Ukraińcy zakładają coraz więcej firm w Polsce
Ukraińcy wciąż chętnie zakładają firmy w Polsce. W ciągu niespełna pięciu miesięcy 2023 roku powstało ich niewiele mniej niż w całym 2022 roku, ponad 13 tys. w porównaniu do niespełna 17,5 tys. − Zainteresowanie ukraińskich firm wsparciem w Polsce jest ciągle na bardzo wysokim poziomie. Z naszej perspektywy wygląda na to, że pomimo pewnego opadnięcia trendu napływ ukraińskich firm do Polski wciąż się nie zmienia, jest ciągle na stałym poziomie – mówi Bogusława Rudecka, dyrektorka Business for Ukraine Center w Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.
Crowdfunding wraca do łask inwestorów
Rynek crowdfundingu ponownie rośnie po spadku w 2022 roku. Sprzyjają mu m.in. zmiany w prawie zwiększające limit możliwych zbiórek do 5 mln euro z 4 mln zł. Wzrasta zarówno liczba inwestorów, jak i start-upów, które z tej formy inwestowania chcą korzystać. Poza finansowaniem zyskują darmową kampanię marketingową, ponieważ crowdfunding narzuca potrzebę promocji firmy. − To jest też szczególnie dobry czas na finansowanie jak crowdfunding, ponieważ spadły trochę wyceny inwestorów i zmniejszona jest liczba inwestycji venture capital w start-upy – mówi Adrian Migoń, prezes zarządu Youth Business Poland.
Zagraniczne start-upy chcą się rozwijać na polskim rynku
– Polska to kraj, który się rozwija w zawrotnym tempie. Dlatego to miejsce dla tych, którzy chcą rozwijać się razem z nim – mówi Ahmad Piraiee, dyrektor Startup Grind. Jak wskazuje, polski rynek jest coraz częściej wybierany przez młode biznesy, jak i globalne korporacje, którym sprzyjają m.in. szybki rozwój gospodarki, dostępność wykwalifikowanych kadr i dynamicznie rozwijający się rynek start-upowy. Problemami pozostają jednak m.in. biurokracja i częste zmiany legislacyjne. – Kiedy już uda się pokonać te trudności, to jest dużo łatwiej działać niż w innych krajach. Trzeba tylko zrozumieć panujące tu zasady – ocenia ekspert. Jak dodaje, start-upom potrzebny jest także ożywiony dialog z funduszami venture capital.