Cyfrowe zarządzanie informacjami
Jak pokazuje badanie Iron Mountain, aż 77 proc. respondentów dostrzega w cyfrowym zarządzaniu informacjami szansę na odciążenie działów HR i uwolnienie ich zasobów do działań o większym znaczeniu strategicznym. Z drugiej strony, 31 proc. organizacji przyznaje, że wrażliwe dane pracownicze mogłyby być lepiej chronione, co pokazuje, że kwestia bezpieczeństwa nadal pozostaje istotnym czynnikiem w procesie transformacji.

Doceniony poziom kompetencji
W raporcie SAP Polska aż 40 proc. menedżerów wskazuje na problem niedoboru wykwalifikowanych pracowników oraz niewystarczający transfer wiedzy między pokoleniami. To najczęściej diagnozowane wyzwania rynku pracy. Biorący udział w badaniu menedżerowie, odpowiedzialni za wydatki IT, jednocześnie oceniają poziom tzw. kompetencji przyszłości jako co najmniej zadowalający. Bardzo dobrze ocenia je 30 proc. respondentów, a dobrze kolejne 43 proc. W polskich firmach dostrzega się więc luki kompetencyjne, ale także docenia ogromny kapitał, jakim jest poziom kompetencji obecnych.

AI po europejsku
W dokumencie OpenAI widać próbę zdefiniowania wspólnej ścieżki rozwoju sztucznej inteligencji w duchu europejskich wartości, ale też wyraźne wezwanie do stworzenia sprzyjających warunków dla globalnych liderów technologicznych. EU Economic Blueprint można odczytywać jako zachętę do współtworzenia AI, ale w oparciu o amerykańskie technologie i modele. Z jednej strony to gotowość do współpracy nad rozwiązaniami zgodnymi z europejskimi standardami, z drugiej – oczekiwanie na konkretne działania UE w obszarze infrastruktury cyfrowej, otwartości danych i przewidywalnych regulacji.