Advertisement

Otwarci na nowości

Z dr Grzegorzem Mizerskim Ph.D., Co-founder Grupy Crowder rozmawia Katarzyna Mazur

Inwestować, czy nie inwestować w okresie wysokiej inflacji?

Absolutnie inwestować. Najgorsze, co możemy aktualnie zrobić, to utrzymywać nasze nadwyżki finansowe na lokatach bankowych. Absolutnie nie polecam. To się po prostu nie opłaca.

To w co inwestować w niepewnych gospodarczo czasach?

Jest kilka instrumentów, które zabezpieczają przed inflacją. Osobom, które są laikami na tym rynku, polecałbym obligacje skarbowe indeksowane inflacją. Zresztą wyniki ich sprzedaży potwierdzają, że polscy inwestorzy je lubią. Pamiętajmy jednak, że nie stanowią one stuprocentowej ochrony przed inflacją. Są lepsze niż lokaty bankowe, ale nie pokrywają całego kosztu związanego ze wskaźnikiem inflacji. W portfelu każdego inwestora muszą się także znaleźć dziesięcioletnie obligacje skarbowe EDO. Warto też zastanowić się nad nieruchomościami, które przynoszą stały zysk. Oczywiście to inwestycja, która wiąże się z barierą wejścia, ale nieruchomości ogólnie dobrze przenoszą wartość w czasie. Instrumentami, nad którymi także warto się pochylić, są akcje spółek dywidendowych. Tym inwestorom, którzy są bardziej zaawansowani, dość dobrze poruszają się na tym rynku, polecałbym na przykład akcje spółek stricte dywidendowych opartych o nieruchomości. Mówię tutaj o REIT-ach zagranicznych, czy to amerykańskich, czy europejskich.

Kiedy zapytałam o sposoby na inwestowanie, powiedział Pan: wszystko zależy od tego, jaką mamy wiedzę. Jaki jest poziom wiedzy Polaków na temat inwestowania?

Nasz brak wiedzy na temat inwestowania jest pokłosiem słabości programów nauczania w szkole podstawowej, średniej, czy nawet na studiach. Brakuje nam praktycznej wiedzy o inwestowaniu, o ekonomii. To się niestety przekłada na nasze codzienne wybory, na złe decyzje finansowe. Zresztą, wśród już inwestujących tez niewielu pogłębia swoją wiedzę na temat rynku, na którym operują. Oddają często swoje środki pośrednikom, którzy z różnych przyczyn oferują różne produkty inwestycyjne. A polski rynek pod tym względem nie należy do optymalnych, więc absolutnie trzeba się edukować. Między innymi dlatego opracowałem „Poradnik rozważnego inwestora”. Nawołuję w nim do tego, aby poznawać różne instrumenty finansowe, które są dostępne na rynku, edukować się w obszarze własnych preferencji, potrzeb i własnego profilu ryzyka. Nakłaniam wszystkich do tego, żeby próbowali inwestować nawet drobne kwoty, ale uczyć się inwestowania.

Kto to jest tak naprawdę rozważny inwestor?

To inwestor, który ma świadomość własnych ograniczeń, ale wie, że utrzymywanie nadwyżek na lokacie bankowej nie jest najlepszym rozwiązaniem. Szuka opcji realizowania zysków wyższych niż na lokatach bankowych czy na obligacjach skarbowych, ale też potrafi rozważyć ryzyko odważniejszych inwestycji. Rozważny inwestor weryfikuje swoje inwestycje. Nie wkłada wszystkich jajek do jednego koszyka, tylko stara się unikać ryzyka związanego z inwestowaniem w jedną kategorię instrumentów finansowych.

Wspomniał Pan wcześniej o rynku REIT-ów. Jak on wygląda na świecie, a jak w Polsce?

Ubolewam, że tak popularny i relatywnie bezpieczne instrument, bo oparty o wynajem nieruchomości, nie jest dostępny w Polsce. Było kilka prób wprowadzenia rozwiązań prawnych umożliwiających funkcjonowanie REIT-ów na polskim rynku, ale niestety nie udało się i zapewne w perspektywie kilku lat to się nie uda. Polska legislacja nie nadąża za rozwiązaniami, które już od wielu lat sprawdzają się i są rozwijane na całym świecie.

Forsowanie nowych rozwiązań na dość skostniałym rynku kapitałowym w Polsce to nie jest łatwa sprawa.

Nie jest, ale mnie pomaga to, że ja jestem innowatorem. Bazuję na wiedzy, którą mam na temat rynku usług finansowych, obserwuję tendencje na świecie, znam mentalność polskich inwestorów. To mi pozwala patrzeć szerzej i być otwartym na nowości. Widzę różne nisze do zagospodarowania, które w perspektywie mogą odważnym inwestorom przynieść zyski.

Najnowsze

Bogaci młodzi wyjątkowi

Z czym młodzi wchodzą w biznes Z Miłoszem Brzezińskim, doradcą w zakresie efektywnościi społecznego rozumienia zjawisk psychologicznych, wykładowcą w PAN,rozmawia Beata Tomczyk. Czy młodzi mają szansę...

E-MOBILITY

e-mobilityPobierz

FAKTORZY ROKU

Faktorzy_rokuPobierz

Rynek PRS

rynek_PRSPobierz

Deweloper Roku 2023

deweloper_rokuPobierz