Zrównoważone inwestowanie nieodłącznie jest wiązane ze skrótem ESG, który pochodzi od słów Enviromental, Social oraz Governance. Tłumacząc na język polski to odpowiedzialność przedsiębiorstw w aspektach środowiskowych, społecznych i korporacyjnych.
Jacek Janiuk
dyrektor Biura Maklerskiego, dyrektor Departamentu Private Banking, Alior Bank
Jeszcze kilkanaście lat temu zysk był najważniejszym czynnikiem prowadzonej działalności gospodarczej, a dla akcjonariuszy był wyznacznikiem sukcesu zarządu i modelu biznesowego przedsiębiorstwa. Dzisiejszy świat mocno przyspieszył i priorytety się zmieniły. Zachodzące zmiany społeczne czy środowiskowe spowodowały, że dużo mówi się chociażby o istocie dbania o neutralność klimatyczną.
Zmiana podejścia do ochrony środowiska
W odpowiedzi na tę potrzebę światowi giganci zmieniają już swoje podejście do ochrony środowiska. Znaczna część firm notowanych na giełdach przyjęła strategię ESG, w ramach której raportują swoje działania. Firma Apple już trzy lata temu ogłosiła, że do 2030 r. chce być neutralna względem emisji CO2. Prezes największej na świecie spółki zarządzającej aktywami, BlackRock, w 2018 r. zapowiedział zmianę podejścia do firm, które służą tzw. celowi społecznemu.
ESG wciąż nie jest tematem łatwym, zwłaszcza z punktu widzenia społecznego i ustawodawczego. Z jednej strony wymaga ogromnych nakładów inwestycyjnych na transformację całej gospodarki. Z drugiej strony rozwój wg starego modelu, który trwa od rewolucji przemysłowej w Anglii i wpływa na zmiany klimatu, nie jest już możliwy. Mówiąc kolokwialnie, dziś najbardziej rozwinięte państwa, które miały największy wpływ na zanieczyszczenie środowiska, apelują do tych mniejszych, by wprowadziły politykę zero waste i może to budzić sprzeciw społeczny.
Kwestie ESG stały się ważne, dużo się o nich mówi i będą przybierać na sile. W mojej ocenie jest to jeden z kluczowych trendów, który będzie w miarę upływu czasu zyskiwał na ważności.
Kwestia czasu i pokonania przeszkód
Wracając jednak do pytania o to, czy zrównoważone inwestowanie jest już stałym elementem strategii inwestycyjnych w Private Banking, muszę powiedzieć, że nie jest. Niemniej jednak uważam, że jest to tylko kwestia czasu i pokonania dwóch przeszkód. Po pierwsze, należy zrozumieć co w ESG jest ważne, a po drugie rzetelnie raportować wpływ firm na środowisko. Obowiązki informacyjne będą wzrastać i już niebawem będzie można łatwiej porównywać przysłowiowe jabłka do jabłek. Należy dodać, że ubiegły rok był kluczowy dla polskiego rynku i inwestorów indywidualnych. Firmy inwestycyjne, jak np. Biuro Maklerskie Alior Banku, zostały zobligowane do pytania klientów o preferencje w zakresie zrównoważonego rozwoju. Dzięki temu wiemy, dla ilu z nich jest to ważne.
Jeśli chodzi o ofertę, to z ponad 300 dostępnych u nas funduszy, już 1/4 deklaruje realizacje celów spójnych z ESG a będzie ich coraz więcej.
Firmy inwestycyjne więc są gotowe. Oczywiście zainteresowanie takimi rozwiązaniami będzie zależało od wzrostu świadomości wśród polskich klientów i zrozumienia, że zysk z inwestycji nie jest dziś najważniejszym czynnikiem przy podejmowaniu decyzji o tym, jak ulokować wolne środki. Kluczowa jest odpowiedź na pytanie, dlaczego powinienem zainwestować w tę spółkę czy fundusz? Dla mnie odpowiedzią jest chęć, aby moje dzieci i wnuki żyły dłużej niż ja. Obecnie ze względu na zmiany klimatyczne może to nie być możliwe. Im prędzej jako inwestorzy to zrozumiemy, tym lepiej. To dziś podejmujemy decyzje na temat jutra. Jako Alior Bank jesteśmy gotowi, aby nasi klienci już dziś inwestowali odpowiedzialnie.
Materiał partnera