiem międzynarodowego stowarzyszenia ACCA. W chwilach wolnych od pracy lubi wędrówki tatrzańskimi szlakami, narciarstwo, nurkowanie w ciepłych morzach oraz rozwijanie talentów kulinarnych.

31. Martyna Wojciechowska

prezenterka telewizyjna, dziennikarka, podróżniczka i pisarka

Martyna Wojciechowska

Jest honorową ambasadorką WWF Polska. Wsparła m.in. apel o ochronę najstarszego parku narodowego Wirunga w Afryce przed odwiertami naftowymi (pod naciskiem globalnej akcji firmy Total i Soco wycofały się ze swoich planów). Wspiera ochronę polskich rysi. Zaangażowała się także w akcję „Nie mów do mnie misiu”, która miała na celu szerzenie wiedzy o żyjących w Polsce niedźwiedziach. W 2013 została członkinią Polskiej Akcji Humanitarnej. Włączyła się wówczas w pomoc dla uchodźców z Syrii. Dwa lata wcześniej, w 2011, klub PAH SOS został objęty patronatem National Geographic Traveler. W plebiscycie Travelery 2011, organizowanym przez miesięcznik „National Geographic Polska”, PAH SOS otrzymał nominację do nagrody w kategorii „Społeczna inicjatywa roku”. Była zaangażowana w budowę kliniki hematologii dziecięcej „Przylądek Nadziei” we Wrocławiu. Jest twórczynią fundacji Unazeza, która daje kobietom skrzydła poprzez wyrównywanie szans ekonomicznych, społecznych i prawnych. Zapewnia dostęp do edukacji, opieki medycznej oraz spełnia ich marzenia. Zawodowo współpracowała z miesięcznikami „Świat Motocykli”, „Auto Moto”, „Playboy” czy „Voyage”. Przez 10 lat pełniła funkcję redaktor naczelnej magazynów „National Geographic Polska” i „National Geographic Traveler”, była także redaktor naczelną dwujęzycznego (polsko-angielskiego) miesięcznika dla podróżujących „Kaleidoscope”.

32. Maffashion (Julia Kuczyńska)

blogerka modowa

Julia Kuczyńska/Maffashion

Ukończyła studia licencjackie na kierunku kulturoznawstwo o profilu grafika projektowa w Wyższej Szkole Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa w Poznaniu. Do Warszawy przeprowadziła się, kiedy dostała pracę jako menedżerka w showroomie Coctail’me. W 2009 założyła internetowy blog poświęcony modzie, na którym prezentuje stylizacje fotografowane w większości przez Łukasza Plewę. W 2011 r., wraz z Jessicą Mercedes, prowadziła autorski program modowy „J&J Fashion Show” dla Eska TV. Wraz z projektantką Martą Gajewską stworzyła własną markę odzieżową Staff by Maff. Jej zdjęcia pojawiły się też w wielu magazynach branżowych, takich jak „Glamour”, „Vogue” czy „Nylon”. Jej blog znalazł się na 7. miejscu rankingu blogów modowych według miesięcznika „Press”. Jako jedna z czterech wyróżnionych blogerek z całego świata wzięła udział w kampanii młodzieżowej marki odzieżowej Bershka.

33. Lidia Niedźwiedzka-Owsiak

współzałożycielka, członek Zarządu i dyrektor ds. medycznych Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

Lidia Niedźwiedzka-Owsiak jest żoną Jurka Owsiaka od ponad 40 lat. Razem z nim, bez robienia wokół siebie szumu, współtworzy sukces największej akcji charytatywnej w Polsce. Jak sama mówi, siłą WOŚP jest to, że robią to wspólnie.

