Konkurs dla naprawdę odpowiedzialnych

Polska gospodarka pędzi jak słynna Lux-Torpeda, co politycy i publicyści lubią ilustrować liczbami. Mamy prawo być dumni z ogromu dobrej roboty wykonanej od chwili upadku komunizmu.

Miarą dojrzałości gospodarki są jednak nie tylko wyniki finansowe i stabilność firm. Równie ważne jest dojrzałe podejście do pracownika. Te zaś od dziesięciu lat premiuje i promuje Konkurs o tytuł „Pracodawca Godny Zaufania”, organizowany przez Krajową Izbę Gospodarczą i Fundację „Teraz Polska”.

Dzieje tej inicjatywy, która ze skromnego projektu ludzi dobrej woli rozwinęła się w duże przedsięwzięcie, są znakomitą ilustracją postępu, jaki dokonał się w myśleniu o relacjach na linii pracodawca – pracownik. Pomysł konkursu narodził się w Krajowej Izbie Gospodarczej – w tym miejscu wyrazy uznania należałoby skierować do prezesa KIG Andrzeja Arendarskiego, który był jednym z inicjatorów i gorących orędowników „Pracodawcy”. Drugim dobrym duchem, mocno angażującym się w konkurs, jest Fundacja „Teraz Polska” z prezesem Krzysztofem Przybyłem i dyrektorem generalnym Andrzejem Czernkiem na czele.

Prestiż konkursu podkreśla fakt, że w kapitule zasiadają przedstawiciele renomowanych think tanków, organizacji pozarządowych i uczelni, że wymienię tylko Polskie Towarzystwo Ekonomiczne, Centrum Adama Smitha, Warsaw Enterprise Institute, Instytut Staszica czy Instytut Biznesu. W ramach „Pracodawcy Godnego Zaufania” wyróżniane są firmy i instytucje, które realizują skuteczne i nietuzinkowe działania na rzecz pracowników. Nagrody trafiają też do rąk dziennikarzy zajmujących się tą istotną tematyką.

Organizatorzy konkursu zapewniają, że z roku na rok coraz bardziej widać, że bycie odpowiedzialnym pracodawcą przestaje być jedynie efektownym hasłem. Firmy i instytucje umieją kalkulować i z kalkulacji wychodzi im, że dobry, lojalny i zadowolony pracownik stanowi nieoszacowany kapitał. Sama płaca, nawet bardzo godziwa, to nie wszystko – ba, to dopiero początek potencjalnej korzystnej dla obu stron współpracy.

Już widzę, jak część z Państwa kiwa głową: no tak, dzisiaj mamy rynek pracownika i to firmy muszą się natrudzić, by przekonać specjalistę do podjęcia zatrudnienia. Nie zgodzę się z tym myśleniem, bowiem odpowiedzialna polityka pracownicza nie ma nic wspólnego z aktualną koniunkturą, z rynkiem pracownika bądź pracodawcy. To bardzo ważny element filozofii działania firmy, a nie krótkoterminowa strategia. Pracownik musi mieć pewność, że skierowana do niego oferta nie zmieni się w zależności od wyników polskiej gospodarki.

Największe firmy najszybciej decydują się na przeszczepianie na rodzimy grunt sprawdzonych w zachodnich krajach rozwiązań. Nie dziwi fakt, że od pierwszych edycji konkursu wśród laureatów nie brakuje rynkowych liderów. Wspomnieć warto choćby o PKN Orlen, który swoim pracownikom oferuje szeroki zakres pozakodeksowych świadczeń medycznych. Z roku na rok przybywa jednak mniejszych, którzy wdrażają bardzo interesujące rozwiązania z zakresu polityki pracowniczej. Tym cenniejsze, że autorskie, a nie skopiowane od większych podmiotów.

