Według większości ekspertów, mimo zmian na rynku, obecna sytuacja i perspektywy na najbliższe kwartały sprzyjają inwestycjom w nieruchomości. Będzie to nadal jedna z najkorzystniejszych opcji na długoterminowy zysk i ochronę kapitału przed inflacją.
Chociaż sytuacja gospodarcza w kraju i za granicą ulega dynamicznym przemianom, rynek nieruchomości w Polsce jest wciąż w fazie wzrostu. Dzieje się tak mimo obserwowanego od zeszłego roku niewielkiego spadku cen spowodowanego m.in. zakończeniem rządowych programów wsparcia kredytowego i dużą podażą mieszkań.
Niższe stopy ożywią popyt
Wzrost ten został na razie mocno spowolniony, ale na horyzoncie widać już sygnały zmian. Zdaniem ekspertów prawdopodobnie już wkrótce dojdzie, po raz pierwszy od kilku lat, do obniżenia stóp procentowych. – Ich efektem będzie poprawa zdolności kredytowej Polaków, spadek wysokości rat kredytowych i ponowny wzrost popytu na mieszkania. Sprzyjać temu będą też podwyżki wynagrodzeń, szacowane w bieżącym roku na średnio 9 proc. – ocenia Małgorzata Ostrowska, dyrektor Pionu Marketingu i Sprzedaży w J.W. Construction.
W tej sytuacji należy liczyć się ze wzrostem cen, do czego przyczyni się inflacja oznaczająca m.in. podwyżki cen materiałów budowlanych czy robocizny. Wiele wskazuje więc na to, że zakup mieszkania będzie nadal inwestycją, która przyniesie zysk. Nabywców powinny znaleźć zwłaszcza lokale w budynkach uwzględniających wymogi zrównoważonego rozwoju, w których zastosowano ekorozwiązania, energooszczędne i tańsze w utrzymaniu niż obiekty w tradycyjnej technologii.
Zysku mogą spodziewać się również inwestujący w domy jednorodzinne, których ceny w Polsce nadal rosną, zwłaszcza jeśli są one zlokalizowane na przedmieściach dużych miast.
Nieruchomości pod wynajem wciąż atrakcyjne
Z uwagi na spowolnienie na rynku nieruchomości, które przełożyło się także na obniżkę stawek za wynajem, inwestorzy mają dziś dobry czas na negocjacje i zakup nieruchomości. Będzie to zdecydowanie bardziej zyskowne od lokowania pieniędzy w banku i znacznie bezpieczniejsze od inwestowania w akcje. Najlepszą opcją wydają się nowe mieszkania, oferowane dziś często w promocji, z rabatami czy gratisowymi dodatkami, jak miejsce parkingowe czy komórka lokatorska.
Choć rentowność inwestycji pod wynajem jest niższa, np. w stosunku do początkowego okresu wojny w Ukrainie, kiedy popyt stymulował napływ zamożnych uchodźców i ceny często podwajano, aktualnie wróciła do stałego poziomu ok. 6 proc. od zainwestowanego kapitału.
Na korzystne transakcje mogą liczyć inwestujący w lokale usługowe pod wynajem, których rentowność jest wyższa, a stopy zwrotu wynoszą między 7 a 10 proc. Ich wybór trzeba jednak dokładnie przeanalizować – lokale tego typu są zwykle droższe, co oznacza konieczność zainwestowania większego kapitału. O sukcesie inwestycji zadecyduje m.in. jej usytuowanie oraz udogodnienia dla klientów, co wyróżnia budynki nowoczesne. – Przykładem jest nasz wielofunkcyjny wieżowiec Hanza Tower w Szczecinie, który oferuje doskonałą lokalizację, zróżnicowane powierzchnie i bardzo nowoczesną infrastrukturę, dostosowaną do potrzeb wielu różnych branż – podkreśla Małgorzata Ostrowska, dyrektor Pionu Marketingu i Sprzedaży w J.W. Construction.