W czasach kryzysu paradoksalnie jeszcze ważniejsze są inwestycje, które pomogą przedsiębiorstwom wypracować przewagi konkurencyjne. Jak wskazuje raport Polcom i Intel „Inwestycje IT w czasach kryzysu. Chmura i nowe technologie. Perspektywa na lata 2022-2023” szczególnie ważnym elementem w tej układance są nowe technologie, które mogą wesprzeć procesy biznesowe. Aż 60 proc. ankietowanych firm planuje zwiększać wydatki na rozwiązania chmurowe w najbliższych latach.
Anna Kulikowska, Business Development Manager, Polcom
Najnowsze badanie Polcom i Intel wskazuje, że firmy produkcyjne działające w Polsce nie planują obcinania inwestycji na nowe technologie. Transformacja cyfrowa kluczowych systemów biznesowych jest dla nich priorytetem. 66 proc. ankietowanych wskazało na niezbędne inwestycje w ERP, WMS i CRM, 55 proc. chce wprowadzić rozwiązania z zakresu automatyzacji produkcji.
Czwarta rewolucja przemysłowa bazuje na wykorzystywaniu wielkich zbiorów danych, jeszcze mocniej wiąże maszyny z procesem produkcyjnym, wykorzystuje sztuczną inteligencję i uczenie maszynowe. Generuje coraz większe zapotrzebowanie na wydajne środowiska IT. W ciągu dwóch lat wolumen przetwarzanych globalnie danych przekroczy 175 zettabajtów. To pięciokrotnie więcej niż w roku 2021. Szybkiego i niezawodnego przetwarzania danych wymagają coraz częściej wykorzystywane działania brzegowe w produkcji. Te czynniki sprawiają, że biznes wybiera infrastrukturę w chmurze obliczeniowej, udostępnianej przez wyspecjalizowanych dostawców.
Najczęściej planowane inwestycje
Na liście najczęściej planowanych inwestycji znalazły się także rozwiązania backupu w czasie rzeczywistym, zapewniające skuteczną ochronę danych przed coraz bardziej powszechnymi atakami typu ransomware, polegającymi na zaszyfrowaniu dostępu do systemów i zapisanych w nich danych, a następnie żądaniu okupu za jego przywrócenie. 37 proc. firm planuje wdrożenie nowych rozwiązań backupu w ciągu roku, zaś kolejne 11 proc. organizacji w najbliższych 2-3 latach. W obszarze bezpieczeństwa firmy inwestują także w odzyskiwanie danych po katastrofie (disaster recovery) oraz działania z zakresu ciągłości (business continuity) zapewniające bezprzerwowe działanie krytycznych systemów biznesowych nawet po poważnym ataku hakerskim, katastrofie naturalnej czy innych nieprzewidzianych wydarzeniach.
Warto podkreślić, że menedżerowie IT są zgodni, że wyniesienie zasobów do data center pozwala na zwiększenie bezpieczeństwa danych (58 proc.) oraz poprawę mobilności pracowników (55 proc.) poprzez umożliwienie im dostępu do aplikacji z dowolnego miejsca. Chmura obliczeniowa idealnie wpisuje się w kontekst aktualnych i przyszłych wyzwań stojących przed działami IT i staje się kluczowym zasobem firmy.
Ten trend widać w wynikach badania. Połowa zapytanych firm już dzisiaj korzysta z usług w modelu IaaS (Infrastructure-as-a-Service), rozwiązania SaaS (Software-as-a-Service) są stosowane powszechnie. Ponad 25 proc. respondentów planuje szerszą adaptację rozwiązań chmurowych, z czego połowa planuje inwestycje w tym obszarze w ciągu roku, a pozostałe 50 proc. nie później niż w perspektywie najbliższych 2-3 lat. 60 proc. ankietowanych przewiduje wzrost wydatków na chmurę obliczeniową czyli usługowy model wykorzystania infrastruktury IT, co jednocześnie dla 71 proc. menedżerów jest sposobem na wypracowanie oszczędności związanych z długofalowym planowaniem inwestycji w IT.