Czwarta edycja akcji Butcher’s – Kupując Pomagasz!

Do 31 grudnia trwa czwarta edycja charytatywnej akcji – wpierania schronisk organizowana przez markę Butcher’s – Kupując pomagasz! W ciągu ostatnich 2 lat Butcher’s przekazał prawie 16 ton wysokiej jakości naturalnej karmy, potrzebującym pomocy schroniskom.

Zima to szczególny czas dla zwierząt żyjących w schroniskach, to okazja do przypomnienia, że zwierzęta zasługują na wsparcie i zdrowie, dlatego naturalne jest dla nas pomaganie tym, którzy tej pomocy potrzebują.– mówi Pat Romanek, Członek Zarządu Butcher’s Pet Care

Jak pomóc? Zasady są proste. Do 31 grudnia za każdy produkt Butcher’s zakupiony u Partnerów Akcji, firma Butcher’s Pet Care przekaże pełnowartościowy posiłek dla wybranego przez PartneraAkcji schroniska.

W projekcje bierze udział 11 schronisk i organizacji wspierających bezdomne zwierzęta oraz 12 Partnerów – sklepów stacjonarnych oraz internetowych. Akcja jest wspierana zasięgowymi działaniami w internecie (video, kanały social mediowe) oraz na stronach Partnerów.

Więcej na stronie http://kupujacpomagasz.com/

Film video https://www.youtube.com/watch?v=DHyeGpn-gaM

Najnowsze

Inwestowanie online

Dynamiczny rozwój rynku finansowego oparty został w dużej mierze nie o produkty jak dekadę temu, ale o nowe narzędzia technologiczne - mówi Jarosław Fuchs, Wiceprezes Zarządu Banku Pekao S.A. nadzorujący Pion Bankowości Prywatnej i Produktów Inwestycyjnych.

Nie idziemy na kompromisy jakościowe

Rozmowa z Pat Romanek, członkiem Zarządu Butcher’s Pet Care.

Intuicja to mój istotny kompas w biznesie

Rozmowa z Beatą Drzazgą, prezes Zarząd BetaMed.

Jakich liderów dziś potrzebujemy?

Rozmowa z Ewą Małyszko, prezes Zarządu PFR TFI.

Rola menedżera w kryzysie

Rok 2020 upłynął pod znakiem pandemii, pierwszy kwartał 2021 r. również. Mamy za sobą już ponad rok funkcjonowania w nowym świecie, który funkcjonuje głównie online i jest mobilny. Ta sytuacja wymaga innych kompetencji niż czasy przed pandemią, bardziej miękkich niż twardych, zrozumienia, empatii i elastyczności. Stare wzorce się już nie sprawdzają. Trzeba więcej słuchać, niż mówić - mówi Iwona Kossmann, prezes Zarządu Deni Cler.