Rynki krajowe powyborczo
Jak wynik wyborów przełożył się na rynek akcji? Dwucyfrowy wzrost indeksu największych spółek. Sektor bankowy „rozbił bank”, ponieważ w skali jednego miesiąca wzrósł o ponad 25 proc. Jest to wydarzenie bez precedensu, a jedynym sektorem, który zbliżył się do banków był sektor paliwowy. Największe polskie spółki, a w szczególności spółki z udziałem Skarbu Państwa wzrosły w sposób skokowy – głównie w związku z nadziejami na poprawę ładu korporacyjnego. Pozostałe sektory skorzystały na ogólnej poprawie sentymentu oraz częściowym powrocie kapitału zagranicznego na polski rynek akcji. – Wycenowo, krajowy rynek akcji powrócił do swoich historycznych średnich. Dalsza „wspinaczka” krajowego rynku akcji będzie z historycznego punktu widzenia – trudniejsza, ale nie niemożliwa – podsumowuje Marek Kaźmierczak.
Warto oszczędzać, ale…
Prawie 70 proc. respondentów uważa, że warto oszczędzać, jednak tylko 46 proc. faktycznie to robi. W ciągu dwóch lat dwukrotnie – do 65 proc. – wzrosła liczba oszczędzających na “czarną godzinę” oraz na dodatkową emeryturę, jednak w większości przypadków odkładana kwota jest niższa niż 25 proc. dochodów. Tylko 16 proc. ma odłożone więcej niż dochód półroczny, a 14 proc. w ogóle nie posiada żadnych oszczędności. – Nasze badanie kolejny raz potwierdziło ścisłą korelację między poczuciem bezpieczeństwa finansowego, a wielkością oszczędności – mówi Anna Bichta, prezeska Fundacji Think!
Idzie dobry czas dla akcji dywidendowych
– W kończącym się niebawem 2023 roku, spółki dywidendowe radziły sobie słabo, jednak koniec podwyżek stóp procentowych i rosnące obawy o recesję sprawiają, że ponownie stały się warte uwagi. Długoterminowo, to właśnie reinwestowane dywidendy stanowiły aż 58 proc. średnich zwrotów z giełdy z ostatnich 20 lat. Jest to także dobre zabezpieczenie przed inflacją – mówi Paweł Majtkowski, analityk eToro w Polsce.