Advertisement
Advertisement Advertisement

Wszystkie ręce na pokład

W salonach Empik w całej Polsce, a także w sieci internetowych księgarni, jest już dostępny czwarty numer magazynu „Raport ESG”. Kwartalnik porusza tematy społecznej odpowiedzialności biznesu, ochrony środowiska i ładu korporacyjnego. W najnowszym wydaniu dużo miejsca poświęcono największemu wydarzeniu w branży – II Kongresowi ESG, który odbył się w styczniu w Warszawie.

Damian Kuraś

dyrektor Instytutu ESG

Wszyscy musimy działać na rzecz zrównoważonego rozwoju naszej planety – międzynarodowe organizacje, rządzący, firmy i konsumenci. Taki wniosek płynie z najnowszej edycji kongresu. Ekspertom zadawaliśmy szereg pytań. Jak kobiety aktywne społecznie i politycznie mogą wesprzeć promowanie dobrych wzorców?Jak wojna w Ukrainie wpływa na zrównoważonego rozwoju? Jak zapewnić nam bezpieczeństwo żywnościowe? Jak różnorodność wzbogaca nasze życie? Jak inwestować w zielone technologie? Jak przyspieszyć wyścig do naszego bezpieczeństwa energetycznego? I jak konsumenci mogą zmieniać świat? Odpowiedzi na te pytania zebraliśmy i zawarliśmy w najnowszym numerze naszego Raportu.

Gdy myślimy o skrócie ESG, myślimy przede wszystkim o zielonej rewolucji przemysłowej, transformacji energetycznej i gospodarce obiegu zamkniętego. Jednak niemniej istotne od kwestii środowiskowych są te związane ze społeczną odpowiedzialnością przedsiębiorstw. A w Polsce mamy w tym zakresie bardzo dużo do zrobienia. Przykład? Osoby z niepełnosprawnościami. Jest ich w Polsce 3 mln, z czego 2,5 mln nie pracuje. W ciągu ostatnich dziesięciu lat poziom zatrudnienia niepełnosprawnych urósł zaledwie o 2 pkt proc. Oznacza to, że firmy nadal myślą, że bardziej opłaca się im płacić tzw. kary do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych za niezatrudnianie osób z niepełnosprawnościami, niż ich zatrudnianie. To samo dzieje się w przypadku osób powyżej 50. roku życia, które mają duże trudności ze znalezieniem pracy ze względu na swój wiek. Kolejny przykład to liczba kobiet na kierowniczych stanowiskach. Kobiety stanowią jedynie 13 proc. składu zarządów spółek notowanych na GPW. Uważam, że tutaj jest ogromna rola firm. Tak jak do transformacji energetycznej nie trzeba teraz chyba nikogo zbyt mocno przekonywać, bo w prostym rachunku ekonomicznym prezesi firm bardzo szybko widzą zysk z nią związane, tak jeżeli chodzi o inkluzję i programy aktywizacyjne w Polsce, to cały czas jest bardzo dużo do zrobienia. Czy to się opłaca? Wszystkie firmy, które tworzą różnorodne zespoły, gdzie łączy się osoby w różnym wieku, czy pochodzące z różnych środowisk, dostrzegają zdecydowanie pozytywny wpływ na kreatywność i efektywność.

Zrównoważony rozwój to taki, który zabezpiecza potrzeby współczesnych pokoleń bez ograniczania realizacji potrzeb przyszłych. Tak piszmy naszą historię, żeby właśnie przyszłe pokolenia miały możliwość o niej przeczytać.

A o czym jeszcze przeczytają Państwo w najnowszym numerze „Raportu ESG”? Redaktorzy magazynu nie boją się trudnych tematów, które rzucają cień na realizację idei zrównoważonego rozwoju. To m.in. konferencja COP27, w której mogło wziąć udział nawet 600 paliwowych lobbystów, kontrowersyjny Mundial w Katarze czy też komentarz naczelnego Raportu ESG, który omawia kontrowersje, jakie się pojawiają wokół sztucznej inteligencji, etyki oraz ESG.

Najnowsze

Bogaci młodzi wyjątkowi

Z czym młodzi wchodzą w biznes Z Miłoszem Brzezińskim, doradcą w zakresie efektywnościi społecznego rozumienia zjawisk psychologicznych, wykładowcą w PAN,rozmawia Beata Tomczyk. Czy młodzi mają szansę...

E-MOBILITY

e-mobilityPobierz

FAKTORZY ROKU

Faktorzy_rokuPobierz

Rynek PRS

rynek_PRSPobierz

Deweloper Roku 2023

deweloper_rokuPobierz