Advertisement

Sukces fundacji rodzinnych w Polsce! 

Liczby nie pozostawiają wątpliwości! Ponad 1000 fundacji rodzinnych w pierwszym roku obowiązywania ustawy zarejestrował Sąd Okręgowy w Piotrkowie Trybunalskim. Ustawa o fundacji rodzinnej weszła w życie w maju 2023 r., odniosła sukces i znakomicie wpisała się w polski rynek.

Popularność fundacji rodzinnych w Polsce nie dziwi. Od lat właściciele firm rodzinnych wyczekiwali polskiego odpowiednika zagranicznych podmiotów, który będzie akumulował majątek rodzinny i realizował świadczenia na rzecz beneficjentów.

Fundacja rodzinna służy więc zabezpieczeniu majątku rodziny, zagwarantowaniu jej środków finansowych, a przy tym pozwala realizować wizję fundatora, zgodnie z wartościami przyjętymi przez niego w prowadzonym biznesie.

Jakie są konkretne argumenty powodujące, że rejestrowane są w Polsce kolejne fundacje rodzinne? Korzyści wynikające z posiadania fundacji rodzinnej warto przybliżyć, dzieląc je m.in. na związane z beneficjentami oraz związane bezpośrednio z biznesem i jego sukcesją.

Benefity dla beneficjentów

Beneficjenci są tymi, którzy głównie korzystają na założeniu fundacji rodzinnej. Dzięki ustaleniu warunków i zasad przekazywania świadczeń oraz uprawnieniom fundatora, co do ich kształtowania, beneficjent wie, co od fundacji rodzinnej otrzyma i ewentualnie po spełnieniu jakich warunków. Świadczeniem może być np. finansowanie kosztów utrzymania, kształcenia lub leczenia.

Co więcej beneficjent np. dziecko nestora, które nie chce przejąć firmy rodzica, może nadal czerpać z niej korzyści, zarządzanie biznesem pozostawiając fundacji rodzinnej.

Z drugiej jednak strony beneficjent zachowuje pośredni wpływ na majątek poprzez uczestnictwo w zgromadzeniu beneficjentów.

Fundacja rodzinna – sukces sukcesji

Fundacja rodzinna jest odpowiedzią na potrzeby zgłaszane przez przedsiębiorców, którzy od lat poszukiwali sposobu przekazania majątku kolejnemu pokoleniu.

Fundator ma prawo decydowania o celach i zasadach, na jakich funkcjonować ma fundacja rodzinna oraz jej beneficjentach. Warto zaznaczyć, iż regulacja ustawowa pozostawia fundatorowi dużą elastyczność w formułowaniu postanowień statutu.

To z kolei daje możliwości dostosowania się do rozmaitych potrzeb, wynikających ze specyfiki konkretnej rodziny i firmy.

Istotnym rozwiązaniem jest też możliwość wycofania się fundatora z prowadzenia spraw firmy, bez utraty przychodów i innych korzyści wynikających z posiadanego majątku.

Fundacja rodzinna pozwala na oddzielenie biznesu i rodziny. To pod skrzydła fundacji rodzinnej wchodzi majątek, dotychczas będący w posiadaniu poszczególnych członków rodziny. Rozwiązanie takie przede wszystkim zapobiega rozdrabnianiu majątku rodzinnego.

Podsumowanie

Fundacja rodzinna to rozwiązanie mogące przynieść firmom rodzinnym wiele korzyści.

Kancelaria Szołajski Legal Group od blisko 10 lat działa w obszarze sukcesji firm rodzinnych. Nasze bogate doświadczenie w dokonywaniu sukcesji zaowocowało m.in. udziałem Kancelarii w konsultacjach nad ustawą o fundacji rodzinnej.

Efektami wynikającymi z naszych doświadczeń dzielimy się w naszym poradniku „Fundacja rodzinna krok po kroku”. Serdecznie zachęcamy Państwa do zapoznania się z nim – dostępny jest tutaj https://szolajski.com/uslugi-prawne/sukcesja-w-firmach-rodzinnych/ ! Znajdą tam Państwo najważniejsze informacje o instytucji fundacji rodzinnej, w tym o tym, jak na fundacji rodzinnej może skorzystać fundator.

Materiał Partnera

Najnowsze

Rozliczać się bez zakładania firmy

Rozliczanie się bez zakładania działalności gospodarczej zyskuje na popularności, zwłaszcza wśród osób, które chcą dorobić do pensji, przetestować pomysł...

Wygrana Trumpa będzie miała znikomy wpływ na przyszłe decyzje RPP

RPP utrzymała stopy procentowe na dotychczasowym poziomie. Decyzja była zgodna z oczekiwaniami. Globalnie cykle luzowania polityki monetarnej są kontynuowane. Stopy...

Panorama GOSPODARKA

AI CORAZ CZĘŚCIEJ WSPOMAGA PRACĘ FIRM Adaptacja rozwiązań bazujących na sztucznej inteligencji w firmach jest coraz większa, aleprzedsiębiorstwa muszą przyłożyć...

Dworzec Metropolitalny w Lublinie z główną nagrodą na World Architecture Festival

Dworzec Metropolitalny w Lublinie, projekt autorstwa pracowni Tremend, otrzymał głównąnagrodę podczas tegorocznej edycji World Architecture Festival. Wydarzenie, które odbyło...

Nie ma gospodarek bez problemów

Z prof. Grzegorzem Kołodko z Akademii Leona Koźmińskiego, czterokrotnym wicepremierem i ministrem finansów w czterech rządach, rozmawiał prof. Paweł Wojciechowski, Chair of...