Advertisement

STAĆ SIĘ CZĘŚCIĄ POTRZEB KLIENTA W NOWEJ RZECZYWISTOŚCI

Z Pat Romanek, członkiem Zarządu Butcher’s Pet Care rozmawiała Katarzyna Mazur


Co zadecydowało o Pani zawodowym sukcesie?

Jednym z najważniejszych czynników jest moja wrodzona cecha optymizmu. Jestem typem osoby, która wierzy, że rzeczy są możliwe do zrobienia i to popycha mnie do działania. Moim autorytetem jest Steve Jobs, który wierzył w robienie rzeczy, które pozornie wydawały się niemożliwe, ale jednocześnie właśnie dlatego były rozwojowe i ciekawe. Wierzę również w jakość. Korzystałam z okazji oraz wyzwań, które się pojawiały. Bardzo ważni są też ludzie jacy mnie otaczali, oraz wsparcie, począwszy od bliskich, zespołu, właściciela firmy, czy wreszcie platformy retailowej a na końcu klientów.

Polski rynek karmy dla zwierząt, w momencie kiedy wprowadzała Pani na niego markę Butcher’s, był rynkiem zdominowanym przez globalnych graczy. Co sprawiło, że udało się Pani z nową, mało komu znaną marką nie tylko wejść na rynek, ale wykroić z niego solidny kawałek tortu?

Dla mnie w procesie tworzenia planu wzrostu biznesu najistotniejsze jest patrzenie w przyszłość, które pozwala wszystkim interesariuszom zobaczyć wymierne korzyści. To było kluczem do stworzenia długoterminowej strategii, która odniosła sukces. Zawsze na końcu najważniejszy jest klient, a ja wierzyłam, że powinien mieć dostęp do szerokiej dystrybucji wysokiej jakości produktu, ponieważ ludzie kochają zwierzęta i dlatego powinni mieć wybór. Kolejny czynnik to elastyczność działania. Szybko reagowaliśmy na potrzeby klienta. Wprowadzaliśmy zgodnie z trendami zdrowe produkty, jakich poszukiwał, a ważne jest, aby podkreślić, że trendy z jedzenia dla ludzi mają odzwierciedlenie w karmie, a klient to docenił.

Wchodząc do Bucher’s, weszła Pani do firmy rodzinnej. To specyficzna formuła – zazwyczaj wewnątrz panują ściśle określone zasady, relacje, wartości. Przyjęła Pani wszystkie, czy ma poczucie, że sama także coś wartościowego wniosła do tej struktury?

Jeśli chodzi o zasady i wartości, to bezkompromisowość dotycząca jakości produktu, a będąca częścią misji firmy, czyli naturalne żywienie zwierząt, jest mi osobiście niezwykle bliska. W rozwoju nie był najważniejszy wolumen, ale to co wnosimy na rynek i co realnie trafia do misek naszych pupili. Takie podejście ma właściciel firmy i ja je bardzo szanuję. Marzył on, aby firma stała się międzynarodową, ja wniosłam nowe spojrzenie, pokazałam strategię, jak to osiągnąć i finalnie ją zrealizowałam. Dzięki nowej strategii rynkowej marki i operacji zmieniliśmy firmę brytyjską w międzynarodową.

Jak pandemia wpłynęła na sposób, w jaki zarządza Pani zespołem? Czy stanęła Pani w obliczu konieczności przeniesienia części pracy do online’u, a jeśli tak, jakie umiejętności, dotychczas mniej wykorzystywane, musiała Pani uruchomić?

W strukturach firm rodzinnych wiele procesów zachodzi przez interakcje, więc zmiana sposobu pracy na zdalną wpłynęła właśnie na nie. Na pewno wyzwaniem było utrzymanie jedności zespołu i w tym przypadku położyłam nacisk na znalezienie dodatkowego czasu dla zespołu, aby wspierać jego członków, wysłuchać, z jakimi problemami się borykają. Dużym wyzwaniem był pierwszy lockdown, kiedy zamknięto centra handlowe, a tam właśnie, w hipermarketach była istota naszego biznesu. W ekspresowym tempie zmieniliśmy nacisk na inne kanały sprzedażowe, ofertę oraz komunikację zewnętrzną i wewnętrzną. Dzięki pracy zespołu, który się wspierał, udało się też w tym czasie poszerzyć dystrybucję.

Przed jakimi wyzwaniami stoi obecnie firma i jaka jest Pani w niej rola?

Dynamicznie się rozwijamy, wdrażamy strategię multichannelową, a ponieważ jestem odpowiedzialna za strategię rozwoju na rynku, wyzwaniem jest przygotowanie strategii marki, w taki sposób, aby wyróżnić ją w nowych kanałach sprzedaży, a jednocześnie aby stała się częścią potrzeb klienta w nowej rzeczywistości.

Najnowsze

Oczy szeroko zamknięte – czy w Polsce istnieje zrównoważony rozwój?

Nie ma we współczesnym biznesie bardziej nadużywanego hasła niż „zrównoważony rozwój”. Co roku wschodzące gwiazdy lokalnych gospodarek prześcigają się...

Kolejna stracona szansa na promocję Polski

Arkadiusz Bińczyk, ekspert medialny i popularyzator historii, współautor książek „Poczet Przedsiębiorców Polskich. Od Piastów do 1939 roku”, „Świat Szlachty...

Branża budowlana ma dość

Polskie firmy budowlane muszą walczyć w przetargach z firmami azjatyckimi, które nie są zobowiązane do spełniania krajowych i unijnych rygorów. W dodatku faktyczny...

PERSONALIA

Agnieszka Krupa, nowym dyrektorem zarządzającym Allianz Partners Polska Agnieszka Krupa przejmie stery lidera na rynku usług assistance w Polsce od 1 kwietnia...

Panorama Inwestycje

Trwa nabór wniosków do programu dopłat do elektryków Z początkiem lutego ruszył program „NaszEauto”, przeznaczony na 1,6 mld zł dopłat do zakupu...