Advertisement

Społeczna odpowiedzialność biznesu – czy to się opłaca?

W czasach, gdzie wartości takie jak uczciwość, odpowiednie wykształcenie, czy też dobre wychowanie lekko się zdewaluowały, może pojawić się pytanie (szczególnie wśród mniejszych przedsiębiorców), czy opłaca się prowadzić biznes odpowiedzialny społecznie? Po co inwestować czas i fundusze w działania, które mogą nie mieć szybkiego wpływu na wyniki finansowe firmy?

Zacznijmy od znalezienia odpowiedzi na pytanie, czym jest społeczna odpowiedzialność biznesu i czemu w ogóle biznes powinien dbać o społeczeństwo, skoro mamy od tego rząd i instytucje mu podległe? Pojęcie społecznej odpowiedzialności biznesu pochodzi z języka angielskiego – Corporate Social Responsibility (CSR). Jest to strategia zarządzania firmą uwzględniająca interesy społeczne, kwestie ochrony środowiskowa oraz relacje z interesariuszami. CSR pomaga więc budować zaufanie do firmy ze strony interesariuszy i społeczeństwa, czyli klientów. 

Korzyści 

Jeśli CSR pomaga budować zaufanie do firmy, można przyjąć założenie, że w krótszej lub dłuższej perspektywie powinniśmy zaobserwować korzyści finansowe z takich działań. Zaufanie bowiem przekłada się na większą liczbę rekomendacji przez klientów innym klientom, na wzrost lojalności obecnych klientów, zwiększenie wartości zamówień, czy zainteresowanie podjęciem pracy w firmie przez bardziej kompetentnych pracowników.

Zdaję sobie sprawę, że mimo tych argumentów nadal część z przedsiębiorców może być nieprzekonana do inwestowania w CSR. I tu w moim przekonaniu pojawia się kluczowy argument, którego żadna z firm, chcąca istnieć na rynku wiele lat, nie może zignorować. Otóż trywialnie mówiąc, czasy się zmieniają. Na rynek pracy, a tym samym na rynek konsumencki weszło już Pokolenie Z, dla którego dbanie o środowisko i bycie „fair” w biznesie to nie tylko slogany. Są to osoby, które chcą pracować, żeby żyć, a nie żyć, żeby pracować. Ich decyzje konsumenckie są efektem ich przekonań. I tak są oni gotowi zrezygnować z zakupów danej marki, jeśli w ich przekonaniu nie jest ona społecznie odpowiedzialna (np. zatruwa środowisko czy wykorzystuje do produkcji swoich towarów dzieci z Chin). Wybierając miejsce pracy, oczekują, że ich pracodawca będzie działał odpowiedzialnie społecznie. wI tak jak w przypadku kwestii zakupowych, tak i tutaj rezygnują z ofert pracy w firmach, które skupiają swoje działania jedynie na aspekcie finansowym.

Zmiana w postawie społecznej 

Może się to oczywiście wydawać nieprawdopodobne dla Pokolenia X (urodzonych w drugiej połowie XX wieku), dla których praca i jej aspekt finansowy często była i jest najważniejsza. Faktem jest jednak, że mamy do czynienia z ogromną zmianą w postawie społecznej. Młode pokolenie chce żyć w czystym środowisku i cieszyć się życiem. Przedsiębiorcom nie pozostaje więc nic innego, jak zacząć dostosowywać się do tych oczekiwań. W przeciwnym razie zaczną tracić swoje udziały w rynku na rzecz firm odpowiedzialnych społecznie. Podsumowując, inwestowanie w odpowiedzialność społeczną jest w dzisiejszych czasach koniecznością, w którą nie opłaca się nie inwestować. Należy więc odejść od stawiania pytań, czy warto inwestować w CSR i zacząć te działania traktować jako standardowe działania biznesowe.

Anna Rogińska

dyrektor ds. marketingu i sprzedaży, Grupa VIPoL

Najnowsze

Władza niby trzecia, a faktycznie pierwsza

W tym miesiącu chciałbym Państwu polecić obejrzenie debaty, która odbyła się w warszawskiej Galerii Delfiny i jest bezpłatnie dostępna...

Polska jest potęgą w nowatorskich metodach leczenia słuchu 

W niedzielę 3 marca obchodzono Światowy Dzień Słuchu. Jest to międzynarodowa inicjatywa realizowana pod egidą Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Ma...

Inna, ważna perspektywa

Lubię kongresy i fora gospodarcze czy branżowe. Dają możliwość nawiązania nowych relacji, podjęcia dyskusji na ważne tematy, spotkania się z osobami,...

OZE DLA FIRM

Oze_dla_firmPobierz

ORDERY FINANSOWE 2023

ordery_finansowe-1Pobierz