Wyższy pakiet medyczny zamiast podwyżki
Mając wybór między dobrym pakietem medycznym a podwyżką o wartości tego pakietu, 6 na 10 pracowników w Polsce woli pierwszą opcję, wynika z badania przeprowadzonego przez enel-med. Co trzecia osoba preferuje wyższe wynagrodzenie. Te dane nie powinny dziwić biorąc pod uwagę rosnące koszty leczenia w Polsce. Na refundację świadczeń i leków NFZ wydał w 2022 r. o 27 mld zł więcej niż rok wcześniej, a średnia wartość refundacji w przeliczeniu na pacjenta wyniosła niemal 3,5 tys. zł. Najbardziej świadomi tej sytuacji są przedstawiciele pokolenia X, którzy wykazują największe zainteresowanie rozszerzoną opieką medyczną.
Pandemia zmieniła zakupowe przyzwyczajenia Polaków
Pandemia przyspieszyła rozwój zakupów online w całej Europie, choć nie wszędzie ten wzrost się utrzymał. Na tle innych krajów wyróżnia się Polska, w której cały czas mamy do czynienia z szybkim rozwojem e-commerce – wynika z raportu CBRE „E-commerce in the post-pandemic era”. Od przedpandemicznej końcówki 2019 roku, do szczytu w czasie pandemii udział rynku sprzedaży internetowej w naszym kraju wzrósł aż o 55 proc. Obecnie jego wartość jest jeszcze wyższa, dzięki czemu Polska wyprzedza prognozowany trend o prawie 3 lata. To najwyższy wynik biorąc pod uwagę kraje CEE i drugi najwyższy w Europie (po Portugalii). Jak wskazują eksperci CBRE, pandemia na stałe zmieniła zakupowe przyzwyczajenia Polaków.
Pracownicy działów logistyki rozważają przebranżowienie
Chęć uniezależnienia się od globalnych sieci, tworzenie lokalnych centrów dystrybucji, postęp technologiczny to tylko kilka czynników, które przeobrażają branżę logistyczną i wpływają na zapotrzebowanie na specjalistów. Jednocześnie aż trzech na czterech zatrudnionych w działach logistyki bierze pod uwagę zmianę pracodawcy w perspektywie najbliższych 3, 6 lub 12 miesięcy, a 35 proc. badanych rozważa przebranżowienie – wynika z badania zrealizowanego w ramach cyklu „Raport wynagrodzeń i trendów w przedsiębiorstwach” Grafton Recruitment.