34. Teresa Mokrysz

założycielka Grupy Mokate

Teresa Mokrysz

Niewielką rodzinną firmę przekształciła w międzynarodową Grupę Mokate, sprzedającą dziś swoje produkty do ponad 70 państw na całym świecie. Z sukcesem wprowadziła Mokate do czołówki europejskich producentów żywności. Wybudowała od podstaw kombinaty produkcyjne w Ustroniu i Żorach, rozbudowała i zmodernizowała zakład Mokate w Czechach. Podtrzymuje tradycyjne wartości firmy rodzinnej, opartej wyłącznie na bazie polskiego kapitału. Została wyróżniona m.in. tytułem „Najbardziej Przedsiębiorczej Kobiety Świata” przez Międzynarodową Fundację Przedsiębiorczości Kobiet z Los Angeles. Otrzymała szereg prestiżowych odznaczeń i nagród, w tym Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski nadany przez Prezydenta RP. Uczestniczy w życiu społecznym i gospodarczym kraju. Od lat jest członkiem Polskiej Rady Biznesu. Patronuje przedsięwzięciom ze sfery kultury i nauki, wspomaga materialnie funkcjonowanie placówek służby zdrowia, domów opieki, szkół. 1 stycznia 2016 roku przekazała zarządzanie rodzinną firmą w ręce syna – Adama Mokrysza.

35. Anna Milewska,

prezes Zarządu Skarbiec TFI

Anna Milewska

Ekonomistka, absolwentka Wydziału Nauk Ekonomicznych i podyplomowych studiów Administracji na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz studiów MBA w Wyższej Szkole Handlu i Usług w Poznaniu. Posiada ponad trzydziestopięcioletnie doświadczenie zawodowe. Specjalizuje się we wdrażaniu projektów i zarządzaniu zmianą w przedsiębiorstwach oraz prowadzeniu procesów restrukturyzacyjnych firm. Szlify zawodowe w sektorze finansowym zdobywała w bankowości, z którą związała się na wiele lat. Pracowała m.in. na kierowniczych
stanowiskach w Banku Współpracy Europejskiej odpowiadając za obszar ryzyka kredytowego i sprzedaży. Jako członek Rady Nadzorczej, a następnie wiceprezes Banku Ochrony Środowiska nadzorowała rozwój obszaru detalicznego i korporacyjnego banku i prowadziła restrukturyzację portfela kredytowego BOŚ. W trakcie wieloletniej kariery zawodowej pracowała także w zarządzie TVP nadzorując przychody spółki, marketing i biuro handlu. Jest aktywnym uczestnikiem polskiego życia gospodarczego. Jako współwłaścicielem jednej z kancelarii gospodarczych
skutecznie wspierała przedsiębiorców poszukujących efektywnego finansowania
bieżącej działalności biznesowej.

36. Agnieszka Żyro,

prezes Zarządu Anwil

Absolwentka Akademii Bydgoskiej (obecnie Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy) na kierunku administracja oraz MBA na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Ukończyła również studia podyplomowe na kierunkach: rachunkowość,
analiza ekonomiczna i controlling (Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu) oraz zintegrowane systemy informatyczne (Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie), a także Akademię Zarządzania Kapitałem Ludzkim w IBD Business School. Od
września 1998 r. do marca 2017 r. związana zawodowo z ENEA Serwis, konsekwentnie podążała ścieżką awansu, zajmując kolejne stanowiska w obszarze personalnym, aż do stanowiska wiceprezesa Zarządu ds. pracowniczych. Od kwietnia 2017 r. prezes Zarządu ENERGA Logistyka. Od 24 marca 2018 r. prezes Zarządu
ANWIL.

