Ponad 50 tysięcy widzów zgromadziło się na Stadionie Olimpijskim w Berlinie na ceremonii otwarcia Światowych Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych. Na płycie stadionu zaprezentowało się 7 tysięcy sportowców z niepełnosprawnością intelektualną ze 190 krajów ze wszystkich kontynentów. Reprezentacja Olimpiad Specjalnych Polska liczyła blisko 100 zawodników i trenerów.
Damian Kuraś, dyrektor Instytutu ESG
– Nie ma na świecie potężniejszej siły niż ta, która sprawia, że ludzie pragną się jednoczyć. Razem jesteśmy niepokonani! – powiedział, cytując hasło tegorocznych Igrzysk „#Unbeatable Together” (Niepokonani razem) Timothy Shriver, przewodniczący Special Olympics International. – Dzisiaj z tego miejsca mówię do każdego człowieka na Ziemi: jeśli chcesz zobaczyć jedność, przybądź do Berlina – dodał Tim Shriver, nawiązując do słynnego przemówienia prezydenta USA Johna F. Kennedy’ego, które wygłosił w 1963 roku w Berlinie.
Nie każdy jednak pamięta, że słów prezydenta w Berlinie podczas tej wizyty słuchała jego siostra, założycielka ruchu Special Olympics, Eunice Kennedy Shriver. Teraz Olimpiady Specjalne są największą na świecie organizacją dla sportowców z niepełnosprawnością intelektualną i częścią Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. A ja cofnę się jeszcze dalej – dokładnie na tym samym Stadionie Olimpijskim w Berlinie w 1936 roku, podczas jednej z najbrutalniejszych dyktatur w historii, rozpoczęły się Igrzyska. Od tych czasów na Olympiastadion nie zapłonął olimpijski znicz – aż dotąd! I sportowcy z niepełnosprawnością intelektualną pokazali wspaniałość olimpijskiego sportu!
Nasi zawodnicy startowali w 18 dyscyplinach i przywieźli aż 57 medali. Po raz pierwszy w historii w Igrzyskach wzięła udział polska drużyna piłki siatkowej zunifikowanej. Zespół tworzą zawodnicy z niepełnosprawnością intelektualną i pełnosprawni partnerzy. Sport zunifikowany jest wyjątkowy, ponieważ w jednej drużynie łączy zawodników z niepełnosprawnością intelektualną i pełnosprawnych partnerów. W tak zespołowym sporcie, jak siatkówka, szczególnie widać, jak dobrze mogą współpracować wszyscy członkowie drużyny, niezależnie od stopnia niepełnosprawności, by z sukcesem zdobywać punkty i wygrywać mecze.
Tegoroczne Igrzyska w Berlinie już zapisały się w historii sportu. Ich organizatorzy cały czas podkreślają, że chcą, by było to wyjątkowe wydarzenie, które jednoczyć ma wszystkich, niezależnie od rasy, kultury, języka, religii czy poglądów. Czas igrzysk ma być świętem przełamywania barier i budowania postrzegania osób z niepełnosprawnościami jako świetnych ludzi, którzy mogą wzbogacić nasze życie.
Igrzyska nas zjednoczyły – pełnosprawnych kibiców z osobami z niepełnosprawnościami. Niech to zjednoczenie, którego symbolem stała się Brama Brandenburska – miejsce ceremonii zamknięcia Igrzysk, trwa nie tylko przez kilka dni Igrzysk, ale codziennie we wszystkich zakątkach globu. Pokazujmy, że osoby z niepełnosprawnościami są równoprawną częścią naszego społeczeństwa.