Advertisement

Kibicujmy rozwojowi szkolnictwa branżowego!

Po 1989 r. szkolnictwo zawodowe nie cieszyło się dużą popularnością. W trakcie ówczesnej transformacji ekonomicznej uznano, że główną rolę w gospodarce przyszłości odgrywać będzie sektor usług, a zapotrzebowanie na fachowców znacząco spadnie. Dlatego też przez lata szkolnictwo zawodowe pozostawało w cieniu innych form kształcenia.

Paweł Poszytek, dyrektor generalny Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji

Podejście lat 90. po latach zweryfikowała gospodarcza rzeczywistość. W Polsce zabrakło specjalistów, gdyż oczywiste jest, że rynek potrzebuje zarówno wykwalifikowanych managerów, jak i wykwalifikowanych pracowników technicznych.

Warte podkreślenia jest również zjawisko, polegające na ewolucji, jaką przeszło pojęcia zawodów branżowych rozszerzone dziś na wiele nowych specjalizacji, które w latach 90 – tych nie były nawet jeszcze zdefiniowane.

Impulsem do innego spojrzenia na szkolnictwo branżowe oraz zachęcania młodych ludzi, by wykorzystywali swoje umiejętności i budowali karierę są konkursy WorldSkills i EuroSkills – nazywane igrzyskami olimpijskimi zawodów branżowych. To najbardziej prestiżowe i największe na świecie konkursy umiejętności zawodowych – od najnowszych technologii komputerowych i robotyki po gotowanie, spawanie i florystykę. Konkurencje zamknięte w sześciu obszarach tematycznych od technologii wytwarzania i inżynieria, technologii informacyjnej i komunikacyjnej, technologii budowlanej poprzez usługi społeczne, transport i logistykę, a na sztuce i modzie skończywszy, tworzą trzon nowoczesnej gospodarki każdego państwa. Z raportu z 2021 roku dla WorldSkills UK wynika, że wysoko wykwalifikowani młodzi ludzie są chętniej zatrudniani i zarabiają średnio o 14 tys. funtów więcej niż rówieśnicy, a inwestycja w zawody WorldSkills UK zwraca się brytyjskim podatnikom z imponującym naddatkiem, wynoszącym 4-krotność zainwestowanych środków. Co ciekawe, ponad 76 proc. odwiedzających zawody WorldSkills w Kanadzie potwierdziło zainteresowanie nowo poznanymi ścieżkami kariery zawodowej.

Tego typu inicjatywy są też najlepszym narzędziem popularyzacji kształcenia zawodowego wśród uczniów i studentów. Dlatego właśnie zawody WorldSkills i EuroSkills są doskonałą odpowiedzią na rosnące potrzeby rynku pracy oraz przyczyniają się do budowy nie tylko nowoczesnej, ale przede wszystkim innowacyjnej gospodarki przyszłości

Już na początku września w Gdańsku odbędą się EuroSkills 2023 – największe niesportowa europejska impreza roku.

Przyznanie Polsce organizacji tego wydarzenia jest olbrzymim wyróżnieniem oraz dowodem zaufania do Polski i do Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji. Do Gdańska przyjadą 32 europejskie reprezentacje, które tworzą młodzi, utalentowani ludzie w wieku od 18 do 25 lat. To łącznie około 650 zawodników, 600 ekspertów z całej Europy i 10 tys. trenerów. Zmagania na stadionie Polsat Plus Arena Gdańsk i Amber Expo obejrzy około 100 tysięcy widzów z Europy i Świata.

Już dzisiaj zapraszam do kibicowania polskiej reprezentacji podczas EuroSkills 2023! Nasza drużyna to 46 osób, które startować będą aż w 40 kategoriach. Została wyłoniona w wyniku listopadowego konkursu SkillsPoland oraz edycji specjalnych. Z dumą możemy powiedzieć, że będziemy najliczniejszym teamem tegorocznych edycji i pokażemy całej Europie siłę polskich specjalistów!

Najnowsze

Bogaci młodzi wyjątkowi

Z czym młodzi wchodzą w biznes Z Miłoszem Brzezińskim, doradcą w zakresie efektywnościi społecznego rozumienia zjawisk psychologicznych, wykładowcą w PAN,rozmawia Beata Tomczyk. Czy młodzi mają szansę...

E-MOBILITY

e-mobilityPobierz

FAKTORZY ROKU

Faktorzy_rokuPobierz

Rynek PRS

rynek_PRSPobierz

Deweloper Roku 2023

deweloper_rokuPobierz