Advertisement

Innowacyjne rozwiązania płatnicze a rozwój przedsiębiorstw

Polska jest światowym liderem w wykorzystywaniu technologii płatności zbliżeniowych, a nasze społeczeństwo bardzo pozytywnie adaptuje nowoczesne rozwiązania płatnicze. Stworzenie i wprowadzenie na rynek technologii SoftPOS, obsługującej płatności z użyciem PIN, wpłynie na jego przyszły kształt. Terminal w smartfonie ma szansę wnieść nową jakość i stać się atrakcyjną alternatywą zarówno dla drobnych przedsiębiorców, jak i dużych firm zainteresowanych mobilnymi narzędziami płatniczymi.

Terminal w smartfonie

Szacuje się, że aktualnie na świecie jest w użyciu ok. 6,5 miliarda smartfonów, a wg badania CBOS, korzysta z nich 8 na 10 Polaków. Ogromny potencjał wynikający z powszechności i wszechstronności smartfonów sprawił, że możliwości ich użycia jako lekkich i łatwo dostępnych terminali płatniczych, od kilku lat były badane przez liderów branży płatniczej na całym świecie. Największym wyzwaniem było znalezienie sposobu gwarantującego bezpieczną obsługę transakcji autoryzowanych za pomocą kodu PIN. Wbrew pozorom opracowanie i certyfikacja takiego rozwiązania wcale nie była łatwa, a kwestie bezpieczeństwa, z jakimi wiąże się autoryzacja za pomocą PIN miały pierwszoplanowe znaczenie. Po kilku latach prac, na rynek zaczęły w końcu trafiać pierwsze SoftPOS’y radzące sobie z tym zagadnieniem i dające nadzieję na to, że do historii przejdą przypadki, kiedy przez brak możliwości zapłacenia kartą klient musiał rezygnować z zakupów.

Korzyści dla sprzedawcy i jego klientów

Możliwość przyjmowania smartfonem płatności kartowych z użyciem PIN otwiera drogę do obsługi nielimitowanych kwotowo transakcji za pomocą urządzenia, które i tak na ogół nosimy przy sobie. To znacznie zwiększa użyteczność bezgotówkowych rozwiązań płatniczych nie tylko w sprzedaży mobilnej czy sezonowej, ale również w branży usług kurierskich, medycznych i pielęgnacyjnych, a także w warsztatach samochodowych i wielu, wielu innych. Terminal w smartfonie powoduje, że znika bariera technologiczna, jaką była konieczność posiadania osobnego urządzenia oraz jego ewentualnego noszenia, ładowania czy zapewnienia mu połączenia z siecią. Niższe są także koszty, ponieważ użytkownik nie ponosi standardowych opłat za wynajem lub zakup terminala. Dzięki temu w „terminal” można wyposażyć właściwie każdego swojego pracownika.

Na tym jednak nie koniec. Biorąc pod uwagę wyniki badań prowadzonych wśród polskich konsumentów, nie sposób pominąć także potrzeb klientów. Zdecydowana większości spośród nich oczekuje możliwości zapłacenia kartą w każdym miejscu, w którym robi zakupy lub reguluje. Z najnowszego badania – „Postawy wobec form płatności” zrealizowanego przez ARC Rynek i Opinia wynika, że już 7 na 10 Polaków preferuje właśnie tę formę płatności. Co więcej, z badania wynika, że sklepy oferujące elektroniczne metody płatności są postrzegane przez polskich konsumentów w sposób wyraźnie pozytywny – aż 80 proc. respondentów uważa je za nowoczesne, a 76 proc. sądzi, że jest to wyraz dbałości o potrzeby klienta. Stąd nietrudno przewidzieć, że tam, gdzie nie da się zapłacić kartą, coraz trudniej będzie o klientów.

LikePOS – łatwo, tanio i bezpiecznie

Kwestia rozwiązania technologicznego zabezpieczającego m.in. przed przejęciem i nieuprawnionym wykorzystaniem PIN była kluczowa dla całej technologii terminala w smartfonie. Dlatego też w rozwiązaniu LikePOS stworzonym przez eService zastosowano innowacyjną technologię TTP od Visa, a dodatkowo „pływającą” klawiaturę numeryczną do wpisywania PIN. Dla każdej transakcji wyświetla się ona w innym miejscu, co zapobiega zeskanowaniu kodu przez złośliwe oprogramowanie rejestrujące dotknięcia ekranu.
Wyróżnikiem rozwiązania eService jest też to, że w smartfonie instalowana jest tylko jedna aplikacja, która obsługuje płatności, i zabezpiecza kod PIN. W przypadku innych rozwiązań spotykanych na rynku często potrzebne jest pobranie dwóch aplikacji, które, choć są ukryte pod jednym logo, działają osobno i mogą mocniej obciążać procesor i pamięć urządzenia.

Polska pionierem
eService jest jednym ze światowych pionierów pracujących nad przygotowaniami do wprowadzenia na rynek tego typu rozwiązania. Pierwsze związane z tym prace podjął już w roku 2019, by finalnie zaprezentować dobrze dopracowane i przetestowane rozwiązanie, stworzone we współpracy z Visa. Aplikacja LikePOS korzystająca z zaawansowanej technologii Visa – Tap to Phone, przeszła gruntowny, wielomiesięczny sprawdzian na rynku czeskim, gdzie jest oferowana komercyjnie pod nazwą REVO SoftPOS.
Na bazie wielomiesięcznych doświadczeń i udoskonaleń opracowanych we współpracy z blisko tysiącem klientów połączyliśmy najlepsze cechy smartfona i terminala, tworząc niezawodne i uniwersalne rozwiązanie, umożliwiające wygodne przyjmowanie płatności kartowych dla każdego przedsiębiorcy. Pojawienie się na rynku kolejnego, tak wszechstronnego narzędzia płatniczego może mieć znaczący wpływ na zwiększenie się liczby miejsc, w których, aby zapłacić za zakupy czy usługi nie trzeba będzie szukać bankomatu, czy oddziału banku.

Marek Trąbiński
Senior Manager, Products Development, Biuro Strategii i Rozwoju Produktów, eService

Najnowsze

Quiet Luxury Deni Cler Milano

7 września br., w budynku Senator przy ul. Bielańskiej w Warszawie, odbył się pokaz najnowszej kolekcji Deni Cler: Jesień-Zima...

Zielone centra danych

Cyfrowa transformacja biznesu, rozwój Internetu Rzeczy, Sztucznej Inteligencji czy 5G generuje wzrost zapotrzebowania na profesjonalne usługi IT oraz data...

Więcej nie znaczy lepiej 

Sztuczna inteligencja staje się wszechobecna. Jej początku nie wyznacza pojawienie się modelu ChatGPT, ale to wraz z jego premierą...

Ubezpieczenie kredytu kupieckiego a windykacja

Firmy, które ubezpieczają lub planują ubezpieczyć swoje należności często wychodzą z założenia, że polisa jest wystarczającym zabezpieczeniem przed dłużnikami i nieterminowymi...

Sztuczna inteligencja: co wpływa na jej funkcjonowanie i jak przekłada się to na biznes?

Sztuczna inteligencja to wciąż relatywnie nowa dziedzina, którą starają się zgłębić zarówno specjaliści od nowych technologii, marketerzy, jak i...