Wśród wyróżnionych w konkursie bywają podmioty publiczne i spółki z udziałem Skarbu Państwa. Oczekiwania wobec tego rodzaju instytucji, jeśli chodzi o odpowiedzialną politykę pracowniczą, są duże, a z drugiej strony możliwości finansowe przynajmniej części z nich są ograniczone. Robić coś ciekawego z niewielkimi środkami i przy założeniu, że pracowników nie przyciągnie się sutymi pensjami – to prawdziwe wyzwanie. W ubiegłorocznej edycji wyróżnione zostało Miasto Stołeczne Warszawa, w tym roku w gronie laureatów znalazły się m.in. Żabka, PGE, Emitel, Poczta Polska oraz Polska Agencja Żeglugi Powietrznej.

Konkurs o tytuł „Pracodawca Godny Zaufania” powstał po to, by nagradzać dobre rozwiązania, a także, by je szeroko promować. Organizatorzy podkreślają, że ich misją jest uświadomienie, że odpowiedzialna polityka pracownicza to kwestia nie tyle budżetu, co podejścia. Dlatego przykładają dużą wagę do medialnego nagłośnienia inicjatywy. W gronie patronów konkursu są m.in. „Super Biznes”, „Polska the Times”, Radiowa Trójka i agencja ISBNews. Jest też jeden z najstarszych portali zajmujących się szeroko pojętą tematyką społecznej odpowiedzialności biznesu, RaportCSR.pl. Konkursowym galom towarzyszą debaty dotyczące polityki pracowniczej z udziałem liderów biznesu i decydentów.

Z perspektywy dekady widać, że organizatorom wokół konkursu udało się zbudować środowisko zaangażowane w promowanie wartościowych rozwiązań. Konkurs, którego misją jest promować dobre wzory, sam stał się wzorem do naśladowania. Warto, by z tych doświadczeń korzystać nie tylko w zakresie promowania odpowiedzialnego partnerstwa na linii pracodawca – pracownik.

Najnowsze

POLSKIEGO STOWARZYSZENIA MARKETINGU SMB: Projekt ustawy Prawo komunikacji elektronicznej przyniesie negatywne skutki dla całego biznesu

Zaproponowany ostatnio projekt nowej ustawy – Prawo komunikacji elektronicznej zawiera propozycje zmian prawa, które przyniosą daleko idące oraz negatywne skutki nie tylko dla branży marketingu oraz e-commerce, ale generalnie dla całego biznesu.

Polskie Stowarzyszenie Magazynowania Energii i Krajowa Izba Klastrów Energii podpisały list intencyjny

Polskie Stowarzyszenie Magazynowania Energii (PSME) i Krajowa Izba Klastrów Energii (KIKE) podpisały list intencyjny. Podczas spotkania powzięto decyzję o zacieśnieniu współpracy oraz intensyfikacji działań na rzecz rozwoju energetyki odnawialnej w Polsce.

Łamiąc stereotypy

nie można stwierdzić, że kobiecy i męski styl zarządzania jest taki sam. Bardzo często kobiety w większym stopniu wykorzystują swoją inteligencję emocjonalną oraz empatię, co umożliwia im utożsamienie się ze swoimi pracownikami, członkami zespołu. - mówi Joanna Olszewska, prezes BPO Network.

Kobiety i mężczyźni w jednym zespole to wspaniała wymiana energii!

Kobiety i mężczyźni w jednym zespole to wspaniała wymiana energii - mówią Mariusz Budrowski i Agnieszka Juncewicz, współautorzy projektu „Odmładzanie na Surowo”.

CHCIAŁABYM DOPROWADZIĆ DO ZNIESIENIA KRZYWDZĄCEGO ZAKAZU PRACY NA ŚWIADCZENIU PIELĘGNACYJNYM

Kobiecy styl zarządzania nie różni się od męskiego niczym. Jeśli jesteśmy profesjonalistami, zarządzamy tak samo. Liczy się fachowość i zaangażowanie. Można oczywiście mówić, że kobiety bywają bardziej empatyczne niż mężczyźni, ale nie jest to regułą. - mówi Agnieszka Oczkowska, mama trójki niepełnosprawnych dzieci, z wykształcenia prawniczka, z powołania Superbohaterka.