Jeszcze kilka lat temu wyznacznikiem idealnego biura były przede wszystkim jego metraż, wystrój czy prestiżowa lokalizacja. Dziś, w erze pracy hybrydowej i deficytu czasu, najemcy coraz częściej doceniają kompleksy biurowe, które oferują nie tylko przestrzeń do pracy, ale także bliski dostęp do różnorodnych usług, gastronomii, sklepów czy stref relaksu. Z czego wynika nowy trend?
Zainteresowanie biurami zlokalizowanymi w obiektach wielofunkcyjnych lub w ich bliskim sąsiedztwie wyraźnie wzrosło po pandemii, odpowiadając na zmieniające się potrzeby pracowników i firm. Klienci oczekują, że biuro będzie częścią większego ekosystemu usług, który pozwoli im efektywnie wykorzystać dzień.
To odpowiedź na zmiany stylu życia po erze pracy zdalnej oraz coraz silniejsze dążenie do work-life balance. Chcemy przeznaczyć jak najmniej czasu na dojazdy między miejscem pracy a sklepem, w którym zrobimy zakupy, restauracją czy siłownią. Cenimy sobie możliwość załatwienia wielu spraw po drodze z pracy do domu.
Biurowce łączące przestrzeń biurową z handlową, gastronomiczną lub rekreacyjną stają się coraz częstszym wyborem najemców. Rosnący trend widać przede wszystkim w dużych miastach. Przykładem mogą być choćby warszawskie, krakowskie czy wrocławskie duże kompleksy biurowo-usługowe zlokalizowane przy galeriach handlowych.
W obliczu rosnącej konkurencji o pracowników oraz popularności pracy hybrydowej to właśnie tego typu atuty, zdaniem ekspertów, wpływają na atrakcyjność samych biur i mogą stanowić przewagę przy decyzji o powrocie do pracy stacjonarnej.
Trend widać również w nowych inwestycjach biurowych. Przestrzenie pracy coraz częściej projektowane są jako zintegrowane centra aktywności i tzw. przestrzenie multifunkcyjne wpisujące się w ideę „destination office” – miejsca, do którego chce się wracać nie tylko z obowiązku, ale i dla przyjemności.
Już nie tylko prestiżowy adres – nowe atuty lokalizacji biur
Równolegle do rosnącego zainteresowania wielofunkcyjnymi kompleksami zmienia się podejście do usytuowania biurowców. O ile do niedawna liczyła się przede wszystkim lokalizacja w centrum miasta i prestiż, dziś rośnie wartość biur dobrze skomunikowanych. Zamiast miejsc w niewielkiej odległości od rynku, zabytkowych, turystycznych dzielnic najemcy wybierają biurowce zlokalizowane w pobliżu głównych węzłów komunikacyjnych, tras przelotowych oraz punktów przesiadkowych. Takie usytuowanie znacząco skraca czas dojazdu pracowników, co przekłada się na wygodę i wzrost efektywności. Firmy chcące przyciągać specjalistów i budować nowoczesne miejsce pracy wybierają lokalizacje, które umożliwiają pracownikom lepsze wykorzystanie ich czasu prywatnego. Elastyczność, dostępność i komfort użytkowania stają się obecnie kluczowymi czynnikami przy wyborze powierzchni biurowej.