Jeszcze chcemy, ale już rzadziej niż 10 lat temu. Dziś cenimy elastyczność, swobodę korzystania i możliwość łatwej zmiany – mówi Tomasz Sudaj, prezes Zarządu Alior Leasing w rozmowie z Justyną Szymańską.
Wydawało się, że własność w Polsce jest wciąż święta…
Nie dla biznesu. Leasing pełni jedną z kluczowych funkcji wspierającej rozwój firm, szczególnie w segmencie SME. 2023 był rokiem, w którym wartość aktywnego portfela umów leasingu wyniosła 203,3 mld zł i przekroczyła istotnie, bo prawie o 34 mld zł, wartość salda kredytów inwestycyjnych udzielonych MŚP przez sektor bankowy. Polscy przedsiębiorcy szybko dostosowali swoje modele biznesowe do światowych trendów i korzystają z całej gamy finansowania. Leasing czy wynajem stał się lepszym rozwiązaniem, bo nie muszą angażować dużych środków finansowych, by móc korzystać z produktów czy usług. Ponadto postęp technologiczny wymusza coraz szybszą wymianę parku maszynowego i floty pojazdów, a jego nowoczesność staje się fundamentem rachunku ekonomicznego.
Sądząc po wynikach, AL perfekcyjnie spełnia oczekiwania rynku…
Osią naszej strategii jest nasz klient. Sukces to efekt pracy całego naszego zespołu, dokładnej analizy potrzeb klientów oraz właściwych decyzji, w tym umiejętności szybkiego dostosowania działań do aktualnych warunków. Udało nam się dokonać niemożliwego – nasze wyniki są ponad dwukrotnie wyższe od rynkowych.
Według danych Związku Polskiego Leasingu w I kwartale 2024 r. finansowanie rynku leasingiem i pożyczkami wzrosło w porównaniu z pierwszymi miesiącami 2023 r. o 14,6 proc. AL zanotował aż 36,6 proc.!
To efekt kluczowych inicjatyw, które wdrażaliśmy w zeszłym roku. Skoncentrowaliśmy się na rozwoju maszyn i urządzeń, w 2023 r. urośliśmy w tym segmencie o 70 proc., a w I kwartale ten wzrost jeszcze przyspieszył, mimo że ten rynek rozwija się zaledwie w 3 proc. tempie. Wykorzystujemy też nasze doświadczenia i relacje z klientami w sektorze transportowym. AL zawsze był w czołówce finansujących pojazdy ciężkie i naczepy. Po 3 miesiącach 2024 r. rośniemy o 6 proc., a rynek skurczył się o 12 proc. Coraz lepsza współpraca z dealerami i atrakcyjna oferta dla klientów Grupy Alior Banku zaprocentowała 40 proc. wzrostem w samochodach osobowych. Tu też rośniemy szybciej niż rynek.
Sukces smakuje, ale też uzależnia.
W AL bardziej uzależnia rozwój relacji w firmie, satysfakcja pracowników i sposób, w jaki podchodzimy do każdego klienta. Coraz większe grono klientów, którzy dzięki naszej ofercie rozwijają swój biznes i mogą realizować prywatne cele, co sprzyja przecież rozwojowi całej gospodarki, oczywiście motywuje nas także do uruchamiania kolejnych projektów. Dla nowych klientów – konsumentów zainteresowanych użytkowaniem telefonów, aut, urządzeń czy nawet usług – wprowadzamy ofertę Alior Rent. Zaś dla dotychczasowych klientów mamy nowość – Alior eLeasing.
Zdradzi Pan szczegóły tych nowości?
Ze szczegółami jeszcze musimy poczekać, ale mogę powiedzieć, że Alior eLeasing zakłada ergonomiczną integrację oferty leasingowej z market place naszych partnerów, tak aby w jednym procesie klient mógł dokonać wyboru i sfinansować niezbędne do jego działalności aktywa. Z kolei Alior Rent to oferta wynajmu, która obejmie pojazdy osobowe i sprzęt elektroniczny, m.in. telefony i komputery. W Polsce finansowanie konsumentów to zaledwie 1 proc. łącznej wartości sfinansowanych przez leasingodawców środków trwałych. To szansa, którą trzeba wykorzystać.