Krajowe rezerwy złota rosną w siłę
W ciągu zaledwie kilku lat Polska niemal potroiła swoje rezerwy złota i obecnie zbliża się do historycznego celu Narodowego Banku Polskiego. Udział złota w rezerwach wynosi już ponad 19 proc., a do zapowiadanych 20 proc. brakuje zaledwie kilku ton. Obecnie mamy imponujące 480 t i stajemy się realnym graczem wśród światowych potęg. Według danych Światowej Rady Złota na koniec zeszłego kwartału (IV kw. 2024) byliśmy 10. krajem co do wielkości posiadanych rezerw. Przed nami plasowały się kolejno: Stany Zjednoczone Ameryki, Niemcy, Włochy, Francja, Chiny, Szwajcaria, Indie, Japonia oraz Holandia.

Drugie życie zużytego oleju
Codziennie miliony litrów zużytego oleju kuchennego trafiają do śmieci lub kanalizacji, co prowadzi do problemów z rurami i marnowania cennego surowca. Projekt Olejomaty ma na celu ułatwienie oddawania oleju do maszyn, które przetwarzają go na biopaliwa. Małgorzata Rdest z EMKA Oil podkreśla, że zużyty olej może zatykać rury, prowadząc do kosztownych napraw w gospodarstwach domowych i sieci kanalizacyjnych, ponoszonych przez gminy i miasta.

E-głosowanie odległą przyszłością
E-głosowanie to przyszłość, jednak wprowadzenie tej formy głosowania napotyka na wyzwania, zwłaszcza w Polsce, gdzie obawy dotyczą bezpieczeństwa i anonimowości. Estonia, lider w tej dziedzinie, z powodzeniem wprowadziła e-voting, ale w Polsce niski poziom zaufania do instytucji państwowych i zagrożenia cybernetyczne stanowią poważne bariery. Prof. dr hab. Magdalena Musiał-Karg zauważa, że kluczowe jest stworzenie bezpiecznego systemu, który budziłby zaufanie obywateli. Wdrożenie e-votingu w Polsce wymaga solidnych fundamentów technologicznych i społecznych, co sprawia, że jego realizacja jest jeszcze odległa.

Coraz mniej lasów
Co roku na świecie znika ok. 10 mln ha lasów, co przyspiesza zmiany klimatyczne. Ochrona lasów i odbudowa ekosystemów leśnych to skuteczne narzędzia w walce z emisją CO2. Kluczowe są rozwiązania systemowe, takie jak unijne rozporządzenie EUDR i certyfikacja gospodarki leśnej. Marek Rzońca z FSC Polska zaznacza, że mimo wzrostu powierzchni lasów w Europie, nasza konsumpcja wpływa na wylesianie w innych częściach świata, zwłaszcza przez przekształcanie lasów w grunty rolne. Należy zatrzymać ten proces, by przeciwdziałać kryzysowi klimatycznemu.