Firmy podejmują proekologiczne działania z różnych powodów. Niektóre robią to pod presją klientów, inne po to, by budować pozytywny wizerunek. Istnieje jednak argument, który szczególnie przemawia do wyobraźni: oszczędności!
W powszechnym przekonaniu ekologia bywa kojarzona z wyższymi kosztami. Bardzo często owoce i warzywa z ekologicznych upraw kosztują więcej od tych uprawianych na skalę przemysłową. Podobnie inne produkty spożywcze, czy kosmetyki często są dostępne w sklepach w wyższych cenach. W związku z tym łatwo o fałszywe wrażenie, że ekologia zawsze wiąże się z wyższymi kosztami. A to nieprawda!
Ekologia ma i inne oblicze. Wielokrotne wykorzystywanie tych samych opakowań, uprawianie warzyw we własnym ogródku, czy robienie zakupów blisko domu, by nie zużywać paliwa i nie zanieczyszczać środowiska na trasie do odległego marketu – to dowody na to, że w codziennym życiu wiele ekologicznych wyborów wiąże się z oszczędnościami.
Podobnie jest w biznesie. O ile przestawienie procesu produkcji na bardziej ekologiczny może być kosztowną inwestycją, to jednak w dłuższym okresie rozwiązania ekologiczne okazują się przeważnie tańsze. Poza tym istnieje wiele rozwiązań, które można wprowadzić bardzo szybko i bez podnoszenia kosztów.
Z racji tego, że reprezentuję firmę XBS Group, skupię się na przykładach z obszaru logistyki i transportu. Prowadząc kampanię ekoPOSytywni zachęcamy naszych klientów, aby na każdym etapie zamawiania, magazynowania, transportu i używania materiałów reklamowych zwracali uwagę zarówno na aspekt kosztów, jak i ekologii.
Małe opakowania są tańsze
Zarówno wtedy, gdy firma zamawia transport w firmie kurierskiej, jak i wówczas, gdy potrzebuje wynająć powierzchnię magazynową, mniejsze paczki oznaczają niższe koszty. Nie ma sensu płacić za duże opakowanie, którego zawartość stanowi w dużej części powietrze.
Większe pudełko zajmuje więcej miejsca na półce, a także więcej miejsca w samochodzie kuriera. Wszystko to podnosi koszty obsługi danego produktu, a przy tym niepotrzebnie zwiększa ślad węglowy.
Jak być bardziej ekologicznym? To proste! Wystarczy dokładnie dobierać rozmiary opakowań do ich zawartości. Im więcej paczek zmieści się w jednym transporcie, tym bardziej efektywne wykorzystanie zasobów i mniejsze obciążenie dla środowiska.
Mniejsze gabaryty i płaskie paczki
Zarówno podczas transportu, jak i przechowywania największe koszty generują paczki o niestandardowych wymiarach. Dlatego warto podejmować starania, by takich przesyłek było jak najmniej.
Jeśli produkt jest duży, pomóc może podzielenie go na mniejsze elementy, które końcowy klient będzie mógł w prosty sposób złożyć. Jeśli jeszcze całość uda się spakować w płaskie paczki – zadowolony będzie zarówno kierowca samochodu kurierskiego, dyrektor finansowy, jak i cała nasza planeta!
Przemyślany transport
Wiele niepotrzebnych kosztów związanych z transportem wynika z nieprzemyślanego zarządzania dostawami. Zdarza się, że towar jeździ po całym kraju, by ostatecznie dotrzeć do odbiorcy mieszkającego ulicę dalej od sklepu internetowego. A przecież takie bliskie dostawy lepiej, taniej i ekologicznie byłoby realizować np. kurierem miejskim.
Zdarza się też, że ciężarówki jeżdżą na wpół wypełnione, robiąc kursy w różne części kraju. Tymczasem zabranie „na pakę” wszystkich towarów i zaplanowanie dłuższej trasy, ale z rozwiezieniem przesyłek po większym obszarze w ramach jednego transportu mogłoby okazać się bardziej ekonomiczne.
