Advertisement

Zrównoważony rozwój się opłaca!

Zrównoważony rozwój to taki, który „zabezpiecza potrzeby współczesnych bez ograniczania realizacji potrzeb przyszłych pokoleń” – ta definicja ma już 35 lat. To ostatni dzwonek – nie mamy już czasu na to, żeby zapomnieć na kolejne dekady o jej treści. Wszyscy – rządzący, przedsiębiorcy i my konsumenci – musimy nauczyć się jej na pamięć i wszyscy ją realizować.

Damian Kuraś, dyrektor Instytutu ESG

Gdy przed rokiem – w styczniu 2022 r. inaugurowaliśmy I Kongres ESG nie sądziliśmy, że miesiąc później rozpocznie się atak Rosji na wolną Ukrainę. Ta straszna wojna uzmysłowiła nam wszystkim, jak bardzo jesteśmy uzależnieni od rosyjskich paliw kopalnych. Konflikt za naszą wschodnią granicą pokazuje, że skrót ESG to nie jest abstrakcyjny wymysł unijnych urzędników. To konieczność – jeżeli chcemy być bezpieczni, musimy przyspieszyć zieloną transformację. Nikt już nie ma wątpliwości, że należy odejść od węgla. Szczególnie że odpady rolnicze, wiatr i słońce mamy na wyciągnięcie ręki – to gwarancja naszej niezależności energetycznej.

Jesteśmy świadkami paradoksu: wydarzenia nieprzewidywalne, z którymi się zmagamy, pokazują, że ESG to konieczność. Pandemia i lockdowny otworzyły nas na pracę zdalną, elektroniczny obieg dokumentów, e-produkty, nowe możliwości zatrudnienia dla osób z niepełnosprawnościami i osób starszych. To pokazuje, jak ważne obok litery E są litery S i G.

Za nami już II Kongres ESG, który odbył się 25 stycznia w Warszawie i zgromadził przedstawicielki i przedstawicieli instytucji publicznych i finansowych, środowiska naukowego, biznesu i świata polityki. To był prawdziwy kongres ponad podziałami – tytuł patronów honorowych przyjęli m.in. premier Mateusz Morawiecki, przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce i Rzecznik Praw Obywatelskich. Wśród partnerów znalazły się takie instytucje i firmy jak Lasy Państwowe, PPL Porty Lotnicze, Żabka, PGE Polska Grupa Energetyczna, Lidl Polska, Bank PKO BP czy Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie. Lista jest bardzo długa – nie jestem w stanie wymienić wszystkich naszych partnerów, ale to pokazuje, że idea zrównoważonego rozwoju staje się kluczowa i priorytetowa w dyskusji publicznej. My przekonujemy, że realizacja tej idei może się opłacać – o szansach dla nowych branż, produktów i usług. I to chcemy uświadamiać wszystkim firmom.

Podczas II Kongresu ESG zadawaliśmy szereg pytań. Jak kobiety aktywne społecznie i politycznie mogą wesprzeć promowanie dobrych wzorców? Jak wojna w Ukrainie wpływa na zrównoważony rozwój? Jak zapewnić nam bezpieczeństwo żywnościowe? Jak różnorodność wzbogaca nasze życie? Jak inwestować w zielone technologie? Jak przyspieszyć wyścig do naszego bezpieczeństwa energetycznego? I jak konsumenci mogą zmieniać świat.

A jak zapowiada się ten rok dla Fundacji im. XBW Ignacego Krasickiego i Instytutu ESG? Bardzo aktywnie. Już w marcu zapraszam na frapującą „Niegrzeczną debatę kulturalnych kobiet”, która rozpocznie cykl paneli dyskusyjnych organizowanych razem z Forum Pracodawca Godny Zaufania. Kolejne debaty będą poświęcone sztucznej inteligencji, sektorowi e-commerce i profilaktyce zdrowotnej. Finał i wręczenie nagród dla pracodawców godnych zaufania zaplanowaliśmy na listopad – przed nami już 13. edycja tego konkursu. Nasi eksperci będą obecni na najważniejszych wydarzeniach biznesowych – Welconomy w Toruniu, Kongresie Polska Wieś oraz Forum Ekonomicznym w Karpaczu. Zachęcam do odwiedzania mediów społecznościowych Instytutu ESG, Fundacji im. XBW Ignacego Krasickiego oraz strony www.oesg.pl.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Najnowsze

NIERUCHOMOŚCI LUKSUSOWE I PREMIUM

nieruchomosci_premium-1Pobierz

Zapewnić klientom najlepszą ochronę

Z Anetą Podymą, prezes Zarządu Unum Życie, rozmawia Katarzyna Mazur Jak Polacy zabezpieczają swoją przyszłość? Z naszych ostatnich badań, przeprowadzonych w styczniu...

Polska z innowacyjnym ubezpieczeniem dla branży bydła mlecznego!

Hodowla bydła mlecznego jest ważnym elementem polskiej gospodarki, tradycji i rynku spożywczego w ogóle. Jednak niesie to za sobą...

Nowy luksusowy adres na mapie Polski

Odporny na gospodarcze zawirowania segment nieruchomości luksusowych to oczywisty wybór dla tych, którzy poszukują długoterminowej możliwości lokaty kapitału, z...

Być najlepszym partnerem dla klientów

Z Rogerem Hodgkissem, prezesem Zarządu Generali TU, rozmawia Justyna Szymańska.  Miniony rok był dla branży ubezpieczeniowej pełen wyzwań, szczególnie w obowiązkowych...