Advertisement

Od windykacji do oceny ryzyka – 20 lat informacji gospodarczej w Polsce

Krajowy Rejestr Długów to instytucja, która przez dwie dekady swojej działalności znacząco przyczyniła się do kształtowania kultury płatniczej w Polsce. Początkowo traktowany jako kolejne narzędzie windykacyjne ewoluował w nieocenione źródło informacji gospodarczych, wspierające przedsiębiorstwa w podejmowaniu świadomych decyzji finansowych. Wykorzystuje w tym uczenie maszynowe i zaawansowane algorytmy. Tak powstała m.in. Analiza Wiarygodności Płatniczej, która pozwala ocenić każdą firmę w Polsce.

Alicja Łacina

Historia Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej zaczęła się 4 sierpnia 2003 roku od hasła „Utrudniamy życie dłużnikom”. To utrudnianie było bardzo skuteczne, bo przez 20 lat funkcjonowania KRD odzyskało dla przedsiębiorców szukających w nim pomocy aż 152 mld zł. Ale już w 2007 roku postrzeganie KRD zaczęło się zmieniać, głównie za sprawą światowego kryzysu finansowego, który ze Stanów Zjednoczonych rozlał się na cały świat. Także w Polsce przedsiębiorcy zrozumieli, że sprzedawanie towarów i usług klientom, o których nic się nie wie, może skończyć się poważnymi kłopotami. O ile w pierwszym roku działalności Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej zostało z niego pobranych 7 tysięcy raportów o konsumentach i przedsiębiorcach, w 2007 roku był to już milion, to w ubiegłym roku przekroczony został poziom 46 milionów raportów gospodarczych. A jest co pobierać, ponieważ w bazie danych KRD znajdują się informacje na temat 2,5 mln osób i firm, których łączne zadłużenie wynosi 54,5 mld zł, z czego spora część to multidłużnicy.

Analiza Wiarygodności Płatniczej – jakie jest prawdopodobieństwo, że klient nie zapłaci

Te zmiany widać także w badaniach ankietowych przedsiębiorców. Aż 65 proc. biorących udział w badaniu „Krajowy Rejestr Długów – 20 lat informacji gospodarczej w Polsce” wskazało, że główną korzyścią płynącą ze współpracy z KRD jest właśnie weryfikacja wiarygodności płatniczej kontrahentów. Pomoc w odzyskaniu należności od kontrahentów wybrało 43 proc. ankietowanych.

Wraz za zmianą priorytetów w firmach podążają nowe usługi oferowane przez KRD. Najnowsza Analiza Wiarygodności Płatniczej ocenia zdolność sprawdzanej firmy do terminowego wywiązywania się ze zobowiązań finansowych, z uwzględnieniem prawdopodobieństwa wystąpienia opóźnień w płatnościach w najbliższym czasie. Ocena jest przygotowywana przez specjalny algorytm z wykorzystaniem danych pochodzących z Krajowego Rejestru Długów oraz rejestrów publicznych, takich jak CEIDG, KRS, REGON. Co ważne, w ocenie wiarygodności dowolnej firmy brana jest pod uwagę nie tylko jej sytuacja finansowa, ale też branży, w której działa. Wpływ na końcową ocenę ma też np. lokalizacja, tzn. w jakim województwie przedsiębiorstwo ma siedzibę. Skala wiarygodności może być wyrażana w kategoriach od A (najwyższa ocena) do H (najniższa ocena, zarezerwowana dla firm już notowanych w Krajowym Rejestrze Długów za długi).

Limit Kupiecki – ile można sprzedać z odroczonym terminem płatności, żeby nie stracić

Bardzo przydatnym elementem Analizy Wiarygodności Płatniczej jest możliwość określenia Limitu Kupieckiego dla kontrahenta. To nic innego, jak ustalenie maksymalnej kwoty, która jest rekomendowana do sprzedaży kontrahentowi usług lub towarów z odroczonym terminem płatności. Limit Kupiecki może być określany jako maksymalna kwota dla jednorazowego zamówienia lub dla wszystkich zamówień w wyznaczonym okresie, na przykład miesiącu lub roku.

Dysponując zaawansowanymi technologicznie narzędziami i szeroką bazą danych, Krajowy Rejestr Długów przekształcił się z narzędzia windykacyjnego w innowacyjne wsparcie dla przedsiębiorców. To już nie jest tylko rejestr, do którego wpisuje się dłużnika, ale przede wszystkim źródło wiedzy o klientach, zmniejszające ryzyko finansowe w transakcjach handlowych.          

Najnowsze

Oxygen Park – przedsprzedaż mieszkań na Zielonym Osiedlu w Gdańsku

Przedsprzedaż mieszkań trzeciego etapu inwestycji Oxygen Park trwa! To doskonały moment, aby zarezerwować swoje wymarzone mieszkanie w jednym z...

KDPW od 30 lat dba o bezpieczeństwo i stabilność rynku finansowego wykorzystując rozwiązania technologiczne

Polski rynek kapitałowy, który w pierwszych latach transformacji tworzył się od podstaw, był jednym z pierwszych na świecie, na którym wprowadzono...

Z MYŚLĄ O DOMU I RODZINIE

W ostatnich latach borykamy się z gwałtownymi i niespodziewanymi zjawiskami pogodowymi. Po każdym takim wydarzeniu przypominamy sobie, że warto ubezpieczyć dom....

U NAS LICZĄ SIĘ LUDZIE

Z Tomaszem Ignaczakiem, dyrektorem generalnym KRUKa, rozmawiała Katarzyna Mazur. Jest Pan związany z Grupą KRUK od 20 lat, a przez siedem lat...

TRENDY INWESTYCYJNE NA RYNKU NIERUCHOMOŚCI

trendy-inwestycyjne-na-rynku-nieruchomosciPobierz