W I kw. powstało najmniej nowych mieszkań od siedmiu lat
Niewiele ponad 46 tys. – tyle nowych mieszkań i domów powstało w Polsce w I kw. 2025 r. To najsłabsze trzy pierwsze miesiące od siedmiu lat. Winne jest spowolnienie inwestycyjne, którego apogeum przypadło na 2022 r. Wtedy wynikało ono z zakręcenia kurków z kredytami, skokowego wzrostu oprocentowania „hipotek” i galopady kosztów budowy. Dziś sytuacja jest zupełnie inna – oprocentowanie kredytów spada wraz z narastającymi nadziejami na cięcia stóp procentowych, a koszty budowy wciąż jeszcze są w miarę stabilne.

Branża chemii budowlanej w Polsce: nadzieja na odbudowę rynku
Rok 2025 może okazać się przełomowy dla rynku chemii budowlanej w Polsce. Po dwóch latach spadków sektor stopniowo się odbudowuje, a nastroje w branży wyraźnie się poprawiają. Przeciętna firma remontowo-budowlana w minionym roku zrealizowała średnio 21 projektów z wykorzystywaniem materiałów chemii budowlanej, co stanowi najwyższy wynik w historii badania. – Po dwóch latach spadków widzimy wyraźne symptomy odbudowy – zarówno w sferze inwestycji budowlanych, jak i poziomie popytu na chemię budowlaną – mówi Szymon Jungiewicz, Construction Business Unit Director w PMR Market Experts.

Najem tanieje, ale wciąż jest droższy niż przed rokiem
Na rynku najmu drugi miesiąc z rzędu mamy przewagę spadków. Z raportu Rankomat.pl i Rentier.io wynika, że stawki w marcu były niższe od lutowych w 10 na 17 badanych miast. Z kolei w porównaniu z okresem sprzed roku drożej jest we wszystkich 17 miastach (średnio o 6 proc.). Najbardziej opłaca się lokatorom wynajmować mieszkanie w Sosnowcu, bo sam czynsz za mieszkanie bez rachunków pochłania tam jedynie 28 proc. zarobków, podczas gdy w Warszawie aż 43 proc.