Banki Jak wskazują prognozy Gartner, wydatki na IT osiągną w 2023 r. 4,66 bln dolarów na całym świecie, czyli o 5,1 proc. więcej w porównaniu z rokiem 2022. Jednocześnie globalna wartość rozwiązań Robotic Process Automation (RPA) pod koniec 2021 r. wyniosła blisko 2 mld dolarów. Równocześnie coraz więcej klientów zagranicznych sięga po outsourcing inżynierów IT. Dane PMR dowodzą, że aż 51 proc. firm oferujących te usługi odnotowało wzrosty przychodów z kontraktów zagranicznych. Można to interpretować jako potwierdzenie istotnego przyspieszenia projektów digitalizacji i cyfrowej transformacji.
Choć przed firmami jest w tej kwestii jeszcze sporo do nadgonienia, to już widać oznaki intensyfikacji i przyspieszenia prowadzonych programów transformacji kosztowej. Dane z raportu KPMG wskazują, że redukcja kosztów stała się celem strategicznym (61 proc. respondentów), a digitalizacja jest najważniejszym elementem optymalizacji wydatków (59 proc.).
Informacje z rynku potwierdzają zauważalny rozwój projektów cyfrowej transformacji. Firmy badawcze twierdzą, że w ciągu najbliższych dwóch lat liczba takich rozwiązań w największych firmach wzrośnie trzykrotnie.
Automatyzacja procesów szansą na optymalizację bankowości
Banki czerpią wiele korzyści z automatyzacji procesów. Doświadczenia z projektów realizowanych w GFT pokazują, że nawet o 60-70 proc. obniża ona koszty operacyjne. Zwiększa także produktywność, poprzez pojawienie się w konsekwencji mniej ręcznych i powtarzalnych zadań.
Cyfryzacja zwiększa wydajność i jakość pracy, a środowisko firmowe staje się bardziej inspirujące. Automatyzacja eliminuje też błędy w procesach, a także pomaga przeciwdziałać wyłudzeniom, zapewniając niezawodność i ograniczając potencjalne ryzyka.
Rozwój technologii przynosi w tym zakresie wiele opcji, z których już korzystamy i będziemy korzystać w przyszłości. Centralne zarządzanie procesami staje się łatwiejsze dzięki platformom do ich automatyzacji typu low-code i no-code, które bazują na modelu structure design, automatycznym generowaniu kodu i programowaniu wizualnym przy wykorzystaniu gotowych komponentów. Prognozy firmy Gartner wskazują, że do 2025 r. aż 70 proc. nowych aplikacji opracowywanych przez przedsiębiorstwa będzie wykorzystywać takie rozwiązania, podczas gdy w 2020 r. udział ten wyniósł poniżej 25 proc.
Równie inspirującym kierunkiem dla banków jest sztuczna inteligencja (AI). Jak wskazuje raport IDC pt. Worldwide Artificial Intelligence Systems Spending Guide 2019, wydatki na systemy AI sięgną w 2023 r. 97,9 mld dolarów – ponad dwa i pół razy więcej w porównaniu do nakładów w 2019 r. (37,5 mld). Inwestycje w rozwiązania AI i podobne mogą do roku 2035 potencjalnie podwoić wskaźnik PKB w krajach rozwiniętych i podnieść ich produktywność o 40 proc., przy oszczędnościach rzędu 20-25 proc. (jak wynika z badania Accenture „Sztuczna Inteligencja. Dobre praktyki, aspekty prawne i zastosowania w sektorze finansowym”). Z kolei według raportu PARP „Monitoring trendów w innowacyjności” – do 2025 r. wartość globalnego rynku AI wzrośnie do blisko 190 mld dolarów.
Nie można też zapomnieć o RPA – najszybciej rozwijającym się segmencie oprogramowania na świecie. Przewiduje się, że do 2025 r. wartość rynku takich usług wzrośnie trzykrotnie i osiągnie poziom 5900 mld dolarów.
