
Potrzebna silniejsza demokratyczna kontrola nad działalnością służb
Stosowanie oprogramowania szpiegującego tylko do najpoważniejszych przestępstw, a nie do inwigilacji czy zwalczania opozycji, proponuje Krzysztof Brejza, europoseł PO. Jak podkreśla, sam jako ofiara śledzenia za pomocą Pegasusa jest zwolennikiem silnych służb specjalnych dysponujących tą cyberbronią, jednak warunkiem jest ich apolityczność i silniejsza niezależna kontrola sądowa nad ich działalnością. Takie były też rekomendacje komisji PE, badającej wykorzystanie oprogramowania szpiegującego w krajach członkowskich UE.

Firmy czekają na ostateczne przepisy dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur
Obowiązkowy Krajowy System e-Faktur rusza 1 lutego 2026 r. Ministerstwo Finansów opublikowało szczegółową dokumentację techniczną, jednak przepisy określające funkcjonowanie systemu KSeF są na razie na etapie prac w Sejmie. Wprowadzenie nowego systemu oznacza rewolucję w obiegu dokumentów, a dla firm spore wyzwanie w przygotowaniu do zmian. „Barometr nastrojów polskich księgowych 2025” wskazuje, że KSeF budzi wśród nich najwięcej obaw, przede wszystkim ze względu na chaos organizacyjny i brak jasnych przepisów.

Trwa debata o nowych przepisach dotyczących praw pasażerów
24 czerwca br. Komisja Transportu i Turystyki zaproponowała zmiany w przepisach UE dotyczących egzekwowania praw pasażerów. Mają one na celu wyeliminowanie luk w egzekwowaniu przepisów i zapewnienie, że pasażerowie będą lepiej świadomi swoich praw w przypadku wystąpienia zakłóceń w podróży. – Pracujemy nad rozporządzeniem dotyczącym prawa pasażerów linii lotniczych i nad uproszczeniem przepisów dotyczących całego sektora. Chcemy, aby linie lotnicze, które operują spoza Unii Europejskiej, musiały spełniać te same standardy co europejskie linie lotnicze – mówi Elżbieta Łukacijewska, posłanka do Parlamentu Europejskiego z Koalicji Obywatelskiej.