Praca zdalna czy hybrydowa to nowa rzeczywistość, w której utrzymanie zaangażowania i lojalności pracowników jest dużym wyzwaniem dla wielu firm. Ogromną rolę mają tu do odegrania liderzy i menedżerowie – to na nich spoczywa odpowiedzialność za sprawne i efektywne funkcjonowanie zespołów i realizację wyznaczonych celów.
Długi okres pracy z domu spowodował, że dotychczasowe narzędzia motywowania pracowników i kontroli pracy okazują się nieadekwatne. Dziś menedżerowie realizują ustalone cele biznesowe dzięki indywidualnemu podejściu do każdego członka zespołu, poznaniu jego/jej aspiracji i oczekiwań i ustaleniu ambitnych, ale możliwych do realizacji celów. Jednocześnie ważne jest budowanie i wzmacnianie poczucia ducha zespołu i wspólnych celów, o co łatwiej zadbać podczas osobistych spotkań z zespołem.
Zarządzać zespołem rozproszonym
Punktem wyjścia do określenia nowych wyzwań, a także poznania oczekiwań naszych menedżerów była ankieta, w której zapytaliśmy ich, w jaki sposób oni sami mogą wzmocnić motywację i zaangażowanie swoich zespołów, a czego oczekują od zarządu. Jako największe trudności w czasie pracy zdalnej menedżerowie wskazali zwiększoną ilość pracy i brak granicy między życiem prywatnym a zawodowym, trudność w utrzymaniu work-life-balance oraz niedostatek osobistych kontaktów. Natomiast na pytanie o sposoby na zwiększenie zaangażowania i motywacji swoich pracowników w warunkach pracy hybrydowej, menedżerowie wskazali potrzebę częstszego celebrowania sukcesów i doceniania pracowników. Widzą również potencjał w częstszym włączaniu pracowników w proces podejmowania decyzji, dawaniu im jeszcze większej samodzielności, w empatycznej komunikacji i zapewnieniu właściwych narzędzi do pracy z domu. Najważniejszym oczekiwaniem menedżerów w stosunku do kierownictwa firmy były szkolenia z zarządzania zespołami zdalnymi w pracy hybrydowej.
Wartość szkoleń
W odpowiedzi na potrzeby naszych menedżerów wdrożyliśmy specjalny trójmodułowy program szkoleniowy pod nazwą Energise leaders, energise teams, którego realizację rozpoczęliśmy na początku kwietnia br. Zachęca on menedżerów po pierwsze do refleksji nad własnymi potrzebami zgodnie z zasadą, że najpierw trzeba zadbać o siebie, aby mieć siłę właściwie zatroszczyć się o innych. Po drugie uczy kształtowania w sobie większej uważności na drugiego człowieka, zachęca do rozpoznawania emocji i ukrytych za nimi niezaspokojonych potrzeb podwładnych. Po trzecie szkolenie dostarcza wskazówek, jak zarządzać wirtualnymi zespołami, budować poczucie przynależności i zaangażowanie pracowników w czasach, kiedy zespoły często pracują w rozproszeniu. Postaraliśmy się, by nasz program był możliwie praktyczny i oferował w każdym module konkretne narzędzia do wykorzystania w codziennej pracy managera. Program ten opiera się na wartościach od dawna ważnych i obecnych w naszej kulturze organizacyjnej: wzajemnym szacunku i zaufaniu. Kładzie nacisk na dwustronną otwartą komunikację jako najlepsze remedium na post pandemiczne wyobcowanie, którego wielu z nas mniej lub bardziej świadomie doświadcza. Jestem bardzo ciekawa oceny, jaką wystawią mu uczestnicy i efektów, jakie przyniesie.
Karolina Szmidt
prezes Zarządu, Henkel Polska