Firma zapewniająca stabilne zatrudnienie, umowę o pracę i wysokie zarobki, ale też taka, która prowadzi działania na rzecz ochrony środowiska naturalnego. To odpowiedzi, które na pytanie: kim jest pracodawca godny zaufania, padały najczęściej. Nasze badanie przeprowadziliśmy w 2023 r. i dziś mówimy sprawdzam!
Rozpoczęliśmy nabór do XIV edycji Konkursu Pracodawca Godny Zaufania. To inicjatywa
Fundacji im. XBW Ignacego Krasickiego, za którą stoi kapituła, składająca się z przedstawicieli organizacji pozarządowych, think thanków i pracowników uczelni.
Umowa o pracę i pieniądze, to nie wszystko. Z naszego badania, przeprowadzonego przez Ogólnopolski Panel Badawczy Ariadna wynika, że 8 na 10 pracowników docenia też zaangażowanie społeczne firm. Pracownicy cenią sobie etyczne podejście w biznesie, szczególnie młodsze pokolenie, które ma na uwadze szerszy kontekst: prospołeczne i proekologiczne postawy promowane przez przedsiębiorstwa, czyli jednym słowem funkcjonowanie w duchu idei zrównoważonego rozwoju.
Ponad 80 proc. respondentów jest też zdania, że na atrakcyjność pracodawcy wpływa realizacja działań na rzecz środowiska naturalnego oraz lokalnej społeczności. Najwięcej ankietowanych – 90 proc. jako jeden z istotniejszych walorów firmy wskazało postawy proekologiczne, niewiele mniej – 81 proc. – udział w akcjach charytatywnych i zbiórkach pieniężnych, a dla ponad 70 proc. pracodawca godny zaufania powinien angażować się w sponsoring sportowy i uczestniczyć w organizacji wolontariatów pracowniczych.
Czynnik ESG jest istotny także w kwestiach związanych z zarządzaniem korporacyjnym. Nasze badanie wykazało, że aż 84 proc. pracowników najbardziej ceni sobie work-life balance i coraz częściej poszukuje rozwiązań, które pomogłyby im zachować równowagę pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym i jednocześnie zadbać o własne zdrowie psychiczne.
Pozostaje teraz pytanie, jak wielu pracodawców wzięło sobie do serca wyniki badania? Sprawdzimy to. Na zgłoszenie do konkursu Pracodawca Godny Zaufania czekamy do 30 września, a laureatów poznamy już 6 listopada br. Dla kandydatów do tytułu przygotowaliśmy 10 kategorii, takich jak: motywacja, rozwój i cyfryzacja, zdrowie czy lider ESG. Żeby wziąć udział w konkursie, firma musi zatrudniać co najmniej 50 pracowników, choć ten wymóg nie dotyczy kategorii MŚP (Małe i Średnie Przedsiębiorstwa).
Kapituła konkursu składa się z członków organizacji pozarządowych, think thanków i pracowników uczelni, w tym: Krajowej Izby Gospodarczej, Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska”, Instytutu ESG, Instytutu Staszica, Centrum im. Adama Smitha, Warsaw Enterprise Institute, Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, Instytutu Biznesu, Stowarzyszenia Integracja i Współpraca (organizatora Welconomy in Toruń), Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego i oczywiście naszej fundacji.
Patronat honorowy nad tegoroczną edycją sprawują: Rzecznik Praw Obywatelskich, Minister Zdrowia, Minister Rozwoju i Technologii, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, JM Rektor Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, Prezes Głównego Urzędu Statystycznego, Główny Inspektor Pracy oraz Prezydent miasta stołecznego Warszawy. Patronat na konkursem objęli również Związek Banków Polskich, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Polska Agencja Inwestycji i Handlu.