Advertisement

Wymierne korzyści biznesowe

Firmy stawiające na różnorodność radzą sobie lepiej. Tworzenie zespołu pracowników z akceptacją różnic kulturowych, demograficznych czy językowych daje przedsiębiorstwom możliwość poszerzenia grupy docelowej. To też szansa na pobudzenie kreatywności dzięki zderzeniu ze sobą różnych sposobów myślenia, a także na przyciągnięcie nowych talentów.

Przemysław Głośny, CEO, Useme 

Według Deloitte kwestia różnorodności jest jednym z kluczowych trendów HR na rok 20231, z kolei raport „Różnorodność i inkluzja – dziś i jutro” stworzony przez GoodHabitz pokazuje, że 58 proc. pracowników z Polski chce pracować w firmie ceniącej omawiane wartości2. Przytoczone badania jasno wykazują dużą wagę, jaką odgrywa zróżnicowane środowisko pracy i nie chodzi tylko o kreatywność i innowacyjność, ale również o lepsze efekty biznesowe.

Polityka różnorodności – krok milowy dla każdej firmy

W kwestii zróżnicowania w miejscu pracy najczęściej myślimy o płci, wieku czy pochodzeniu etnicznym. Zdecydowanie rzadziej bierzemy pod uwagę indywidualne cechy osobowości, doświadczenie zawodowe czy styl komunikacji, a te są równie ważne przy wcielaniu w życie polityki promującej równe traktowanie wszystkich pracowników.

Polityka różnorodności powinna być spójna i nieść ze sobą korzyść zarówno dla zatrudnionych, jak i biznesu. Niezbędna jest przy tym otwartość i empatia na różnice, a kluczowym punktem jest stawianie na pierwszym miejscu pracownika i jego poczucia odpowiedzialności oraz tworzenie przestrzeni do wzajemnego poznania się, bez narzucania surowych norm i zasad. Liderzy powinni dbać o to, by zatrudnieni ze wszystkich działów mogli aktywnie uczestniczyć w działaniach firmy, w pełni wykorzystując swoje talenty, poglądy i doświadczenia. Istotne jest również zarządzanie różnorodnością ze szczególnym uwzględnieniem wynagrodzeń, dostępu do szkoleń i awansów, a także godzenia obowiązków zawodowych z życiem prywatnym.

Różnorodność kluczem do lepszych wyników

Niejednolite zespoły w organizacji zwiększają poziom integracji i zaangażowania pracowników, a także mają wpływ na jej produkty i usługi oraz zwiększają jej innowacyjność. Potwierdza to badanie Global Diversity Practice, według którego aż w 87 proc. przypadków lepsze decyzje podejmują zespoły zróżnicowane pod względem płci, wieku oraz etniczności3. Niejednorodność w miejscu pracy przyczynia się również do poprawy wizerunku i reputacji przedsiębiorstwa, a to z kolei przekłada się na współpracę z partnerami biznesowymi i postrzeganie przez pozostałych interesariuszy marki – również potencjalnych pracowników. Badania Deloitte wskazują, że dla 67 proc. kandydatów różnorodność firmy jest istotnym czynnikiem przy rozważaniu oferty pracy4, z kolei według danych GoodHabitz aż 79 proc. pracowników z Polski chce by firma, w której pracują w przyszłości, przywiązywała większą wagę do spraw związanych z różnorodnością i równością5.

Krok do innowacyjności i kreatywności

Zróżnicowanie w miejscu pracy pod względem płci, pochodzenia, talentów czy osobowości, niesie ze sobą wiele zalet. Ludzie postrzegający miejsce pracy jako przestrzeń do swobodnej wymiany myśli mają większą motywację i łatwiej jest im wykorzystać swój potencjał i angażować się w realizowane projekty. 

Bez wątpienia łatwiej pracuje nam się z ludźmi, którzy mają podobne doświadczenia, jednak dążąc do różnorodności w zespołach, można sprawić, że połączy się ludzi o rozmaitych stylach myślenia, nawykach, doświadczeniach oraz perspektywach. Dzięki temu pracownicy mają szansę wzajemnie się inspirować i zmienić własne schematy działania, ponadto wiele umiejętności przekłada się na większe możliwości zespołu. W takim środowisku burza mózgów może pomóc nam przezwyciężyć utarte schematy myślenia i doprowadzić nas do nieszablonowych, nowych rozwiązań, co prowadzi do doskonalenia i rozwoju całej firmy.

Mieszane zespoły w praktyce

W Useme dostrzegliśmy zalety płynące ze zróżnicowania już dawno temu. Nie ograniczamy się wyłącznie do płci, choć w tym przypadku zespół tworzą niemalże po równo kobiety i mężczyźni. Najbardziej różnorodnym działem jest Biuro Obsługi Klienta, który tworzą nowe osoby oraz pracownicy, którzy są w firmie niemalże od początków jej istnienia. Dodatkowo w zespole są ludzie w różnym wieku, a także dwóch obcokrajowców. Osoby spoza Polski pracują również w zespole marketingu i growth. Z kolei dział IT jest mocno zróżnicowany pod kątem umiejętności i doświadczenia, tak by zespoły projektowe były tworzone w oparciu o mieszane doświadczenie zawodowe oraz znajomość systemów. 

Z naszej perspektywy na kreatywność w zespołach wpływa nie tylko polityka różnorodności, ale też wsparcie pracowników i angażowanie ich w doskonalenie firmy, tak by każda osoba czuła się potrzebna i miała szansę uczestniczyć w ulepszaniu naszych funkcjonalności. Przykładowo, podczas prac nad automatyzacją procesów w firmie stworzyliśmy zespół złożony z osób, które na co dzień pracują w innych działach. Dzięki temu każda osoba, której w przyszłości miała dotyczyć wprowadzana innowacja, bazując na swoich wcześniejszych doświadczeniach, talentach i osobowości spojrzała na efektywność rozwiązań ze swojej perspektywy.

Różnorodność w miejscu pracy daje wymierne korzyści biznesowe, a także wpływa na kreatywność i innowacyjność. Nieszablonowe myślenie oraz zestawianie ze sobą wielu, nierzadko skrajnie odmiennych perspektyw prowadzi do powstawania rozwiązań, które nigdy nie miałyby racji bytu w jednolitym zespole.

Najnowsze

Nie ma gospodarek bez problemów

Z prof. Grzegorzem Kołodko z Akademii Leona Koźmińskiego, czterokrotnym wicepremierem i ministrem finansów w czterech rządach, rozmawiał prof. Paweł Wojciechowski, Chair of...

Umiejętna i świadoma komunikacja

W szybko zmieniającym się sektorze finansowym każdy kolejny rok przynosi coraz to nowsze wyzwania, które redefiniują rolę lidera. Środowisko...

PERSONALIA

Piotr Żabski w Zarządzie Alior Banku Z początkiem listopada do zarządu Alior Banku dołączył Piotr Żabski i objął stanowisko wiceprezesa kierującego pracami...

Panoramy NIERUCHOMOŚCI

Stabilna jesień u deweloperów Październik był dla deweloperów działających na siedmiu najważniejszych rynkach nieco lepszy od września – wskazuje wstępny odczyt...

Panorama INWESTYCJE

Nowa perspektywa finansowa Polityka spójności – jak co siedem lat – wymaga zmian, ale nie rewolucji – podkreśla Jan Szyszko, wiceminister...