Advertisement

Koszt czy korzyść – o potrzebie transformacji myślenia o zielonych rozwiązaniach w przedsiębiorstwach

Postępująca zmiana klimatu, narastająca emisja gazów cieplarnianych oraz rosnące koszty energii elektrycznej i paliw kopalnych sprawiają, że coraz więcej przedsiębiorstw sięga po innowacyjne rozwiązania, jakimi są odnawialne źródła energii. Technologia OZE staje się znaczącym tematem w świecie biznesu, a wzrost popularności alternatywnych rozwiązań pozyskiwania energii jest już nie tylko trendem, lecz potrzebą transformacji myślenia.

Klimatyczne wyzwania wymagają radykalnych zmian i poszerzenia działań na rzecz ochrony środowiska. Inwestycja w odnawialne źródła energii to szereg korzyści zarówno na płaszczyźnie ekologicznej, ekonomicznej, społecznej, jak i biznesowej. Jest to nie tylko szansa na obniżenie kosztów, ale także poprawę efektywności energetycznej całego przedsiębiorstwa. Czy inwestycja w alternatywne źródła pozyskiwania energii jest korzystna w każdej branży, czy tylko wybrane sektory powinny się nią zainteresować?

– Niezależnie od branży, w której działa firma, warto wziąć pod uwagę wszystkie czynniki związane z korzystaniem technologii OZE. Każda inwestycja wymaga przemyślenia i przeanalizowania wszelkich za i przeciw ze względu na jej koszty. Niemniej jednak warto przyjrzeć się wszystkim rozwiązaniom i dopasować je do potrzeb oraz możliwości danego przedsiębiorstwa. W tym celu należy wykonać analizę kosztów i korzyści z takiej inwestycji. Takie zestawienie zaprognozuje nam potencjalne oszczędności energii elektrycznej oraz wody, a także zobrazuje skalę powstania korzyści środowiskowych – tłumaczy Mateusz Wróbel, prezes firmy Supreme Energy oraz ekspert branży OZE.

Długoterminowe korzyści finansowe i środowiskowe

Inwestowanie w odnawialne źródła energii to koszt dla inwestora, jednak zwiastuje długoterminowe korzyści finansowe i środowiskowe. Do najbardziej popularnych rozwiązań ekologicznych, na które decydują się przedsiębiorstwa, są panele fotowoltaiczne, kolektory słoneczne, turbiny wiatrowe, pompy ciepła, zbiorniki retencyjne, oświetlenie LED, czy nawet szybkie windy z odzyskaniem energii. Różnorodność OZE pozwala na dopasowanie odpowiedniego źródła energii do swoich potrzeb i warunków panujących w firmie. Jak nazwa wskazuje, źródła te są odnawialne, zatem mówimy tutaj o nieograniczonych zasobach energetycznych płynących z naturalnych źródeł ziemi, takich jak energia wody, wiatru, słoneczna, czy geotermalna. Za pomocą powyższych źródeł, produkowana jest energia elektryczna i cieplna wykorzystująca jedynie procesy naturalne, nieprzyczyniające się do emisji szkodliwych dla środowiska substancji. W zależności od doboru technologii możemy zasilać urządzenia elektryczne, ogrzewać wodę czy dostarczać energii elektrycznej do całego zakładu przedsiębiorstwa.

– Transformacja myślenia na temat branży odnawialnych źródeł energii powinna opierać się na korzyściach płynących z korzystania z zasobów ziemi, lecz bez jej eksploatowania. Podstawowym benefitem są oszczędności finansowe. W obliczu rosnących cen za prąd, korzystanie z OZE znacząco obniża opłaty miesięczne, zmniejsza zużycie energii elektrycznej z sieci i tym samym pozbawia emisji gazów cieplarnianych. Co więcej, w świecie biznesu warto zadbać o wizerunek firmy. Korzystanie z produktów OZE wpływa pozytywnie na prezencję i prestiż marki. Jest to niekiedy pozytywny sygnał dla potencjalnych klientów, kontrahentów i partnerów biznesowych, ceniących ekologiczne rozwiązania dla środowiska naturalnego. Jawnie zaznacza, że firma przyczynia się do redukcji wpływu działalności człowieka na zmiany klimatu – dodaje Jan Zając, członek zarządu Supreme Energy.

Poprawić konkurencyjność przedsiębiorstwa

OZE jest bardzo dobrze postrzegane w szczególności w środowisku deweloperskim. Poprawia jednoznacznie konkurencyjność przedsiębiorstwa, w głównej mierze na płaszczyźnie sprzedażowej. Przedsiębiorca wykorzystujący w swojej działalności alternatywne źródła energii zapewnia firmie stabilność energetyczną. Tradycyjne źródła są niekiedy narażone na różnego rodzaju zakłócenia, zmiany i chwiejną wartość rynkową. Uwolnienie się od typowych i utartych schematów produkcji energii elektrycznej czy cieplnej prowadzi nawet do zwiększenia zysków firmy. Zwiększenie efektywności energetycznej polega na zmniejszeniu ilości energii potrzebnej do wytworzenia produktu czy świadczenia usług.

– Na koniec warto podkreślić, że technologia OZE jest bardzo często wspierana przez państwo i organizacje pozarządowe. To sprawia, że alternatywne rozwiązania są w zasięgu ręki, dostępne finansowo praktycznie dla każdego – mówi Paweł Zielonka, członek zarządu Supreme Energy.

Wszystkie powyższe korzyści przekładają się na poprawę funkcjonowania przedsiębiorstwa. Inwestycja w odnawialne źródła energii jest jednogłośnie opłacalna i wpływa pozytywnie na środowisko społeczne i naturalne. Coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na alternatywne rozwiązania pozyskiwania energii zarówno ze względów biznesowych, ale również w celu zrównoważonego, jak i odpowiedzialnego działania względem planety.

Najnowsze

Nieuświadomiona świadomość wagi odpadów

Kto by pomyślał jeszcze kilkadziesiąt lat temu, że oddając do sklepu butelki, będzie prekursorem gospodarki obiegu zamkniętego? Kiedyś wystarczyła...

Nerki nie sługa

Obchodzony niedawno Światowy Dzień Nerek skłonił mnie do przemyśleń nad stanem polskiej nefrologii. Okazuje się, że ponad 4,5 mln...

„Upadek” Jacka Komudy. Książka o upadłej potędze Rzeczypospolitej

„Upadek. Jak straciliśmy Pierwszą Rzeczpospolitą” jest książką, po którą warto sięgnąć. Ma bowiem cztery zalety: oszałamia erudycyjnym bogactwem, nakłania...

Panorama MARKETING I ZARZĄDZANIE

Niedobory kadr w Europie Komisja Europejska wskazała 42 zawody deficytowe w całej UE. W niedawnej rezolucji europosłowie podkreślili potrzebę inwestycji w edukację i szkolenia,...

Panorama PRAWO

Przyspieszają prace nad deregulacją Przeregulowanie to jedna z głównych barier inwestycyjnych w UE, a nadmiar regulacji jest zagrożeniem dla konkurencyjności....