Wysoka inflacja, rosnące stopy procentowe i w konsekwencji spadek tempa wzrostu gospodarczego dla wielu przedsiębiorców jest okresem pełnym wyzwań. Szczególnie dotkliwie odczuwają to silnie zadłużone przedsiębiorstwa. Koszt pieniądza i czas mają tu kluczowe znaczenie.
Zupełnie odwrotnie bieżące warunki postrzega druga strona rynku, czyli pożyczkodawcy. Wśród nich dominującą rolę stanowi sektor bankowy oraz silnie rosnący rynek podmiotów niebankowych, reprezentowany m.in. przez wyspecjalizowane fundusze inwestycyjne o strategii Private Debt. Wzrost stawki WIBOR przekłada się na wzrost przychodów odsetkowych, tym samym każda kolejna podwyżka stóp procentowych przyjmowana jest przez nich z entuzjazmem.
Rosnąca popularność funduszy inwestycyjnych udzielających finansowania wynika zarówno ze wspomnianego powyżej wzrostu kosztu pieniądza, ale również z trwającej dłuższy czas niskiej atrakcyjności lokat bankowych. Banki, nie będąc skłonne do proporcjonalnego wynagradzania za kapitał, wymusiły na swoich Klientach potrzebę poszukiwania alternatywnych miejsc lokowania środków.
Fundusz funduszowi nie równy
W Polsce istnieje obecnie ponad 9 tys. funduszy, a tylko kilka o strategii Private Debt i do tego większość działa w formule funduszy zamkniętych bez możliwości promocji i reklamy. Mimo to ich aktywa liczone są w miliardach złotych.
Fundusz, choć zarabia na odsetkach od pożyczonych pieniędzy, obarczony jest ryzykiem ewentualnych problemów z ich odzyskaniem. Dlatego podobnie jak w działalności bankowej kluczową kwestią jest rzetelna analiza zdolności finansowej pożyczkobiorców oraz ustanawianie solidnych zabezpieczeń do każdej udzielonej pożyczki (w tym przede wszystkim hipotek na nieruchomościach o wysokiej jakości i wartości).
TYR TFI S.A. jest licencjonowanym podmiotem finansowym, zarządzającym funduszem o strategii Private Debt, będącym częścią grupy prawno-finansowej Sadkowski i Wspólnicy.
Mariusz Mikulski
dyrektor ds. inwestycji, TYR TFI
Marcin Wiński
prezes Zarządu, CIO, TYR TFI