Advertisement

Zielony lider logistyki

Dużo się mówi o rewolucji w handlu detalicznym. Zwykle zwraca się uwagę na innowacyjne aplikacje, szybkie płatności mobilne albo bezobsługowe sklepy. Rzadko kto się zastanawia nad tym, jak to się dzieje, że to wszystko działa.

Anonimowym bohaterem jest towarowanie i logistyka. Podobnie jak z operowanymi pacjentami. Wszyscy widzą chirurga, ale mało kto jest świadomy, że za wprowadzenie „w objęcia Morfeusza” i, co ważniejsze, za wybudzenie po operacji, odpowiada anestezjolog. Pacjent przeważnie widzi go raz podczas konsultacji, drugi raz, kiedy jest na sali operacyjnej i to by było na tyle. Logistyka jest równie anonimowa. Dostrzega się ją wtedy, kiedy jakiegoś towaru zabraknie w sklepie. To serce każdego systemu.

Z reguły sceptycznie podchodzę do wszelkich informacji o otwarciu nowych przedsięwzięć czy centrów logistycznych – ot, kolejny moloch przy autostradzie. Tym razem jednak nie mogłem przejść obojętnie wobec ekologicznego zaawansowania nowego centrum logistycznego Żabki.

Sieć Żabka jest największą siecią spożywczą w Polsce liczącą ponad 11 tys. sklepów (druga największa sieć ma ich ok. 3 tys.). Taka liczba placówek to dla logistyki gigantyczny wysiłek. W kwietniu tego roku Żabka otworzyła nowe centrum logistyczne w Kątach Wrocławskich. Jest ono nowoczesne, imponujące rozmiarem i przede wszystkim odpowiedzialne. Współcześnie nie wystarczy być szybkim. Trzeba być mądrym i ekologicznym.

Czy wielki magazyn może być „zielony”? Może – i to dosłownie. Nowe centrum Żabki pokazuje, że ekologia i technologia mogą iść w parze. Instalacja fotowoltaiczna to tylko początek – obiekt, produkując prąd ze słońca, automatycznie zapobiega jego eksportowi do sieci, co minimalizuje wpływ na stabilność systemu energetycznego. Brzmi jak magia? Tu po prostu ktoś pomyślał. W centrum logistycznym w Kątach Rybackich zagospodarowano ciepło odpadowe z instalacji chłodniczej do ogrzewania posadzki i podgrzewania wody, czyli to, co zwykle się marnuje, tutaj pracuje dalej. Cichy bohater codzienności.

Ciekawostką jest, że w centrum logistycznym we Wrocławiu znalazło się nawet miejsce na bezobsługowy sklep Żabka Nano. Odpowiedzialność społeczna nie kończy się na segregacji odpadów czy udziale w akcjach charytatywnych. W przypadku Żabki ESG to konkret: 600 miejsc pracy, transport pracowniczy z Wrocławia, zatrudnienie nie tylko w samym przedsiębiorstwie, ale i wśród partnerów. Nowe centrum logistyczne wspiera franczyzobiorców i realnie wpływa na lokalną gospodarkę. Tak właśnie wygląda zrównoważony rozwój.

Często porównuje się ceny pomiędzy sieciami handlowymi. Nikt jednak nie pyta, jak jest rozwiązana logistyka. Czy jest przyjazna środowisku, czy wręcz przeciwnie? Nikt nie chwali się ekologiczną logistyką. Może warto się przyjrzeć sercu każdego systemu?

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Najnowsze

Fryderyk Bastiat

Co widać i czego nie widać W ekonomii każdy czyn, zwyczaj, prawo lub instytucja nie pociąga zwykle jednego a wiele...

Droga pełna przeszkód

Budownictwo to nie tylko kolejna gałąź gospodarki – to kwestia obronności, ochrony rynku pracy oraz uwolnienie od nadmiernej biurokracji. Takie...

Zaczęliśmy leczenie systemu

W świecie, w którym napięcia geopolityczne i kolejne kryzysy gospodarcze dominują medialnie, bezpieczeństwo zdrowotne coraz częściej spada na dalszy plan. A przecież...

Trudne lata przed nami

Kandydaci na prezydenta prześcigają się w pomysłach, które kosztują dziesiątki miliardów złotych. Tymczasem sytuacja finansów publicznych nie jest łatwa. Próbujemy...

Dlaczego Trump celowo „podpalił świat”

W to, że Donald Trump ma dobre intencje i naprawdę chce „Make America Great Again”, chyba nikt nie wątpi. Dlaczego...