Źródłem kolejnej przewagi technologicznej może być Optical Character Recognition (OCR). Rozwiązanie to umożliwia optyczne rozpoznawanie znaków na plikach graficznych, drukowanych, a także zapisanych ręcznie, zmieniając graficzne obrazy znaków na ich cyfrowe reprezentacje. Jego działanie optymalizuje przebieg prac w biurze, jak i całym przedsiębiorstwie.
Trudno też nie wspomnieć o Machine Learning (ML) – gałęzi sztucznej inteligencji, która służy do rozwiązywania problemów poprzez uczenie się z danych. ML może pomóc bankom i instytucjom finansowym w zarządzaniu ryzykiem. Firmy mogą na przykład używać uczenia maszynowego do przewidywania prawdopodobieństwa niespłacania kredytu. Rozwiązanie to pomoże sprawić, że bankowość będzie bardziej wydajna, efektywna i bezpieczna.
Dane nie kłamią
– przykłady z rynku
Czy łatwo przejść przez proces zmiany, a zarazem czas próby, jakim bez wątpienia jest wdrożenie rozwiązań z zakresu automatyzacji? Zapewne nie. Na szczęście na rynku nie brakuje odważnych i można wyróżnić kilka polskich banków, które zdecydowanie wykazują taką gotowość.
Dobrym przykładem jest PKO BP, który do tej pory zautomatyzował 185 procesów biznesowych. W ich ramach roboty (RPA) wykonały ponad 100 mln zadań. Z kolei w SGB-Banku S.A. Pan ROBOT zrealizował transakcje o łącznej wartości 2 658 000 000 zł zawarte z 86. Bankami Spółdzielczymi. I to w zaledwie kilka godzin w trakcie jednego dnia operacyjnego. Takie dane budzą respekt.
Z drugiej strony, wiele organizacji nadal korzysta z rozproszonych, częściowych automatyzacji – systemów zbudowanych wewnętrznie, posiadających duży dług technologiczny. Rozwiązania takie nie pozwalają na skuteczne zwiększenie efektywności, czy to poprzez równoległą współpracę zespołów deweloperskich z biznesem i UX, czy przez oddanie modelowania procesów w ręce osób „nietechnicznych”.
Pozytywne przykłady z sektora bankowego potwierdzają równie dobre doświadczenia klientów GFT. Poprzez wdrożenie automatyzacji procesów podmiot z branży funduszy inwestycyjnych zanotował 78-procentowy wzrost wydajności w automatycznej identyfikacji tematów rozmów, a liczba danych procesowanych przez system wzrosła o 2000 proc. (z 500 tysięcy do 10 milionów rekordów w ciągu godziny).
GFT wsparło wiodącego brokera ubezpieczeniowego w cyfryzacji przepływu pracy. Eksperci zaprojektowali i zbudowali w pełni zautomatyzowane rozwiązanie do zbierania wniosków ubezpieczeniowych za pośrednictwem interfejsu internetowego, usprawniania przepływu pracy, generowania automatycznych ofert i digitalizacji całej dokumentacji. Dzięki temu problem licznych ręcznych procesów, które prowadziły do wysokich kosztów transakcyjnych i utrudniały szybkie reagowanie na możliwości rynkowe i zmiany regulacyjne – został rozwiązany. Zadania, które wcześniej zajmowały 2 dni, teraz mogą być wykonywane w 2 minuty, czyli 500 razy szybciej.
Banki nieustannie konkurują na najlepsze oraz najszybsze usługi i rozwiązania. Automatyzacja procesów daje niemałą przewagę i umożliwia zwiększenie wydajności operacyjnej, zmniejszając ryzyka związane z regulacjami prawnymi, czy też polepszeniem jakości obsługi klienta. W tym wyścigu można tylko wygrać. działają w wysokokonkurencyjnym środowisku i mierzą się z szeregiem wyzwań: inflacją, spadkiem rentowności firm czy rosnącymi oczekiwaniami klientów w zakresie mobilności usług. Sektor finansowy przechodzi czas próby, z jakim już dawno nie miał do czynienia. Kluczem do sukcesu będzie postawienie na automatyzację procesów, przekonuje w komentarzu eksperckim Alicja Kozłowska, Senior Business Analyst w firmie GFT.