AI CORAZ CZĘŚCIEJ WSPOMAGA PRACĘ FIRM
Adaptacja rozwiązań bazujących na sztucznej inteligencji w firmach jest coraz większa, ale
przedsiębiorstwa muszą przyłożyć większą wagę do jej wykorzystywania w sposób świadomy i bezpieczny. – Dość powszechnym zjawiskiem w korporacjach jest obecnie tzw. Shadow AI, czyli wykorzystanie rozwiązań sztucznej inteligencji i narzędzi zewnętrznych dostawców do wspomagania pracy. Często odbywa się to jednak bez wiedzy i świadomości działu IT – mówi Przemysław Biel z Synology Poland. To sprawia, że pracownicy często nieświadomie wysyłają prywatne dane firmy do zewnętrznego podmiotu.
POLACY BOJĄ SIĘ OBNIŻENIA POZIOMU ŻYCIA NA EMERYTURZE
Myśląc o emeryturze, dwa razy więcej Polaków częściej odczuwa lęk niż nadzieję – wynika
z badania ING Banku Śląskiego. Blisko połowa badanych spodziewa się obniżenia swojego
poziomu życia po zakończeniu pracy. Mimo to wciąż mniejszość Polaków, bo 39 proc., oszczędza z myślą o tym okresie życia. Ten odsetek stopniowo jednak rośnie. Ponad dwie trzecie słabo orientuje się w instrumentach finansowych, które pozwalają gromadzić środki na emeryturę.
SPOWALNIA EKSPORT PRODUKTÓW SPOŻYWCZYCH Z POLSKI
W ciągu ośmiu miesięcy 2024 r. polscy rolnicy wyeksportowali tylko o 0,5 proc. więcej żywności niż w takim samym okresie poprzedniego roku. Wartość eksportu wyrażona w złotych nawet spadła (o 5,6 proc.) ze względu na umocnienie polskiej waluty do dolara i euro, w którym jest rozliczana większość polskiego eksportu. Problemem polskiego rolnictwa są wysokie koszty produkcji spowodowane m.in. wprowadzaniem Europejskiego Zielonego Ładu, koncentracja eksportu na nasyconych rynkach europejskich i brak rozpoznawalnych globalnie marek.
4 MLD ZŁ Z KPO NA E-ZDROWIE
Polska platforma e-zdrowia jest piątym najbardziej zaawansowanym systemem w UE
– wskazuje unijny raport. Mimo że wiele cyfrowych usług w zakresie zdrowia zostało już
wprowadzonych, wciąż są obszary, które wymagają dalszych nakładów i inwestycji. Należą do nich m.in. wdrażanie centralnej e-rejestracji, wykorzystanie danych medycznych i zapewnienie ich interoperacyjności. Teraz inwestycje mogą przyspieszyć dzięki dodatkowym
miliardom złotych, które trafią z Krajowego Planu Odbudowy na e-zdrowie.