37. Edyta Szymczak

Prezes Zarządu, ERIF Biuro Informacji Gospodarczej

Edyta Szymczak

Z branżą finansową związana od ponad 15 lat, w tym od ponad 10 lat z rynkiem wymiany informacji gospodarczej. Absolwentka Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, Wydziału Handlu Zagranicznego Kierunku Menedżerskiego. W swojej karierze zawodowej pełniła funkcje m.in. dyrektora sprzedaży,  dyrektora operacyjnego, pełnomocnika zarządu, członka zarządu. Od 2007 roku pracuje w Grupie Kapitałowej KRUK. W latach 2009-2011 odpowiadała za monitoring zgodności działalności Biura Informacji Gospodarczej z regulacjami wewnętrznymi i zewnętrznymi w ramach usług zintegrowanych w Grupie Kapitałowej. Nadzorowała również obsługę konsumentów. Od połowy 2011 roku prezes zarządu ERIF BIG S.A. Od 2015 roku członek drugiej kadencji Rady Nadzorczej Związku Pracodawców Instytucji Finansowych w Konfederacji Lewiatan. W przeszłości również członek Komisji Etyki w Związku Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce (dawniej KPF). W 2016 roku wyróżniona tytułem „Postać Roku” za szczególny wkład w rozwój pozabankowego sektora pożyczkowego w Polsce przez Loan Awards. Członek wielu rad programowych w sektorze Consumer Finance.

38. Anna Janiczek

Prezes Zarządu, PZU Zdrowie

Anna Janiczek

Z Grupą PZU związana od 2016 r., w której z sukcesem inicjowała i wdrażała cross obszarowe działania poprawiające doświadczenia klientów. Jednocześnie pełni funkcję dyrektor zarządzającej obszarem ubezpieczeń zdrowotnych, marketingu i relacji z klientem w Grupie PZU. Wdrożyła pierwszy w branży ubezpieczeniowej kompleksowy program zarządzania doświadczeniami klienta, a także prokliencki program Akademia CX. Jej zasługą jest wprowadzenie projektu Customer Journey, polegającego na tworzeniu map doświadczeń i potrzeb klientów. Jako zarządzająca procesem reklamacji w PZU, zaproponowała kilkaset inicjatyw służących m.in. poprawie jakości opieki medycznej dla PZU Zdrowie. Wcześniej związana z sektorem bankowym – przez prawie dziewięć lat pracowała w The Royal Bank of Scotland.

39. Pat Romanek,

General Manager International, Butcher’s Pet Care

Pat Romanek

Praktyk biznesu od ponad 25 lat. Doradzała w polskich i międzynarodowych koncernach, przygotowując zespoły do zmiany i wspierając rozwój marek. Zorientowana na wyniki, ze sprawdzoną umiejętnością rozwijania zespołów w celu maksymalizacji rentowności i wzrostu wartości firmy. Od ponad 10 lat zarządza oddziałem brytyjskiej spółki w Polsce, odpowiadającym za sprzedaż międzynarodową. Przygotowała oraz wdrożyła strategię, która pozwoliła firmie wejść na ponad 20 rynków w Europie i na Bliskim Wschodzie oraz przekształcić tym samym lokalną brytyjską markę w międzynarodową. Przez ostatnie dwa lata zajmowała się Chinami oraz przygotowaniem spółki do wejścia na rynki azjatyckie, organizując m.in. operacje logistyczne i sprzedażowe. Wierzy, że innowacja oraz gotowość do rozwoju nowych obszarów biznesu to jedna z najważniejszych cech lidera.

40. dr Agnieszka Mosurek-Zava

CEO, DOUGLAS POLAND & CEE REGION

Agnieszka Mosurek-Zava

Od 2001 r. odpowiadała za wprowadzenie i rozwój sieci perfumerii Douglas w Polsce. Od 2006 r. jest prezesem spółki, natomiast w 2009 r. objęła dodatkowo funkcję dyrektora zarządzającego regionem CEE, do którego obecnie należy 12 krajów. Pod jej zarządem Douglas zbudował pozycję lidera w obszarze nowoczesnej sprzedaży multichannelowej w sektorze luxury beauty, posiadając w swej strukturze obecnie 144 perfumerii stacjonarnych w Polsce oraz największą autoryzowaną perfumerię douglas.pl. W Polsce zatrudnia ponad 1200 osób. Agnieszka Mosurek-Zava uzyskała tytuł doktora na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, studiowała również w Getyndze oraz w Bonn. Jest absolwentką prestiżowego programu managerskiego IESE w Barcelonie. Wolne chwile spędza z rodziną. Lubi podróże, góry, sport i dobrą literaturę.

