Oszczędzanie w czasie pandemii

Większość Polaków odkłada pieniądze na przysłowiową „czarną godzinę”. Jak pokazują wyniki cyklicznego badania Barometr Providenta, zadeklarowało tak niemal 60 proc. respondentów. Niestety, dla wielu z nich ta godzina wybiła w momencie wybuchu pandemii.

Systematycznie budowana poduszka finansowa pozwala przetrwać czas, gdy nasze dochody są niższe lub nieregularne lub kiedy niespodziewanie rosną wydatki. Wielu Polaków musiało zmierzyć się z takimi problemami podczas trwającej pandemii koronawirusa i związanego z nią lockdownu. Większe poczucie niepewności i trudności finansowe sprawiły, że zmieniło się nasze podejście do oszczędzania – zarówno w kwestii wykorzystania zgromadzonych środków jak i odkładania na przyszłość. Zaledwie niecała połowa Polaków deklaruje, że w czasie pandemii była w stanie utrzymać się z bieżących dochodów. W bardzo trudnej sytuacji znalazło się natomiast 18 proc. badanych. Choć ich bieżące dochody okazały się niewystarczające, to nie mieli oszczędności, z których mogliby skorzystać. Pozostali sięgnęli do zaskórniaków.Aż co trzeci Polak z powodu epidemii musiał sięgnąć do odkładanych na przeszłość pieniędzy. Co czwarty z badanych naruszył swoje oszczędności tylko w pewnym stopniu – respondenci z tej grupy zazwyczaj wykorzystywali nie więcej niż połowę odłożonych pieniędzy. Jednak aż 7,6 proc. ankietowanych wydało wszystkie zgromadzone środki. Aktualna sytuacja wpłynęła także na kwoty, które możemy odłożyć na przyszłość. 28,3 proc. oszczędza teraz mniej niż przed pandemią, a 4,5 proc. nie jest w stanie wygospodarować żadnej kwoty, choć wcześniej gromadzili zaskórniaki. Natomiast 14,3 proc. stara się teraz odkładać większe sumy. Na odbudowanie poduszek finansowych będziemy więc musieli poczekać.

Najnowsze

Mamy już 15 mln mieszkań, a i tak ich brakuje

W bieżącym roku powstanie w Polsce około 210-220 tys. nowych mieszkań. To więcej niż rok temu i to pomimo epidemicznych zawirowań. Mało tego, tegoroczny wynik powinien być najlepszym od 40 lat. Problem w tym, że w Polsce wciąż mieszkań brakuje.

Warszawa bije Kraków w wyścigu o miano najlepszego miasta na świecie dla osób szukających pracy

W światowym rankingu stolica Polski zajęła wysokie 15, miejsce, zgodnie z rankingiem miast przygotowanym przez wyszukiwarkę ofert pracy Adzuna. Adzuna przeanalizowała...

Rośnie popularność telemedycyny

W czasie pandemii alternatywą dla tradycyjnych wizyt w gabinecie stała się telemedycyna. Eksperci wskazują, że zwłaszcza choroby serca, płuc, cukrzyca, nowotwory czy choroby...

Czas na Wielki Reset

Mniej dobrobytu i wolności, a znacznie więcej władzy rządów. Takie ma być dziedzictwo pandemii koronawirusa według autorów bestsellera „COVID-19: Wielki Reset”.

Reorganizacja łańcucha dostaw, czyli jak pandemia wpłynęła na rynek magazynów w Polsce

Wydarzenia związane z kryzysem COVID-19 istotnie wpłynęły na kondycję rynku powierzchni magazynowych w Polsce i to zdecydowanie na plus. Pomimo krótkoterminowych zawirowań inwestycyjnych i wstrzymywanych decyzji na początku pandemii, rynek obiektów przemysłowych rozwija się bardzo szybko.