Advertisement

Pracownik jako inwestycja – dofinansowanie edukacji i rozwoju zawodowego

Kapitał ludzki jest jednym z najcenniejszych zasobów każdej organizacji. Dokładniej mówiąc, są nimi ludzkie kompetencje wynikające z wiedzy, doświadczenia i umiejętności oraz unikatowy zbiór cech ludzkich, ich potencjał, kreatywność, energia. 

Agata Pelc, dyrektor zarządzająca Wellbeing Institute, doradca, strateżka

W dobie dynamicznych zmian na rynku pracy oraz postępu technologicznego inwestowanie w rozwój kompetencji pracowników wydaje się być kluczowym elementem strategii firm. Wzrost kwalifikacji zatrudnionych osób przekłada się przecież na wzrost firmy. Wydawałoby się zatem, że inwestycja w rozwój pracowników, jest nie tylko oczywista, ale i niezbędna. Tyle z teorii, a co z praktyką?

Firmy niechętnie inwestują w pracowników

Jak pokazują badania rynkowe, 72 proc. firm w Polsce nie inwestowało w kapitał ludzki w 2021 r. i nie planowało takiego przedsięwzięcia w 2022 r. (Polski Instytut Ekonomiczny, 2022). Statystyka jest piorunująca, zwłaszcza że firmy równie często narzekają na braki talentowe i kompetencyjne.

Jednym ze sposobów wspierania rozwoju pracowników jest dofinansowanie edukacji i szkoleń. Wiele firm dostrzega korzyści płynące z takiego podejścia, uznając je za narzędzie budowania zaangażowania oraz retencji pracowników.

Badania pokazują, że inwestowanie w rozwój kompetencji wpływa na zmniejszenie rotacji kadr. Według raportu LinkedIn „Workplace Learning Report” aż 94 proc. pracowników deklaruje, że pozostanie w firmie na dłużej, jeśli ta zainwestuje w ich rozwój zawodowy. Z kolei analiza Gallupa wskazuje, że odpowiednie programy szkoleniowe mogą zwiększyć zaangażowanie pracowników o 40 proc.

Przykłady firm potwierdzają skuteczność tej strategii. Google, Orange, Bank Gospodarstwa Krajowego oferują swoim pracownikom dostęp do szerokiej gamy kursów online oraz finansuje rozwój w ramach wewnętrznych programów szkoleniowych. Z kolei Deloitte wprowadziło system dofinansowania kursów i studiów, co przełożyło się na wzrost retencji o 30 proc. wśród młodszych pracowników.

Jakie formy wsparcia rozwoju są najbardziej pożądane?

Dofinansowanie studiów wyższych i podyplomowych – Coraz więcej firm wspiera pracowników w zdobywaniu wykształcenia na poziomie magisterskim i MBA.

Kursy i certyfikaty branżowe – Szczególnie cenione w sektorach IT, finansów czy zarządzania projektami.

Programy mentoringowe i coachingowe – Firmy oferują swoim pracownikom wewnętrzne programy mentoringowe, które zwiększają ich kompetencje i przygotowują do ról menedżerskich.

Dostęp do platform e-learningowych i szkoleń online – Pracownicy mają nieograniczony dostęp do materiałów edukacyjnych.

Konferencje, warsztaty i networking – Spotkania branżowe, konferencje, rozwijają i budują relacje zawodowe.

Aby program wspierający edukację pracowników przynosił realne korzyści, warto kierować się kilkoma zasadami:

  • Program ma za zadanie wspierać rozwój umiejętności zgodnych z potrzebami firmy oraz z potrzebami pracownika, tu powinna istnieć synergia.
  • Programy szkoleniowe powinny być zintegrowane z planami rozwoju pracowników i ścieżkami kariery, mają być spójne ze strategią firmy.
  • Wdrożenie monitoringu programów rozwojowych pracowników, który monitorowałby zarówno potrzeby i dopasowanie edukacji do pracownika i do firmy, ale także dostarczałby danych o tym, jak ta inwestycja wpłynęła na wybrane obszary w firmie: efektywność, produktywność, lojalność, retencja, awanse, współpraca itp.

Wiele firm zastanawia się ciągle, czy inwestować w edukacje, szkolenia i rozwój. Jeśli jedyną obawą jest ryzyko straty finansowej związane z poniesieniem kosztów szkolenia, a następnie z odejściem pracownika, to może zamiast pytać „Co, jeśli zainwestujemy, a pracownik odejdzie?”, będzie lepiej w dobie rozwoju oraz tak pożądanej na rynku kreatywności i szybkości uczenia się, gdy zadamy sobie inne sokratejskie pytanie, „Co, jeśli nie rozwiniemy naszych ludzi, a oni zostaną z nami na lata?”

Najnowsze

Nieuświadomiona świadomość wagi odpadów

Kto by pomyślał jeszcze kilkadziesiąt lat temu, że oddając do sklepu butelki, będzie prekursorem gospodarki obiegu zamkniętego? Kiedyś wystarczyła...

Nerki nie sługa

Obchodzony niedawno Światowy Dzień Nerek skłonił mnie do przemyśleń nad stanem polskiej nefrologii. Okazuje się, że ponad 4,5 mln...

„Upadek” Jacka Komudy. Książka o upadłej potędze Rzeczypospolitej

„Upadek. Jak straciliśmy Pierwszą Rzeczpospolitą” jest książką, po którą warto sięgnąć. Ma bowiem cztery zalety: oszałamia erudycyjnym bogactwem, nakłania...

Panorama MARKETING I ZARZĄDZANIE

Niedobory kadr w Europie Komisja Europejska wskazała 42 zawody deficytowe w całej UE. W niedawnej rezolucji europosłowie podkreślili potrzebę inwestycji w edukację i szkolenia,...

Panorama PRAWO

Przyspieszają prace nad deregulacją Przeregulowanie to jedna z głównych barier inwestycyjnych w UE, a nadmiar regulacji jest zagrożeniem dla konkurencyjności....