41. Dorota Soszyńska

współwłaścicielka i dyrektor kreatywna, Oceanic

Dorota Soszyńska

Absolwentka Akademii Muzycznej na Wydziale Wychowania Muzycznego i Fortepianu. To właśnie muzyka nauczyła ją wrażliwości, analitycznego myślenia i precyzyjności, które bardzo przydają się w codziennej pracy. Bo choć muzyka pozostała jej wielką miłością, swoje życie związała z branżą kosmetyczną. Jest współwłaścicielką i dyrektor kreatywną firmy Oceanic S.A., która od ponad 30 lat troszczy się o skórę wrażliwą i skłonną do alergii oraz Euro Fragrance. Bez wahania może powiedzieć, że lubi swoją pracę, która jest dla niej fascynującą i pełną wyzwań przygodą. Zadeklarowana frankofilka – miłośniczka kultury i mody francuskiej.

42. Dominika Bettman

prezeska Zarządu, Siemens Polska

Dominika Bettman

Od 20 lat zarządza finansami w Siemensie. Nadzoruje wielkie projekty infrastrukturalne w energetyce i kolejnictwie. Ekonomistka, finansistka. Absolwentka Wydziału Handlu Zagranicznego Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie oraz Advanced Management Program IESE w Barcelonie. Działa na rzecz etyki i społecznej odpowiedzialności biznesu oraz różnorodności, w tym zwiększenia udziału młodych w działaniu przedsiębiorstw i w życiu publicznym oraz aktywności kobiet w gospodarce. Zainteresowania: zarządzanie firmą i finansami, odpowiedzialne przywództwo, globalne trendy, nowoczesne technologie. Reprezentuje Siemensa w Konfederacji Lewiatan. Członkini Konwentu Doradców Politechniki Warszawskiej. Wchodzi w skład jury Nagrody Naukowej Siemensa. Wiceprezeska Stowarzyszenia Kongres Kobiet. Występuje z wykładami poświęconymi zrównoważonemu rozwojowi i etyce w biznesie.

43. Anna Wicha

Public Affairs Director Poland , Eastern Europe, Middle East & North Africa · ‎The Adecco Group

Anna Wicha

W 2007 r. objęła stanowisko dyrektora generalnego Adecco. W latach 2010–2011 i 2014–2015 odpowiadała także równolegle za całokształt działań strategicznych Adecco w Rumunii. Od 2010 r. pełni funkcję prezesa zarządu Polskiego Forum HR. Przez 8 lat była członkiem zarządu WEC World Employment Confederation – organizacji reprezentującej agencje zatrudnienia w Europie. Ukończyła Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, Górnośląską Wyższą Szkołę Handlową oraz Institute of Management Development w Lozannie. W 2015 i 2016 roku znalazła się na prestiżowych listach Staffing Industry Analysts’ Global Power 100 Women in Staffing i Women in Staffing The International 50 – czyli w gronie 100 i 50 najbardziej wpływowych kobiet branży rekrutacyjnej na świecie. W 2017 r. uplasowała się w pierwszej dziesiątce Rankingu 100 Kobiet Biznesu publikowanym przez „Puls Biznesu”. Jest członkiem Rady Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Anna Wicha jest cenionym ekspertem branży HR w Polsce i Europie. Aktywnie uczestniczy – także na forum rządowym i parlamentarnym – w procesach tworzenia i opiniowania prawa. Jako uznany panelista bierze czynny udział w istotnych – polskich i międzynarodowych konferencjach oraz sympozjach dotyczących rynku pracy.

44. Blanka Lipińska

autorka książek z serii „365 dni”

Blanka Lipińska

Z wykształcenia jest wizażystką, pracowała także jako terapeutka-hipnotyzerka, menadżerka klubów nocnych w Sopocie i promotorka federacji KSW Ring Girls. Książka już po dwóch miesiącach od premiery trafiła na 1. miejsce listy bestsellerów Empiku i sprzedała się w liczbie 500 tys. egzemplarzy. Taki sam sukces osiągnęły kolejne części serii: „Ten dzień” i „Kolejne 365 dni”.

