Z Agnieszką Kłos, prezeską Zarządu Provident Polska rozmawiała Joanna Zielińska
Jest Pani pierwszą Polką i pierwszą kobietą na czele Provident Polska. Jaka była Pani droga do tego stanowiska?
Zanim zostałam prezesem, pracowałam w Providencie przez 11 lat, z czego ostatnie trzy w zarządzie. Kolejno kierowałam departamentami: finansów, rozwoju biznesu oraz sprzedaży i obsługi klienta. W moim przypadku droga do stanowiska prezesa była przemyślaną ścieżką kariery. Myślę, że kluczem do sukcesu jest właśnie konkretne wytyczenie celów, podwyższanie kompetencji oraz komunikowanie swoich aspiracji. A także wybór pracodawcy. Provident należy do wyjątków na rynku, bowiem połowę Zarządu stanowią kobiety. Jest to miejsce, w którym wszyscy mają równe szanse, mogą rozwijać swoją karierę i awansować. W naszej firmie płeć nie ma znaczenia, liczą się indywidualne kompetencje.
Jak ocenia Pani dwa lata na stanowisku prezeski?
Były pracowite. Działamy na dynamicznym rynku ze zmieniającym się otoczeniem prawnym i technologicznym. Ponad 10-letnie doświadczenie w firmie i doskonała znajomość branży pożyczkowej pozwoliły mi sprostać temu wyzwaniu. Jeszcze zanim zostałam prezeską, współpracowałam przy tworzeniu strategii firmy i teraz kontynuuję wyznaczony kierunek. Provident stabilnie się rozwija, wciąż poszerza swoją ofertę o innowacyjne produkty, pozostając niezmiennie liderem branży.
Sytuacja kobiet na rynku finansowym powoli się zmienia i coraz częściej zajmują odpowiedzialne stanowiska. Ciągle jednak kobieta na czele dużej firmy to rzadkość. Jeszcze wiele pracy przed nami.
Czy fakt, że jest zarządzany przez kobietę, ma jakiś wpływ na firmę? Kobiety na wysokich stanowiskach w sektorze finansowym to jednak rzadkość?
Liderki, dzięki własnym doświadczeniom, znakomicie identyfikują problemy związane z równością w danej organizacji. To na pewno ma korzystny wpływ na styl zarządzania. Jednak nie powinnyśmy generalizować i przypisywać konkretnych kompetencji do płci. W biznesie liczy się odwaga, kreatywność i umiejętność oceny ryzyka. Wszystkie te cechy mają obie płcie. Myślę, że sytuacja kobiet na rynku finansowym powoli się zmienia i coraz częściej zajmują odpowiedzialne stanowiska. Ciągle jednak kobieta na czele dużej firmy to rzadkość. Jeszcze wiele pracy przed nami.