Rzecznik Praw Obywatelskich prof. Marcin Wiącek wręczył odznakę „Za Zasługi dla Ochrony Praw Człowieka” prof. Henrykowi Skarżyńskiemu, światowej sławy otochirurgowi, otolaryngologowi, założycielowi Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu oraz Światowego Centrum Słuchu. Stąd u mnie refleksja nad obecnym znaczeniem Praw Człowieka.
Juliusz Bolek, przewodniczący Rady Dyrektorów Instytutu Biznesu
Wręczenie odznaki odbyło się w Światowym Centrum Słuchu w Kajetanach podczas XXXI Forum Instytutów Badawczych, w czerwcu 2023 r. W laudacji prof. Marcin Wiącek określił prof. Henryka Skarżyńskiego jako „człowieka legendę, jednego z tych tytanów postępu medycznego, którzy zmieniają obraz naszego świata”. Odpowiadając, prof. Henryk Skarżyński stwierdził: „Jestem zwykłym lekarzem i nie przemawia przeze mnie skromność. Robiłem i robię tylko to, co potrafię najlepiej i do czego czułem wewnętrzne powołanie”.
Doceniając słowa prof. Henryka Skarżyńskiego trudno się zgodzić, że jest zwykłym lekarzem. Wymienianie wszystkich osiągnięć prof. Henryka Skarżyńskiego wykracza poza ramy felietonu, a nawet jednotomowej książki. Stąd tylko trzy przykłady. Pierwszy – prof. Henryk Skarżyński i jego zespół otrzymali Nagrodę Specjalną Elsevier Prix Galien, która jest uważana za najważniejsze, po Nagrodzie Nobla, odznaczenie w światowej medycynie. Drugi – dzięki prof. Henrykowi Skarżyńskiemu udało się po raz pierwszy na świecie rozszerzyć wskazania do leczenia za pomocą implantów słuchowych. W skali globalnej takich pacjentów jest obecnie ponad 100 mln. Trzeci – prof. Henryk Skarżyński osobiście wykonał ponad już 230 tys. operacji i wprowadził ponad 150 nowatorskich rozwiązań w otologii, chirurgii ucha i audiologii. Taki oto z niego „zwykły lekarz”.
Prof. Marcin Wiącek zwrócił uwagę, że istotą ochrony praw człowieka jest ochrona ludzkiej godności a działalność prof. Henryka Skarżyńskiego „pomaga tak wielu osobom przywrócić naruszone przez chorobę poczucie godności”. Można dodać, że działalność prof. Henryka Skarżyńskiego niesie też coś szalenie ważnego – nadzieję, która powoduje, że osoby chore i z niepełnosprawnościami chcą dbać o siebie w oczekiwaniu, że dzięki postępowi medycyny przyjdzie czas na lepsze funkcjonowanie. Szerzeniu nadziei służą zorganizowane przez prof. Henryka Skarżyńskiego Międzynarodowe Festiwale Muzyczne „Ślimakowe Rytmy”, podczas których koncertują niegdyś niesłyszący byli pacjenci.
Odznaka otrzymana z rąk prof. Marcina Wiącka jest tak szczególnie ważna, jak ważna jest rola Rzecznika Praw Obywatelskich. W wywiadzie dla portalu RaportCSR.pl prof. Marcin Wiącek podkreślił, że urząd RPO razem z Najwyższym Sądem Administracyjnym i Trybunałem Konstytucyjnym „był gwoździem do trumny poprzedniego ustroju”. „Również dzisiaj istotne jest funkcjonowanie w Polsce niezależnego organu, który stoi na straży wolności i praw człowieka, respektowania standardów europejskich i międzynarodowych przez organy władzy publicznej” – podkreślił prof. Marcin Wiącek.
Stąd nagrody i odznaczenia Rzecznika Praw Obywatelskich są drogowskazami na drodze do Praw Człowieka. Odznaka Rzecznika Praw Obywatelskich przypadła m.in. Zofii Romaszewskiej, uczestniczce opozycji demokratycznej w Polskiej Republice Ludowej i działaczce na rzecz Praw Człowieka w Rzeczpospolitej Polskiej, Romanowi Hausnerowi, reformatorowi sądów administracyjnych czy Stowarzyszeniu „Żurawinka”, zasłużonemu w działalności na rzecz dzieci i dorosłych z mózgowym porażeniem. Teraz do grona laureatów dołączył prof. Henryk Skarżyński. Jak widać, Prawa Człowieka mają wiele barw.