45. Dominika Kulczyk

Przedsiębiorczyni, inwestorka i filantropka. Założycielka i prezeska Kulczyk Foundation – fundacji przeciwdziałającej dyskryminacji kobiet i dziewcząt na całym świecie.

Dominika Kulczyk

Poprzez działalność tego podmiotu współpracuje z polskimi i międzynarodowymi organizacjami pozarządowymi, wdrażając zmiany społeczne oparte na zrównoważonych rozwiązaniach, które nazywa „Efektem Domina”. Członkini Foundry – elitarnej, międzynarodowej grupy filantropów, będącej częścią inicjatywy Founders Pledge. Inicjatorka powstania pierwszego na świecie raportu poświęconego problemowi ubóstwa menstruacyjnego. Autorka ponad 60 filmów dokumentalnych, powstałych we współpracy z CNN International (w ramach „The CNN Freedom Project”) i TVN Discovery (serial dokumentalny „Efekt Domina”), poruszających problemy globalnej dyskryminacji i niesprawiedliwości. Zwolenniczka i propagatorka Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ i członkini Rady Programowej UN Global Compact Network Poland. Pomysłodawczyni akcji społecznej „Czułość i Wolność” i propagatorka idei czułej rewolucji, mającej na celi przywrócenie równowagi pomiędzy pozycją kobiet i mężczyzn na świecie. Przewodnicząca Rady Nadzorczej Kulczyk Holding, Rady Nadzorczej Polenergia S.A., współzałożycielka Grupy Firm Doradczych Values. W 2018 r. za wybitne zasługi w działalności na rzecz dzieci odznaczona Orderem Uśmiechu. Od 2015 r. pełni funkcję ambasadorki SOS Wiosek Dziecięcych w Polsce. Ukończyła sinologię w Katedrze Orientalistyki i politologię na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Kształciła się̨ także na Uniwersytecie w Szanghaju i na Uniwersytecie Pekińskim. Ukończyła również studia podyplomowe z zakresu filantropii strategicznej, organizowane przez Rockefeller Foundation.

46. Małgorzata Rusewicz

prezes Zarządu, Polska Izba Zarządzających Funduszami i Aktywami

Małgorzata Rusewicz

Z wykształcenia prawnik, ukończyła również podyplomowe studia z zakresu ubezpieczeń w SGH. W 2013 r. objęła stanowisko prezesa Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych, zaś w Izbie Zarządzających Funduszami i Aktywami pracuje od września 2019 r., początkowo jako wiceprezes Zarządu, a od stycznia 2020 r. została mianowana prezesem Zarządu i odtąd samodzielnie kieruje IZFiA. Jest również członkiem Komitetu ds. Product Governance Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie oraz członkiem Komitetu Nadzoru w GPW Benchmark. Należy do Komitetu do Spraw Ryzyka w KDPW oraz jest członkiem działającej w ramach
Ministerstwa Finansów Rady Rozwoju Rynku Finansowego. Tematyką ubezpieczeń zajmuje się od początku swojej kariery, którą rozpoczęła w 2002 r. w Zakładzie
Ubezpieczeń Społecznych. W kolejnych latach współpracowała z Instytutem Pracy i Spraw Socjalnych oraz Komisją Europejską jako ekspert z zakresu rynku pracy
oraz prawa ubezpieczeniowego. W latach 2005-2007 była związana z Uniwersytetem w Gandawie, gdzie uczestniczyła w programie Training and Reporting on European Social Security. W latach 2007-2012 w Konfederacji Lewiatan pełniła funkcję dyrektora Departamentu Dialogu Społecznego i Stosunków Pracy
oraz Koordynatora Rady Rynku Pracy. Jest autorką licznych publikacji
z zakresu prawa ubezpieczeniowego i rynku pracy.