Oczywiście każda sytuacja jest inna, dlatego odpowiednia optymalizacja transportu wymaga ciągłego trzymania ręki na pulsie i podejmowanie decyzji najlepszych w danych momencie. Każda taka decyzja może mieć wpływ na zwiększenie lub redukcję śladu węglowego.
Każdy metr powinien być wykorzystany
Zdarza się, że mniejszy magazyn jest w stanie pomieścić większe zapasy niż większy! Wiele zależy od sposobu zorganizowania przestrzeni.
W naszym magazynie na 1 m2 przypada 1,6 palety, podczas gdy standardowy przelicznik, to średnio 1:1. Aby maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń, można zaprojektować wąskie alejki oraz składować towar na wysokich regałach. W ten sposób możliwe jest wykorzystanie przestrzeni aż pod wysoko umieszczony sufit. Przy okazji warto też zadbać o energooszczędne oświetlenie.
Zapasy – tak, ale bez przesady
Problemem wielu firm jest nieodpowiednie zarządzanie zapasami. Nieprzemyślane zakupy zbyt dużych ilości towarów sprawiają, że koszty magazynowania rosną. Później natomiast szwankuje system oceniania zapasów pod kątem ich przydatności.
W efekcie, w magazynach zalegają produkty, które nigdy nie zostaną sprzedane, ani w inny sposób wykorzystane, a firma ponosi koszty ich przechowywania. Zapasy warto utrzymywać na minimalnym poziomie, jaki jest niezbędny do sprawnej realizacji zamówień.
Magazyn centralny
Jeden centralny magazyn zamiast kilku czy kilkunastu? Nasza praktyka pokazuje, że taka centralizacja nie tylko jest możliwa, ale też przynosi firmom korzyści finansowe. W bardzo wielu przypadkach mniejsza liczba magazynów będzie bardziej opłacalna niż utrzymywanie
rozdrobnionej sieci.
Zazwyczaj opłaca się też podjąć współpracę z firmą logistyczną, zamiast budować własny lub wynajmować cały magazyn. W takim przypadku również korzyści finansowe są zbieżne z ekologicznymi. Miejsce magazynowe jest lepiej wypełnione, a klient płaci tylko za tę powierzchnię, którą w danym miesiącu wykorzystywał. Przy takiej współpracy wszelkie marnotrawstwo jest redukowane do minimum. Mniejsza liczba pośredników oznacza skrócenie łańcucha dostaw i w efekcie – kolejne oszczędności.
Zmiany w każdym obszarze
Powyższe przykłady dotyczą bezpośrednio logistyki, ale oszczędności i działania na rzecz redukcji negatywnego wpływu na środowisko można podejmować praktycznie w każdym obszarze działalności. Na przykład projektując, a potem drukując materiały promocyjne (np. ekspozytory produktów do sklepów), można rozpocząć nawet od pozornie drobnego kroku, takiego jak zredukowanie liczby nadrukowanych kolorów. Mniej farby oznacza niższe koszty środowiskowe.
Jeśli na dodatek stojaki będą wykonane z materiałów ekologicznych (zalecane przy akcjach jednorazowych) lub podczas wielu akcji będą używane te same ekspozytory (wtedy mogą być wykonane z tworzyw sztucznych), wówczas korzyści dla środowiska będą jeszcze większe.
W podobny sposób warto patrzeć na każdy aspekt działalności. Udoskonalając poszczególne procesy, cała działalność danego przedsiębiorstwa staje się coraz bardziej ekologiczna. I nie chodzi tu o tzw. greenwashing, czyli o działania pozorne realizowane tylko z powodów wizerunkowych, ale o realną dbałość o naszą Planetę.
Urszula Rąbkowska
dyrektor marketingu i rozwoju, XBS Group