Z Joanną Tomalą, członkinią Zarządu w Faktorii odpowiadającą za Pion Rozwoju Produktów, Technologii i Obsługi Klienta, rozmawia Justyna Szymańska.
Przedsiębiorstwa coraz częściej sięgają po faktoring jako narzędzie zapewniające stabilność finansową. Na co stawia Faktoria, aby wyróżnić się na rynku?
Faktoria rozpoczęła działalność przez wdrożenie oferty produktów faktoringowych dla mikroprzedsiębiorców. Skupiliśmy się dopasowaniu oferty do potrzeb klientów, doradztwie w zakresie płynności finansowej i zapewnieniu wysokiej jakości obsługi. Firmy doceniają tego typu podejście i coraz chętniej korzystają z naszych usług. Oprócz kompleksowej oferty i jakości obsługi, stawiamy na szybki i elastyczny proces otrzymania finasowania.
Co Faktoria ma do zaoferowania przedsiębiorcom w zakresie faktoringu? Jakie usługi wprowadziliście do swojego portfolio?
W zakresie produktów oferujemy rozwiązania finansujące należności klienta (takie jak faktoring niepełny, faktoring z przejęciem ryzyka, datafaktoring), jak również zobowiązania (faktoring odwrotny). Wprowadziliśmy również usługę SPINGO, która jest przeznaczona dla firm prowadzących sprzedaż produktów lub usług na platformach internetowych dla klientów B2B. SPINGO umożliwia klientom biznesowym odroczenie terminu zapłaty w chwili zakupu. Innymi słowy, to usługa faktoringu zaimplementowana do sprzedaży e-commerce.
Wspomniała Pani, że klienci oczekują szybkiej decyzji i elastycznego podejścia. W jaki sposób Faktoria spełnia to oczekiwanie?
Gdy klient potrzebuje finansowania do kwoty 400 tysięcy złotych, proces wydania decyzji opiera się na automatycznej ocenie ryzyka. W przypadku, gdy firma potrzebuje większego finansowania badamy strukturę transakcji, w tym klientów z którymi firma współpracuje i dokumentację tej współpracy. Takie podejście daje nam elastyczność w procesie wydawania decyzji, ponieważ możemy np. postawić na zdolność kredytową klienta i wtedy mniej istotna jest struktura transakcji, i na odwrót, postawić na silną strukturę transakcji, a zaakceptować niższą zdolność kredytową klienta. Dodatkowo, w czasie trwania umowy nasi pracownicy we współpracy z klientem pracują nad dopasowaniem struktury finansowania do bieżących potrzeb. Do tego celu wykorzystujemy zaawansowane narzędzia technologiczne, które analizują dane behawioralne transakcji i proponują klientom rozwiązania wręcz wyprzedzając ich oczekiwania.
Faktoria w ostatnim roku odnotowała imponującą dynamikę wzrostu na poziomie 44 proc. r/r. Co przyczyniło się do tego, że firma w zaledwie 5 lat zbudowała tak stabilną pozycję rynkową?
Dzięki naszemu podejściu naszymi klientami są już nie tylko mikroprzedsiębiorcy, ale również firmy większe, z obrotami do 100 milionów złotych przychodów ze sprzedaży. To daje nam dużą przestrzeń do rozwoju. Za naszym sukcesem stoją też ludzie, którzy tworzą Faktorię. Ich zaangażowanie, wiedza i nastawienie na rozwój, przekłada się na wysoką jakość wsparcia dla klientów oraz na innowacyjność, która jest naszym znakiem rozpoznawczym.
Jakie są główne plany rozwoju dla Faktorii na najbliższe lata ?
Naszym priorytetem jest dalsza digitalizacja i automatyzacja procesu kredytowego. Rozwijamy również współpracę z partnerami biznesowymi dostarczającymi systemy finansowo-księgowe dla naszych klientów (np. Comarch), dzięki czemu klienci będą mieli dostęp do faktoringu bezpośrednio w systemach finansowo-księgowych. Równocześnie chcemy rozwijać ofertę finansowania dla klientów prowadzących swój biznes na platformach internetowych, zarówno w obszarze odraczania płatności dla kupujących, jak i finasowania sprzedających.