Advertisement

Zrównoważony rozwój się opłaca!

Zrównoważony rozwój to taki, który „zabezpiecza potrzeby współczesnych bez ograniczania realizacji potrzeb przyszłych pokoleń” – ta definicja ma już 35 lat. To ostatni dzwonek – nie mamy już czasu na to, żeby zapomnieć na kolejne dekady o jej treści. Wszyscy – rządzący, przedsiębiorcy i my konsumenci – musimy nauczyć się jej na pamięć i wszyscy ją realizować.

Damian Kuraś, dyrektor Instytutu ESG

Gdy przed rokiem – w styczniu 2022 r. inaugurowaliśmy I Kongres ESG nie sądziliśmy, że miesiąc później rozpocznie się atak Rosji na wolną Ukrainę. Ta straszna wojna uzmysłowiła nam wszystkim, jak bardzo jesteśmy uzależnieni od rosyjskich paliw kopalnych. Konflikt za naszą wschodnią granicą pokazuje, że skrót ESG to nie jest abstrakcyjny wymysł unijnych urzędników. To konieczność – jeżeli chcemy być bezpieczni, musimy przyspieszyć zieloną transformację. Nikt już nie ma wątpliwości, że należy odejść od węgla. Szczególnie że odpady rolnicze, wiatr i słońce mamy na wyciągnięcie ręki – to gwarancja naszej niezależności energetycznej.

Jesteśmy świadkami paradoksu: wydarzenia nieprzewidywalne, z którymi się zmagamy, pokazują, że ESG to konieczność. Pandemia i lockdowny otworzyły nas na pracę zdalną, elektroniczny obieg dokumentów, e-produkty, nowe możliwości zatrudnienia dla osób z niepełnosprawnościami i osób starszych. To pokazuje, jak ważne obok litery E są litery S i G.

Za nami już II Kongres ESG, który odbył się 25 stycznia w Warszawie i zgromadził przedstawicielki i przedstawicieli instytucji publicznych i finansowych, środowiska naukowego, biznesu i świata polityki. To był prawdziwy kongres ponad podziałami – tytuł patronów honorowych przyjęli m.in. premier Mateusz Morawiecki, przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce i Rzecznik Praw Obywatelskich. Wśród partnerów znalazły się takie instytucje i firmy jak Lasy Państwowe, PPL Porty Lotnicze, Żabka, PGE Polska Grupa Energetyczna, Lidl Polska, Bank PKO BP czy Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie. Lista jest bardzo długa – nie jestem w stanie wymienić wszystkich naszych partnerów, ale to pokazuje, że idea zrównoważonego rozwoju staje się kluczowa i priorytetowa w dyskusji publicznej. My przekonujemy, że realizacja tej idei może się opłacać – o szansach dla nowych branż, produktów i usług. I to chcemy uświadamiać wszystkim firmom.

Podczas II Kongresu ESG zadawaliśmy szereg pytań. Jak kobiety aktywne społecznie i politycznie mogą wesprzeć promowanie dobrych wzorców? Jak wojna w Ukrainie wpływa na zrównoważony rozwój? Jak zapewnić nam bezpieczeństwo żywnościowe? Jak różnorodność wzbogaca nasze życie? Jak inwestować w zielone technologie? Jak przyspieszyć wyścig do naszego bezpieczeństwa energetycznego? I jak konsumenci mogą zmieniać świat.

A jak zapowiada się ten rok dla Fundacji im. XBW Ignacego Krasickiego i Instytutu ESG? Bardzo aktywnie. Już w marcu zapraszam na frapującą „Niegrzeczną debatę kulturalnych kobiet”, która rozpocznie cykl paneli dyskusyjnych organizowanych razem z Forum Pracodawca Godny Zaufania. Kolejne debaty będą poświęcone sztucznej inteligencji, sektorowi e-commerce i profilaktyce zdrowotnej. Finał i wręczenie nagród dla pracodawców godnych zaufania zaplanowaliśmy na listopad – przed nami już 13. edycja tego konkursu. Nasi eksperci będą obecni na najważniejszych wydarzeniach biznesowych – Welconomy w Toruniu, Kongresie Polska Wieś oraz Forum Ekonomicznym w Karpaczu. Zachęcam do odwiedzania mediów społecznościowych Instytutu ESG, Fundacji im. XBW Ignacego Krasickiego oraz strony www.oesg.pl.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Najnowsze

Czy wciąż warto studiować?

Współczesne wyzwania stawiane edukacji wymuszają konieczność adaptacji i ewolucji modeli nauczania. Coraz więcej osób kwestionuje sens tradycyjnego modelu akademickiego, który koncentruje...

Elity powinny się bać zwykłych ludzi

Andrzej Pupin długo zwlekał z debiutem, ale na „Szepty ciemności” warto było poczekać. Najpierw stworzył świat ciemności na potrzeby...

Spółki Skarbu Państwa A giełda

Znaczenie spółek kontrolowanych przez Skarb Państwa dla polskiej giełdy, jak i dla całej gospodarki, jest dość duże. W przypadku GPW miarą...

MŚP wracają do inwestowania

Odczyt Barometru EFL na III kwartał br. wyniósł 51,2 pkt. i jest o 1,4 pkt. niższy w porównaniu do...

Pieniądze to nie wszystko

Firma zapewniająca stabilne zatrudnienie, umowę o pracę i wysokie zarobki, ale też taka, która prowadzi działania na rzecz ochrony...