W salonach Empik w całej Polsce, a także w sieci internetowych księgarni, jest już dostępny 5. numer magazynu „Raport ESG”, którego tematem przewodnim jest odpowiedzialność sztucznej inteligencji. Kwartalnik porusza tematy społecznej odpowiedzialności biznesu, ochrony środowiska i ładu korporacyjnego.
Urszula Jóźwiak
prezes Fundacji im. XBW Ignacego Krasickiego, ekspert Instytutu ESG
„Raport ESG” to magazyn gospodarczy (kwartalnik) i pierwsze takie wydawnictwo na polskim rynku poświęcone zagadnieniom ESG. Wydawcą magazynu jest Fundacja im. XBW Ignacego Krasickiego, główny organizator Kongresu ESG, którego III edycja odbędzie się 31 stycznia 2024 r. W tym roku wydarzenie będzie miało charakter europejski. Program kongresu oraz laureatów nagrody KOD ESG poznamy 2 października 2023 r., podczas specjalnej konferencji. Fundacja współorganizuje także Konkursu o Tytuł Pracodawcy Godnego Zaufania – promujące dobre praktyki pracodawców. 13. edycja konkursu odbędzie w 8 listopada br.
W magazynie, dostępnym w wersji papierowej i elektronicznej, na 68 stronach znajdziemy opinie, komentarze i artykuły, a także wskazówki i kierunki działania dla rozwoju idei ESG przygotowane z myślą o polskich przedsiębiorcach. Wydawnictwo, oprócz sklepów sieci Empik, jest też dostępne w księgarniach internetowych, m.in. e-Kiosk.pl, Nexto.pl czy egazety.pl.
Naszym okładkowym tematem jest odpowiedzialność sztucznej inteligencji, który redaktor naczelny magazynu rozwija w rozmowie z prof. Aleksandrą Przegalińską. Kto choć trochę interesuje się AI, ten wie, że prof. Przegalińska jest marką samą w sobie. Znana w Polsce i za granicą wybitna znawczyni sztucznej inteligencji, profesorka Akademii Leona Koźminskiego, która doktoryzowała się w zakresie filozofii sztucznej inteligencji w Instytucie Filozofii UW, ale ma też praktyczne doświadczenia w zgłębianiu algorytmów i ich stosowaniu w życiu, w tym także w gospodarce. O sprawy związane ze społeczną odpowiedzialnością biznesu redakcja pyta też ekspertów, samorządowców i przedstawicieli biznesu. Prezes zarządu spółki STRABAG, Wojciech Trojanowski, opowiada o polityce neutralności klimatycznej spółki i technologicznych nowinach współczesnego, zrównoważonego budownictwa; Anna Popek, założycielka i prezes Fundacji Kulturalna Polska, mówi o potrzebie krzewieniu kultury i właściwych zachowań między ludźmi; Piotr Mosak, psycholog, porusza kwestie płciowych stereotypów, a Barbara Domańska, radna dzielnicy Praga-Północ, ocenia politykę klimatyczną władz Warszawy.
Na stronach Raportu ESG znajdziemy też artykuły dotyczące konkretnych rozwiązań pomocnych w raportowaniu i poradnikowych. Tu przykładami mogą być: tekst o zrównoważonej turystyce i zmianach klimatycznych, Future leaders of ESG in the business sector – Raport z badania kompetencji i wiedzy z zakresu ESG, informacje o EU Ecolabel jako narzędziu realizującym cele zrównoważonego rozwoju (SDG) Są też analizy dotyczące rynku specjalistów ds. ESG. W numerze znajdziemy wiele aktualności i ciekawych przykładów z zastosowania zasad ESG w praktyce przez firmy takie jak: Żabka Polska, Emitel czy Polski Fundusz Rozwoju.