47. Carolina García Gómez

prezes Ikea Retail w Polsce

Carolina García-Gómez

Carolina García-Gómez z Ikeą związana jest od 2005 roku, niemal od początku swojej kariery zawodowej. Pracowała m.in. jako manager hiszpańskich sklepów Ikea, a także była wiceprezesem firmy na kraje: Węgry, Czechy i Słowacja. Przed przejściem do polskiego zespołu pełniła funkcję Country Manager Ikea Japan.

48. Sonia Draga

założycielka wydawnictwa Sonia Draga

Sonia Draga

Swoją pierwszą firmę, PHU Sonia Draga założyła w 1991 roku, w 1997 roku firma została przekształcona w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Przedsiębiorstwo początkowo zajmowało się importem i dystrybucją sprzętu audio do samochodów. Pierwsza publikacja ukazała się w 2000 roku, była to książka „Stereo w twoim samochodzie”, poradnik dotyczący tytułowej tematyki. Kolejne publikacje były już zdecydowanie mniej specjalistyczne. W swoim portfolio firma ma m.in. bestsellery Dana Browna „Kod Leonarda da Vinci” i „Anioły i demony” oraz książki wybitnych pisarzy, takich jak Lisa Gardner, Jeffrey Eugenides czy Edward Jones, wyróżniane wieloma prestiżowymi nagrodami literackimi, np. Nagrodą Pulitzera „Middlesex” Eugenidesa i „Znany świat” Jonesa) czy nagrodą IMPAC „Znany świat”.

49. Olga Grygier-Siddons

Business advisor & mentor, PwC

Olga Grygier-Siddons

Od 2009 r. pełniła funkcję prezesa Zarządu PwC w Polsce. Wcześniej jako partner zarządzający działem doradztwa biznesowego przez 5 lat była odpowiedzialna za rozwój części konsultingowej biznesu PwC. Na swoim koncie ma duże zasługi dla firmy: przez ostatnie pięć lat PwC odnotowało ponad 30-procentowy wzrost przychodów, zespół konsultantów rozrósł się do 1800 osób. Olga Grygier-Siddons jest związana z firmą od 1991 r. Posiada bogate doświadczenie w doradztwie dla rządów, urzędów i gmin oraz wiodących międzynarodowych koncernów z sektora energetycznego i infrastruktury zdobyte w Wielkiej Brytanii, Polsce i innych krajach Europy Środkowej.

50. Katarzyna Zawodna-Bijoch

prezes Zarządu, Skanska Commercial Development Europe

Katarzyna Zawodna-Bijoch

Katarzyna Zawodna-Bijoch jako prezes biurowej spółki Skanska w Europie Środkowo-Wschodniej (ang. CEE) jest odpowiedzialna za strategię i działalność firmy w obszarze innowacyjnych inwestycji biurowych na terenie czterech szybko rozwijających się rynków: Polski, Czech, Rumunii i Węgier. Prowadzone przez nią spółki Skanska w regionie CEE z roku na rok biją rekordy najmu powierzchni biurowej. Pod jej kierownictwem Skanska w CEE podjęła przełomowe decyzje, które wyznaczą nowe standardy tego, jak będą wyglądały biura przyszłości. Jest związana ze Skanska od 2006 r., Absolwentka Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Posiada również tytuł akredytowanego profesjonalisty systemu certyfikacji środowiskowej LEED (LEED Accredited Professional).

Najnowsze

Bogaci młodzi wyjątkowi

Z czym młodzi wchodzą w biznes Z Miłoszem Brzezińskim, doradcą w zakresie efektywnościi społecznego rozumienia zjawisk psychologicznych, wykładowcą w PAN,rozmawia Beata Tomczyk. Czy młodzi mają szansę...

E-MOBILITY

e-mobilityPobierz

FAKTORZY ROKU

Faktorzy_rokuPobierz

Rynek PRS

rynek_PRSPobierz

Deweloper Roku 2023

deweloper_rokuPobierz