W oczekiwaniu na REIT-y
Jak podsumowała międzynarodowa firma doradcza Cushman & Wakefield, w 2024 r. kwota transakcji na rynku nieruchomości komercyjnych osiągnęła prawie 5 mld euro, czyli ok. 22 mld zł. W najbardziej aktywnym okresie, czyli w latach 2018-2019 roczny wolumen przekroczył z kolei odpowiednio 7,2 mld euro i 7,6 mld euro. Za tymi imponującymi liczbami w większości stoi kapitał zagraniczny. Mimo że udział polskich firm w aktywności inwestycyjnej konsekwentnie rośnie, to wciąż ok. 91 proc. wszystkich transakcji nieruchomościowych jest zawieranych przez fundusze spoza naszego kraju. Powód? To m.in. brak wdrożenia zapowiadanych przez lata REIT-ów, które z powodzeniem działają m.in. w Czechach.

Lider rynku magazynowego
Polska umacnia swoją pozycję jako kluczowy hub logistyczny Europy Środkowo-Wschodniej. W ciągu ostatnich 10 lat rynek magazynowy w Polsce wzrósł czterokrotnie, osiągając 34 mln m² powierzchni (+284 proc.). To jeden z najlepszych wyników w Europie. Polska odpowiada dziś za ponad połowę powierzchni magazynowej w CEE, a dynamiczny rozwój nowych hubów logistycznych, rosnące zainteresowanie inwestorów i kluczowa rola sektora e-commerce sprawiają, że przed nami kolejne lata wzrostu.

Polska szóstym największym rynkiem nieruchomości handlowych w Europie
Jak wynika z danych międzynarodowej agencji doradczej Cushman & Wakefield, łączna podaż powierzchni w ramach centrów i parków handlowych wynosząca prawie 13,6 mln m2 plasuje polski rynek na szóstym miejscu wśród krajów Starego Kontynentu. Z kolei pod względem nasycenia powierzchnią handlową plasujemy się dopiero na 18. pozycji. Powodem jest m.in. niedostatecznie rozwinięty segment ulic handlowych, czyli tzw. high streets.