Technologia blockchain rewolucjonizuje branżę usług finansowych od kilkunastu lat. Jedną z najnowszych i potencjalnie najbardziej przełomowych innowacji na niej opartych jest tokenizacja aktywów. Jak przewiduje badanie firmy konsultingowej Roland Berger, do 2030 r. cyfryzacja obrotu akcjami może przynieść nawet 4,6 mld euro zysku1.
Michał Wasiak
Lead Java Developer, Blockchain Practice Poland Lead, GFT Poland
Dzięki cechom takim jak transparentność, efektywność kosztowa i dostępność, tokenizacja może być podwaliną do stworzenia nowego systemu finansowego. Wśród największych jej zalet wymienia się przede wszystkim natychmiastowe rozliczanie obligacji i akcji bez pośredników, co wpływa na znaczące obniżenie opłat. Digital tokens zmieniają rynki finansowe, a ich rosnąca popularność oraz akceptacja m.in. unijnych organów nadzorczych pokazują, że system jest elastyczny i sprawnie podąża za zmieniającym się światem.
Spełnić najwyższe standardy bezpieczeństwa
Polski zespół GFT zrealizował rewolucyjny projekt cyfryzacji obrotu papierami wartościowymi na giełdzie Deutsche Börse, będącej jedną z największych grup giełdowych świata. Wykorzystując framework Corda, specjaliści GFT oraz Deutsche Börse, wspólnie stworzyli platformę, która umożliwiła stokenizowanie i odtworzenie pełnego cyklu życia papierowych instrumentów finansowych.
W procesie przygotowywania platformy zespołowi Deutsche Börse zależało przede wszystkim na zbudowaniu najnowocześniejszego środowiska R3 Corda na platformie Google Cloud, które będzie spełniało najwyższe standardy bezpieczeństwa. Giełda chciała również odpowiednio je przetestować, zapewniając dostęp zewnętrznym podmiotom do wykonywania operacji na stokenizowanych aktywach.
By przekonać się o skuteczności i możliwościach platformy, giełda zaprosiła swoich partnerów – wiodące banki komercyjne – do przeprowadzenia testów transakcji. Przeprowadzone próby z udziałem banków potwierdziły, że stworzone środowisko i testowany scenariusz biznesowy mogą zostać w pełni wdrożone, co pozwoliło Deutsche Börse na utworzenie cyfrowego rynku przyszłości.
Wyzwania, które stworzyły rozwiązania
Nim jednak doszło do osiągnięcia sukcesu, należało zmierzyć się z kilkoma dość ważkimi wyzwaniami determinującymi powodzenie tego projektu. Największym i wymagającym najwięcej wysiłku było odpowiednie zaprojektowanie pełnego procesu – począwszy od emisji aktywów, przez ich ucyfrowienie i wpuszczenie w sieć oraz sprzedaż na rynkach pierwotnym i wtórnym, aż po wykup.
Ze strony biznesowej kluczowa była realizacja modelu Delivery vs. Payment dla płynności przeprowadzanych operacji rozliczeniowych. Banki mogą handlować lub wymieniać się tokenami reprezentującymi obligacje i ich części, ale chcą również natychmiastowej zapłaty, dlatego system do tokenizacji należało połączyć z RSTG (Real-Time Gross Settlement) Eurosystemu – TARGET2. Funkcjonuje to w następujący sposób: w momencie uzyskania zgody drugiej strony, uruchamiany jest automatyczny transfer pieniędzy z konta kupującego na konto sprzedającego w systemie TARGET2, a po potwierdzeniu odpowiedź wraca do systemu GFT, który odblokowuje tokeny kupującego i wówczas transakcja jest zamykana.
System został także wyposażony w roll-back, który pozwala powrócić do konkretnego etapu procesu, który nie zakończył się powodzeniem.
Zespół GFT dostarczył również aplikację – koordynatora transakcji do zarządzania czasem i pracą silników tokenizacyjnych w sieci Corda (prowadzonej przez Deutsche Börse) oraz koordynacji wymiany danych z siecią Hyperledger Fabric (prowadzonej przez Bundesbank), która została zintegrowana z systemem TARGET2.
Inne funkcjonalności i możliwości platformy stworzone przez GFT to:
• Aplikacja działająca jako punkt wejścia komunikacyjnego dla prywatnej księgi rozproszonej działającej na Compute Engine (z zastosowaniem praktyk cloud native i wykorzystując dostępne narzędzia CI/CD na GCP).
• Ochrona przed wieloma rodzajami ataków, w tym DDoS, osiągnięta dzięki Cloud Armor.
• Global HTTPS Loadbalancer pozwolił na bezpieczne publiczne wdrożenie.
• Poszczególne części wdrożenia przechowywane były w bazie danych Cloud SQL dostępnej jako usługa zarządzana.
• Nowe wersje aplikacji i aktualizacje są dostarczane automatycznie poprzez Cloud Build.
• Sieć Corda została wdrożona w kontenerach GCP Docker.
Dzięki wykorzystaniu nowej platformy dowolne papiery wartościowe (np. „green bonds” emitowane przez Deutsche Bundesbank) mogły być wpuszczane do systemu, po czym Deutsche Börse emitowała i w ramach rynku pierwotnego sprzedawała bankom tokeny obligacji, przy czym wartość jednego tokena wynosiła nawet 1 eurocent.
Sukces pionierskiego wdrożenia
Stworzona przez zespół GFT platforma jest jednym z pierwszych na świecie wdrożeniem frameworku blockchain na chmurze Google. Umożliwia ona dokonanie operacji na rynku pierwotnym, wtórnym, a także wykup aktywów przez emitenta oraz wypłacane ceny zakupu powiększonej o cenę obligacji. Ponadto, rozwiązanie opracowane przez GFT daje możliwość stokenizowania i odtworzenia pełnego cyklu życia papierowych instrumentów finansowych. Stworzona dodatkowo aplikacja orkiestrująca pozwala zarządzać procesami na platformie – umożliwia przesuwanie tokenów, blokowanie ich na kontach użytkowników, realizację przelewów i wiele innych operacji.