Niecałe 3 lata temu mało kto o nas słyszał. Gdy pojawiliśmy się szerzej w maju 2020 r. w związku z otrzymanymi zadaniami Tarczy Antykryzysowej dotyczącymi wsparcia segmentowego dla branż zagrożonych, zaczęliśmy wdrażać masowo i modyfikować wcześniej przygotowywaną koncepcję finansowania alternatywnego dla rynku usług leasingowych.
Początkowo rynek nieco bagatelizował naszą rolę, wkrótce zaczął ją doceniać i wspierać. Naszą rolą nie jest bowiem konkurowanie sensu largo, lecz poszukiwanie i wskazywanie rozwiązań właściwych dla instytucji wsparcia systemowego. Zaczęliśmy współpracować z sektorem usług komercyjnych na rzecz wsparcia przedsiębiorców. Efektem tej współpracy jest wdrożenie szeregu mechanizmów, które funkcjonują dziś, optymalizują procesy wsparcia płynności szczególnie w ramach instrumentów refinansujących i przełamują jednocześnie kanony podejścia do leasingu.
Innowacyjne instrumenty
Nigdy wcześniej nie było instrumentów jakie my zaproponowaliśmy i wprowadziliśmy do codziennej praktyki. To one między innymi stanowiły inspirację do wielu zmian legislacyjnych (np. zawieranie umów w formie dokumentowej czy wybrane regulacje prawno-podatkowe).
Optymistyczne prognozy powrotu do równowagi gospodarczej wymagają rozważnych inwestycji. W okresie postcovidowym szczególnego znaczenia nabierają inwestycje odtworzeniowe. Zamiana tego co stare, zużyte i niefunkcjonalne na to, co pozwala utrzymać konkurencyjność bez nadmiernego wzrostu zobowiązań. Dopiero potem możemy planować wysokonakładowe inwestycje rozwojowe, które przyniosą wartość dodaną i wzrost. Czujemy się w tym ekspertami i chętnie zabezpieczamy finansowania dla takich projektów. Nasi klienci zyskują tym samym stabilnego i przewidywalnego partnera jakim niewątpliwie jest ARP Leasing.
Wojciech Miedziński
Prezes zarządu ARP Leasing